Hem
Innehåll
Presentation
Danskalender
Kurskalender
Anslagstavlan
Dansrapporter
Dansteknik
Improvisation
Schottis
Hambo
Vals
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modernt
Övrigt
Länkar
..Danskurser
..Stämmor
..Övrigt
Historik

Blogg

Friluft
Rapporter
..Vandringsguide
..Fjällvandring

Hund
..Lava

Inställningar

Logga in
Kontakt

English

Dans i Stockholm med omnejd

Allmän dans i Stockholm med omnejd.
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens webbplats före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text

Utgivare: Örjan Wikström  

Kontakt Skriv ut


Urval Priser Anslagstavlan Dansgladsbloggen Kalender för mobiler Stämmor & festivaler

DatumArrangörPlatsDans
Dans förklaringg gammaldans
j jazz/swing
k klezmer
l latin
m bugg/foxtrot
p polskor
q square dance
s salsa
t tango
b blandat
a afrikansk/grove
ö övrigt
e - europeisk
- ej dans
? okänt
Orkester etc.
Juni
Vecka 26 24/6 - 30/6 2024
Må 24/618:00Gröna LundGröna LundsSalsa →
18:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
Ti 25/613:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmLövgrens →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmEngdahls →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gJunix →
On 26/611:00Södertälje Kultur o FritS-tälje Sydpolenm t sSocialdans för seniorer →
18:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
To 27/613:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gSamzons →
18:00Gröna LundGröna LundmPhs
19:00BarvaträffenBarvahallenmHolidays →
19:00HågelbyHågelbymBlender →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gEdwings →
Fr 28/619:00Utanåker bystugeföreningRättvik Utanåkerg pGålmilla →
Lö 29/615:00Folkmusikens HusLeksand hembygdsgårdp gLeksands spelmansstämma
18:00Gröna LundGröna LundsBachata →
18:30Dalarnas SpelmansförbundNåsp gTobaksspinnarstämman →
19:00SkansenSkansenmKjellez →
2?Stumnsnäs bystugeföreninStumsnäs Bystugap (g)Bystugedans →
Sö 30/618:30Dalarnas SpelmansförbundNåsp gTobaksspinnarstämman →
18:30Leksands SpelmanslagÖvermo bystugag pLeksands Spelmanslag →
Juli
Vecka 27 1/7 - 7/7 2024
Må 1/718:00Dalarnas SpelmansförbundNåsp gTobaksspinnarstämman →
18:00Svärdsjö spelmanslagRättvik Finnbackap gSvärdsjö Spelmanslag →
18:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
18:30Folkmusikens HusRättvik Västberg bysp gTvättstugan Bystugedans →
19:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 2/713:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Sverres →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmMicke Ahlgrens →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmDonnez →
2?Vikarbyns ByaföreningVikarby Bystugap gRättviks Spelmanslag →
On 3/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
19:00BingsjöstämmanBingsjög pBingsjöstämman
To 4/713:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gGideons →
18:00Gröna LundGröna LundmDate
19:00BarvaträffenBarvahallenmMicke Ahlgrens →
19:00HågelbyHågelbymExcess →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gSverre Carlsson →
19:00Folkmusikens HusLima Bystugap gSkogstiernan dans- o spelmansmöte →
2?Östbjörka bystugeförenÖstbjörka Bystugap gÖstbjörkastämman
Fr 5/718:00DelsbostämmanDelsbo Forngårdp gDelsbostämman →
18:00Boda HembygdsföreningBoda Gammelgårdp gBodastämman →
Lö 6/7?Herräng Dance CampHerrängjHerräng Dance Camp →
13:00DelsbostämmanDelsbo Forngårdp gDelsbostämman →
15:00SprallenÅrstavikens dansbanag pStockholms Spelmansgille →
18:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
18:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
18:30Folkmusikens HusNedr Gärdsjö Bystugap gMalungs spelmanslag →
19:00SkansenSkansenmMatz Bladhs →
Sö 7/713:00DelsbostämmanDelsbo Forngårdp gDelsbostämman →
17:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmBlender →
2?Folkmusikens HusRöjeråsens Bystugap gRättviks Spelmanslag →
Vecka 28 8/7 - 14/7 2024
Må 8/718:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
19:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 9/713:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmMartinez →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmSandins →
On 10/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
To 11/713:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gMatz Rogers →
18:00Gröna LundGröna LundmLarz-Kristerz
19:00BarvaträffenBarvahallenmEngdahls →
19:00HågelbyHågelbymHighlights →
Lö 13/715:00SprallenÅrstavikens dansbanag pStockholms Spelmansgille →
18:00Gröna LundGröna LundsSalsa →
19:00SkansenSkansenmXplays →
Sö 14/713:00NorrbostämmanNorrbo Hembygdsgårdg pNorrbostämman →
Vecka 29 15/7 - 21/7 2024
Må 15/718:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
19:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 16/713:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Patrik Eklöf →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmSounders →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmMartinez →
On 17/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
To 18/713:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gHedins →
18:00Gröna LundGröna LundmEngdahls
19:00BarvaträffenBarvahallenmBob Stevens →
19:00HågelbyHågelbymWahlströms →
Fr 19/71?BurträsksvängenBurträsk hembygdsomrg pBurträsksvängen →
Lö 20/71?BurträsksvängenBurträsk hembygdsomrg (p)Burträsksvängen spelmansstämma →
13:00Erik SahlströmsstämmanOttarsborg (Vendel)g pErik Sshlströms sommarstämma →
13:00Ockelbo HembygdsföreningOckelbo Oklagårdg pPål-Anders-stämman →
18:00Gröna LundGröna LundsBachata →
19:00SkansenSkansenmMartinez →
Sö 21/713:00BjuråkersstämmanBjuråkers Forngårdg p mBjuråkersstämman →
Vecka 30 22/7 - 28/7 2024
Må 22/718:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
19:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 23/713:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmStrike →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmStreaplers →
19:00Skultuna LagårnSkultuna-LagårnmBlender & Casanovas →
On 24/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
To 25/7?KorröfestivalenKorrög pKorröfestivalen →
13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gFernandoz →
18:00Gröna LundGröna LundmExcess
19:00BarvaträffenBarvahallenmBrogrens →
19:00HågelbyHågelbymPhs →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gKenneth Hertz →
Fr 26/7?KorröfestivalenKorröp gKorröfestivalen →
Lö 27/7?KorröfestivalenKorröp gKorröfestivalen →
18:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
19:00SkansenSkansenmFernandoz →
Sö 28/717:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmStreaplers →
Vecka 31 29/7 - 4/8 2024
Må 29/718:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
19:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 30/713:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Kenneth & Annika →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmOla & Jag →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmFernandoz →
On 31/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
Augusti
To 1/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gStrike →
18:00Gröna LundGröna LundmHollyz
19:00BarvaträffenBarvahallenmStreaplers →
19:00HågelbyHågelbymShine →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gWahlén & Segeblad →
Lö 3/8?Folkmusikfest StjärnsundStjärnsundg pFolkmusikfesten i Stjärnsund
1?Bohusläns SpelmansförbunUddevalla museumg pFolkmusikfestival →
18:00Gröna LundGröna LundsSalsa →
19:00SkansenSkansenmSounders →
Vecka 32 5/8 - 11/8 2024
Må 5/818:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
Ti 6/813:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmJunix →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmBob Stevens →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gTomaz →
To 8/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gPeter G´s →
16:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gTomas & Co →
18:00Gröna LundGröna LundmMatz Bladhs
19:00BarvaträffenBarvahallenmBlack Jack →
19:00HågelbyHågelbymXplays →
Lö 10/811:00OrnungastämmanOrnunga hemb-gårdg pOrnungastämman
18:00Gröna LundGröna LundsBachata →
18:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
19:00SkansenSkansenmHollyz →
Sö 11/814:00Blekinge spelmansförbundKallingeg p?Kallinge Spelmansstämma →
17:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmDonnez →
Vecka 33 12/8 - 18/8 2024
Må 12/818:00Gröna LundGröna LundmDonnez
18:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
Ti 13/813:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Janssons orkester →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmBarraBazz →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmAlvenfors →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gLars Erikssons →
To 15/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gBarraBazz →
16:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gGideons →
18:00Gröna LundGröna LundmHolidays
19:00BarvaträffenBarvahallenmDonnez →
19:00HågelbyHågelbymAllstars →
Fr 16/818:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
Lö 17/812:00Slagsta GilleTumba Brukg pSommarstämma →
19:00SkansenSkansenmAllstars →
Sö 18/8?Folkdansringen m.fl.Kungsträdgårdeng pSpelmansstämma
Vecka 34 19/8 - 25/8 2024
Må 19/818:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
Ti 20/813:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmHedins →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmJive →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gHolens →
To 22/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gMicke Ahlgrens →
16:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gEklöfs →
18:00Gröna LundGröna LundmCallinaz
19:00BarvaträffenBarvahallenmMartinez →
19:00HågelbyHågelbymPerikles →
Fr 23/818:00Gröna LundGröna LundsBachata →
Lö 24/819:00SkansenSkansenmMicke Ahlgrens →
Sö 25/812:30Kungsängens FolkdansgillKungsängens hemb.gg p? m?Kungsängens Spelmansstämma
17:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmCasanovas →
Vecka 35 26/8 - 1/9 2024
Må 26/818:00Tango NorteStora SkuggantWs och utomhusmilonga →
Ti 27/813:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Christer Eklund →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmKjellez →
13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEklöfs
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gGideons →
To 29/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gJanne Martins →
16:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gJanssons Orkester →
18:00Gröna LundGröna LundmKjellez
19:00BarvaträffenBarvahallenmJive →
19:00HågelbyHågelbymCasanovas →
Fr 30/818:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
Lö 31/819:00SkansenSkansenmStreaplers →
September
Vecka 36 2/9 - 8/9 2024
Må 2/918:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga (ställs in vid regn) →
Ti 3/913:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEdwings
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gJanssons Orkester →
To 5/919:00BarvaträffenBarvahallenmMicke Ahlgrens →
19:00HågelbyHågelbymCallinaz →
Fr 6/918:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
Sö 8/917:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmPer Håkans →
Vecka 37 9/9 - 15/9 2024
Ti 10/913:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gLars Erikssons
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gSamzons →
On 11/913:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Wahlén & Segeblad →
To 12/913:00Club65PlusHägerstensåsens MHm (g)Stickanz →
18:00Gröna LundGröna LundmBlack Jack
Vecka 38 16/9 - 22/9 2024
Ti 17/913:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gHerrgårds & Berghorn
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gEdwings →
On 18/913:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Tomas & Co →
Vecka 39 23/9 - 29/9 2024
Ti 24/913:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gSverre Carlsson
On 25/913:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Lars Eriksson →
Sö 29/914:00Stockholms spelmansgilleJakobsb.gård,Bredängp gSpelmanskafé →
Oktober
Vecka 40 30/9 - 6/10 2024
Ti 1/1013:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gRemix
On 2/1013:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Sverre Carlsson →
Vecka 41 7/10 - 13/10 2024
Ti 8/1013:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gJunix
On 9/1013:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Stickanz →
To 10/1013:00Club65PlusHägerstensåsens MHm (g)Wahlén & Segeblad →
Vecka 42 14/10 - 20/10 2024
Ti 15/1013:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gOla & Jag
On 16/1013:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Wahlén & Segeblad →
Vecka 43 21/10 - 27/10 2024
Ti 22/1013:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEdwings
On 23/1013:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Ingez →
Fr 25/1018:00V-dala spelmanslagV-Dala Uppsalap gFörstämma till oktoberstämman
Lö 26/1012:00Uplands SpelmansförbundUppsala Konsert&Kongp gOktoberstämman →
Sö 27/1014:00Stockholms spelmansgilleJakobsb.gård,Bredängp gSpelmanskafé →
Vecka 44 28/10 - 3/11 2024
Ti 29/1013:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gBarraBazz
On 30/1013:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Patrick Eklöf →
November
Ti 5/1113:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEklöfs
On 6/1113:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Lars Eriksson →
Ti 12/1113:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gKalle & Stefan
On 13/1113:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Sverre Carlsson →
To 14/1113:00Club65PlusHägerstensåsens MHm (g)Lars Erikssons →
Ti 19/1113:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gSverre Carlsson
On 20/1113:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Ingez →
Sö 24/1114:00Stockholms spelmansgilleJakobsb.gård,Bredängp gSpelmanskafé →
Ti 26/1113:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gLars Erikssons
On 27/1113:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Tomas & Co →
December
Ti 3/1213:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEdwings
On 4/1213:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Patrick Eklöf →
Ti 10/1213:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gJunix
On 11/1213:00Söders DansvännerLignagatan 8m (g)Stickanz →
To 12/1213:00Club65PlusHägerstensåsens MHm (g)Sverre Carlsson →
Ti 17/1213:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEklöfs

Antal: 225/225

Vill du lägga till ny dans? Läs mera här