Dans i Stockholm med omnejd

Allmän dans i Stockholm med omnejd.
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens hemsida före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text

Webbplats: dansglad.se  Utgivare: Örjan Wikström   Kontakt Skriv ut

Urval Priser Anslagstavlan Dansgladsbloggen Kalender för mobiler Stämmor & festivaler

DatumPlatsDans
ggammaldans
jjazz/swing
kklezmer
llatin
mbugg/foxtrot
ppolskor
qsquare dance
ssalsa
ttango
bblandat
ö övrigt
e- europeisk
-ej dans
?okänt
ArrangörOrkester etc.
Vecka 2915/7 - 21/7 2019
Ti 16/7 13:00 Wij Gammelgård Hölöm (g?)Pro HölöDans till Mac Olsons>>
Ti 16/7 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenBob Stevens
Ti 16/7 14:00 Skansen3m 1gSkansenLövgrens
Ti 16/7 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 16/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMartinez
On 17/7 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 17/7 19:00 Gröna LundmGröna LundFlamingokvintetten
On 17/7 19:00 SkansengSkansenTensta Spelmanslag
On 17/7 19:00 Uppsala DisagårdengFyrisgilletÄlvkarleby Nyckelharpor
On 17/7 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwingdans 18-21, fri entré>>
To 18/7 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaGideons>>
To 18/7 18:00 Kungsträdgårdenp g kStallet Folk&VärldsmusikTrio Törn & Kiezelo Mleko>>
To 18/7 19:00 Gröna LundmGröna LundVoize
To 18/7 19:00 HågelbymHågelbyXplays
Fr 19/7 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Fr 19/7 20:00 SkansenmSkansenSannex
Lö 20/7 12:00 Burträsk hembygdsomrg (p)BurträsksvängenSpelmansstämma>>
Lö 20/7 15:00 Ottarsborg (Vendel)g pErik SahlströmsstämmanEric Sahlströms spelmansstämma>>
Lö 20/7 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Lö 20/7 19:00 SkansenmSkansenMatz Bladhs
Sö 21/7 13:00 Bjuråkers Forngårdg pBjuråkersstämmanBjuråkerstämman>>
Sö 21/7 14:45 Ebbalyckeg p?LjungbackastämmanLjungbackastämman
Sö 21/7 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa Cubana>>
Sö 21/7 17:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenCasanovas
Sö 21/7 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing>>
Sö 21/7 18:00 Brandbergen N.Kron.gmHyresg.fören BrandbergenSöndagsdansen med Wahlén & Segeblad>>
Sö 21/7 19:00 Bosön Dalakoloninp eDansvindenPolskor och europeiskt på Bosön>>
Vecka 3022/7 - 28/7 2019
Må 22/7 18:30 Jakobsb.gård,BredängtTango NorteSommartango>>
Må 22/7 20:00 Skansenm jSkansenSkansens storband
Ti 23/7 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenStrike
Ti 23/7 14:00 Skansen3m 1gSkansenHolidays
Ti 23/7 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 23/7 19:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen>>
Ti 23/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFStreaplers
On 24/7 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 24/7 19:00 Gröna LundmGröna LundLarz-Kristerz
On 24/7 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenIngez
On 24/7 19:00 SkansengSkansenLeffes Svänggäng
On 24/7 19:00 Uppsala DisagårdengFyrisgilletUppdraget
On 24/7 19:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen>>
On 24/7 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwingdans 18-21, fri entré>>
To 25/7 00:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen
To 25/7 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaOla & Jag>>
To 25/7 14:00 Flen Föreningbsborgm (g)Pro BettnaElisabeth Lord>>
To 25/7 19:00 Gröna LundmGröna LundFernandoz
To 25/7 19:00 HågelbymHågelbyPer-Håkans
To 25/7 19:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickLöpsjötorparns
Fr 26/7 00:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen
Fr 26/7 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Fr 26/7 20:00 SkansenmSkansenFoxie
Lö 27/7 00:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen
Lö 27/7 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Lö 27/7 19:00 SkansenmSkansenSkåningarna
Sö 28/7 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa Cubana>>
Sö 28/7 17:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenCallinaz
Sö 28/7 18:00 Brandbergen N.Kron.gmHyresg.fören BrandbergenSöndagsdansen med Basset>>
Vecka 3129/7 - 4/8 2019
Må 29/7 18:30 Jakobsb.gård,BredängtTango NorteSommartango>>
Må 29/7 20:00 Skansenm jSkansenSkansens storband
Ti 30/7 13:00 Wij Gammelgård Hölöm (g?)Pro HölöDans till Kennet och Annica>>
Ti 30/7 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenSandins
Ti 30/7 14:00 Skansen3m 1gSkansenBob Stevens
Ti 30/7 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 30/7 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgHenkes>>
Ti 30/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFSkåningarna
On 31/7 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 31/7 19:00 Gröna LundmGröna LundLooking Back Band
On 31/7 19:00 SkansengSkansenTäby Spelmansgille
On 31/7 19:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago 19-23>>
On 31/7 19:00 Uppsala DisagårdengFyrisgilletEndes
To 1/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaMatz Rogers>>
To 1/8 19:00 Gröna LundmGröna LundMickeys
To 1/8 19:00 HågelbymHågelbyHighlights
To 1/8 19:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickGideons
Fr 2/8 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Fr 2/8 19:00 HågelbymHågelbyFub dans med Happy Tunes Trio>>
Fr 2/8 20:00 SkansenmSkansenJannez
Lö 3/8 12:45 Uddevalla museumg pUddevalla FolkUddevalla Folkmusikfestival>>
Lö 3/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Lö 3/8 19:00 SkansenmSkansenBlack Jack
Sö 4/8 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa Cubana>>
Sö 4/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing>>
Vecka 325/8 - 11/8 2019
Må 5/8 18:30 Jakobsb.gård,BredängtTango NorteSommartango>>
Må 5/8 20:00 Skansenm jSkansenSkansens storband
Ti 6/8 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenZnits
Ti 6/8 14:00 Skansen3m 1gSkansenJunix
Ti 6/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 6/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgGideons>>
Ti 6/8 19:00 HågelbysHågelbySalsa med Ebba Dansklubb>>
Ti 6/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMatz Bladhs
On 7/8 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 7/8 19:00 Gröna LundmGröna LundMatz Bladhs
On 7/8 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenJonnys
On 7/8 19:00 SkansengSkansenSlagsta Gille
On 7/8 19:00 Uppsala stadsträdgårg p?PhilochorosFolkdans i stadsträdgården
On 7/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMannerz
To 8/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaStrike>>
To 8/8 14:00 Flen Föreningbsborgm (g)Pro BettnaKjell Dahls>>
To 8/8 19:00 Gröna LundmGröna LundTitanix
To 8/8 19:00 HågelbymHågelbySannex
To 8/8 19:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickEdwings
Fr 9/8 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Fr 9/8 20:00 SkansenmSkansenExcess
Lö 10/8 11:00 Ornunga hemb-gårdg pOrnungastämmanOrnungastämman
Lö 10/8 12:00 Furudals brukp gFurudal.nuOrestämman>>
Lö 10/8 14:00 Kallingeg p?Blekinge spelmansförbundKallingestämman
Lö 10/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Lö 10/8 19:00 SkansenmSkansenCallinaz
Lö 10/8 19:00 Hågelbym jHågelbyGlenn Miller Orchestra>>
Sö 11/8 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa Cubana>>
Sö 11/8 17:00 Årstavikens dansbanam jSprallenRock n Fox>>
Sö 11/8 17:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenExpanders
Vecka 3312/8 - 18/8 2019
Må 12/8 18:30 Jakobsb.gård,BredängtTango NorteSommartango>>
Ti 13/8 13:00 Wij Gammelgård Hölöm (g?)Pro HölöDans till Janssons orkester>>
Ti 13/8 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenFernandoz
Ti 13/8 14:00 Skansen3m 1gSkansenSamzons
Ti 13/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 13/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgHolens>>
Ti 13/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFSandins
On 14/8 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 14/8 19:00 SkansengSkansenStockholms Spelmanslag
On 14/8 19:00 Gröna LundmGröna LundChiquita
On 14/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFExpanders
To 15/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaHolens>>
To 15/8 14:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickKjell Dahls
To 15/8 19:00 Gröna LundmGröna LundStreaplers
To 15/8 19:00 HågelbymHågelbyMannerz
To 15/8 19:00 Skälby Gårdg mSkälby-Barkarby bgfSkälby Spelmanslag>>
Fr 16/8 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Fr 16/8 20:00 SkansenmSkansenCasanovas
Lö 17/8 00:00 Kungsträdgårdenp gFolkdansringen m.fl.Dans- och spelmansstämma
Lö 17/8 14:00 Rutsbrogårdenp gVästerdalsstämmanVästerdalsstämman
Lö 17/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Lö 17/8 18:00 HågelbymHågelbyFox Night med M&M>>
Lö 17/8 19:00 SkansenmSkansenPer-Håkans
Sö 18/8 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa Cubana>>
Sö 18/8 17:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenHighlights
Sö 18/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing>>
Sö 18/8 18:00 Brandbergen N.Kron.gmHyresg.fören BrandbergenSöndagsdansen med Clerwalls>>
Vecka 3419/8 - 25/8 2019
Må 19/8 18:30 HågelbyöHågelbyLinedance med Fire on Line>>
Ti 20/8 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenHedins
Ti 20/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 20/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgKjell Dahls>>
Ti 20/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMats Bergmans
On 21/8 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 21/8 19:00 Gröna LundmGröna LundDonnez
On 21/8 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenEdwings
To 22/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaSamzons>>
To 22/8 14:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickLeif Hermanssons
To 22/8 14:00 Flen Föreningbsborgm (g)Pro BettnaEdwings>>
To 22/8 19:00 Gröna LundmGröna LundMartinez
To 22/8 19:00 HågelbymHågelbyExpanders
To 22/8 19:00 Skälby Gårdg mSkälby-Barkarby bgfBriGoT>>
Fr 23/8 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Fr 23/8 20:00 HågelbymHågelbyFub dans med Happy Tunes Trio>>
Fr 23/8 20:00 SkansenmSkansenXplays
Lö 24/8 13:00 Tumba Brukg pSlagsta GilleSlagsta Sommarstämma
Lö 24/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Lö 24/8 19:00 SkansenmSkansenMicke Ahlgrens
Lö 24/8 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkStreaplers
Sö 25/8 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa Cubana>>
Sö 25/8 17:00 Årstavikens dansbanam jSprallenRock n Fox>>
Sö 25/8 17:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenMicke Ahlgrens
Sö 25/8 18:00 Brandbergen N.Kron.gmHyresg.fören BrandbergenSöndagsdansen med Tompas>>
Vecka 3526/8 - 1/9 2019
Ti 27/8 13:00 Wij Gammelgård Hölöm (g?)Pro HölöDans till Eklöfs>>
Ti 27/8 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenJunix
Ti 27/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 27/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgEdwings>>
On 28/8 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 28/8 19:00 Uppsala stadsträdgårg p?PhilochorosFolkdans i stadsträdgården
To 29/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaMicke Ahlgrens>>
To 29/8 14:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickZethzons Trio
To 29/8 19:00 Gröna LundmGröna LundDrifters
To 29/8 19:00 HågelbymHågelbyCasanovas
Fr 30/8 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusZethzons
Fr 30/8 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Lö 31/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Sö 1/9 16:30 Skeppsholmen fhskolap t gFolkmusikhusetTangoträning, schottis, Bingsjöpolska
Sö 1/9 17:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenBlender
Sö 1/9 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing>>
Sö 1/9 18:00 Brandbergen N.Kron.gmHyresg.fören BrandbergenSöndagsdansen med Doktor Krall>>
Vecka 362/9 - 8/9 2019
Ti 3/9 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 3/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgJonnys>>
On 4/9 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 4/9 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenJanssons
To 5/9 18:00 HågelbyjHågelbyRockabillykväll med Callinaz + Jump4joy>>
To 5/9 19:00 Gröna LundmGröna LundBlender
To 5/9 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaDanskväll med Skuv
Fr 6/9 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Lö 7/9 11:00 Torekällbergetp gSödertälje Kultur o FritSödertälje Folkmusikfestival>>
Lö 7/9 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Sö 8/9 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaFernlöfs Trio
Sö 8/9 16:45 Skeppsholmen fhskolap e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, snoa, Orsapolska
Sö 8/9 17:00 Årstavikens dansbanam jSprallenRock n Fox>>
Vecka 379/9 - 15/9 2019
Må 9/9 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 10/9 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 10/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgSamzons>>
On 11/9 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
To 12/9 19:00 Gröna LundmGröna LundCasanovas
To 12/9 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaPols från Värmland>>
Fr 13/9 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusWahlén & Segeblad
Fr 13/9 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Lö 14/9 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa
Lö 14/9 18:30 Järna Gula Villanp gVarma FötterSpel- och danskväll>>
Sö 15/9 16:30 Skeppsholmen fhskolap gFolkmusikhusetDans för ungdom, vals, slängpolska fläck
Sö 15/9 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing>>
Vecka 3816/9 - 22/9 2019
Må 16/9 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 17/9 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 17/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgLöpsjötorparns>>
Ti 17/9 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHMicke Ahlgrens
On 18/9 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
On 18/9 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenBarraBazz
To 19/9 19:00 Gröna LundmGröna LundDate
To 19/9 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaDalakväll med Bodatema>>
Fr 20/9 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Fr 20/9 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanskväll med Gamla Enskede Spelmän
Fr 20/9 20:00 Skeppsholmen fhskolap gFolkmusikhusetWhen we do Bingsjö - konsert & dans>>
Lö 21/9 18:00 Ekskogens bygdegårdp (g)Michael LöfrothHärMedJämt + Emilia Amper
Sö 22/9 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaZethzons Trio
Sö 22/9 18:00 Skeppsholmen fhskolap e gFolkmusikhuset5-taktsvals, Bingsjöpolska
Vecka 3923/9 - 29/9 2019
Må 23/9 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 24/9 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenP-Tzz Dah>>
Ti 24/9 19:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHDonnez
On 25/9 17:00 Årstavikens dansbanajSprallenTango>>
To 26/9 19:00 Gröna LundmGröna LundSannex
To 26/9 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaPolskor från Orsa och Ore>>
Fr 27/9 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusChrister Eklund
Fr 27/9 18:00 Gröna LundtGröna LundBachata>>
Fr 27/9 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenPolska fr Rättvik m Yvonne & Torbjörn>>
Fr 27/9 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHCallinaz>>
Lö 28/9 18:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFSamzons
Sö 29/9 16:30 Skeppsholmen fhskolap e t (gFolkmusikhusetBalfolk-ceilid, tango, sörml slängpolska
Vecka 4030/9 - 6/10 2019
Må 30/9 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 1/10 18:30 Stallet Stallgatan 7tStallet Folk&VärldsmusikMilonga Musical
Ti 1/10 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHLövgrens
On 2/10 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenPatrick Eklöfs
To 3/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFKollijox
To 3/10 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaSlängpolska på fläck>>
Fr 4/10 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanser från Hälsingland med Tore>>
Fr 4/10 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHExpanders>>
Lö 5/10 18:00 Jakobsberg folkhögsk1g 1mGDV JakobsbergHolens>>
Lö 5/10 20:00 Stallet Stallgatan 7p gStallet Folk&VärldsmusikBreda Gatan - konsert och dans>>
Sö 6/10 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaFernlöfs Trio
Sö 6/10 16:30 Skeppsholmen fhskolap t gFolkmusikhusetTangoträning, hamborgarpolka, parhalling
Vecka 417/10 - 13/10 2019
Må 7/10 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 8/10 19:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHMatz Bladhs
To 10/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFSigtuna Spelmän
To 10/10 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaHälsingedanser>>
Fr 11/10 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusPatrick Eklöf
Fr 11/10 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenFöllinge med Bengt-Åke & Ing-Marie>>
Lö 12/10 20:00 MälarsalenmMälarsalenExpanders (kursavslutningsfest)>>
Sö 13/10 16:45 Skeppsholmen fhskolap e (g)FolkmusikhusetBarndans,balfolk, fr. mazurka, rörospols>>
Vecka 4214/10 - 20/10 2019
Må 14/10 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 15/10 19:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHEngdahls
To 17/10 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaPols och schottis från Røros>>
Fr 18/10 19:00 Hägerstensåsens MHp (g)MälparingenDanskväll med Knapp Karin & Knapp Britta
Fr 18/10 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHJannez>>
Lö 19/10 18:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFJonnys
Lö 19/10 18:30 Järna Gula Villanp gVarma FötterSpel- och danskväll>>
Sö 20/10 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaZethzons Trio
Sö 20/10 16:30 Skeppsholmen fhskolap gFolkmusikhusetDans f ungdom, schottis, Jössehäradspol
Vecka 4321/10 - 27/10 2019
Må 21/10 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 22/10 19:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHHolidays
To 24/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBriGoT
To 24/10 19:30 Hägerstensåsens MHp gPolskedansarnaPolskor från Malung>>
Fr 25/10 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusZethzons
Fr 25/10 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenBodapolskor med Bengt & Britt-Mari>>
Fr 25/10 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHXplays>>
Sö 27/10 16:30 Skeppsholmen fhskolap t e (gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, tema bodapolska
Vecka 4428/10 - 3/11 2019
Må 28/10 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 29/10 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHFernandoz
To 31/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFEdsbacka Spelmän
To 31/10 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaAllhelgonadans>>
Fr 1/11 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHSannex>>
Sö 3/11 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaTomas & Co
Sö 3/11 16:30 Skeppsholmen fhskolap t (g)FolkmusikhusetTangoträning, bakmes, Åtabakspolska
Vecka 454/11 - 10/11 2019
Må 4/11 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 5/11 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHMats Bergmans
To 7/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaPolska från Klarälvdalen>>
Fr 8/11 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusWahlén & Segeblad
Fr 8/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenPolska från Orsa med Lisa & Anders>>
Lö 9/11 18:00 Rotebro Arena1g 2mSollentuna GDFMatz Rogers
Sö 10/11 16:45 Skeppsholmen fhskolap e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, vals, senpolska
Vecka 4611/11 - 17/11 2019
Må 11/11 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Ti 12/11 19:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHEngdahls
To 14/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFKollijox
To 14/11 19:30 Hägerstensåsens MHp gPolskedansarnaDanser från Föllinge>>
Fr 15/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenFinnskogspols m Stig Malmberg
Fr 15/11 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHBlender>>
Lö 16/11 17:00 Täby Kvarntorpsgårdp gTäby spelmansgilleKonsert och dans>>
Lö 16/11 18:00 Jakobsberg folkhögsk1g 1mGDV JakobsbergLöpsjötorparns>>
Lö 16/11 18:30 Järna Gula Villanp gVarma FötterSpel- och danskväll>>
Sö 17/11 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaKenneth & Annika
Sö 17/11 16:30 Skeppsholmen fhskolap ö (g)FolkmusikhusetDans f ungdom,menuett,slängpolska fläck
Vecka 4718/11 - 24/11 2019
Må 18/11 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Må 18/11 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergSvartlösa Spelmän>>
Ti 19/11 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHMicke Ahlgrens
To 21/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFHälsingebló
To 21/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaNåsföra och Flopolska>>
Fr 22/11 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusChrister Eklund
Fr 22/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenBingsjöpolskor och Svingedans>>
Fr 22/11 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHExcess>>
Sö 24/11 16:30 Skeppsholmen fhskolap e t (gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, bodapolska
Vecka 4825/11 - 1/12 2019
Må 25/11 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Må 25/11 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergBriGoT>>
Ti 26/11 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHLövgrens
To 28/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaHamburgska>>
Fr 29/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanser från Ragunda & Stugun>>
Fr 29/11 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHPer-Håkans>>
Lö 30/11 18:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFHolens
Lö 30/11 20:00 MälarsalenmMälarsalenCallinaz (kursavslutningsfest)>>
Sö 1/12 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaZethzons Trio
Sö 1/12 16:30 Skeppsholmen fhskolap t gFolkmusikhusetTangoträning, schottis, bondpolska
Vecka 492/12 - 8/12 2019
Må 2/12 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Må 2/12 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergBro Låtgille>>
Ti 3/12 19:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHSkåningarna
To 5/12 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFDurlaget
To 5/12 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaKonsert & danskväll 19.30-22.00>>
Fr 6/12 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusTomas & Co
Fr 6/12 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanskväll med Stockholms Spelmanslag>>
Lö 7/12 18:00 Ekskogens bygdegårdp (g)Michael LöfrothSpel och dans
Lö 7/12 18:00 Jakobsberg folkhögsk1g 1mGDV JakobsbergGideons>>
Sö 8/12 16:45 Skeppsholmen fhskolap e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, vals, Elverumspols
Vecka 509/12 - 15/12 2019
Må 9/12 10:00 Huddinge ABF4m 1gABF HuddingeWahlén & Segeblad>>
Må 9/12 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergHälsingebló>>
Ti 10/12 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHJive
To 12/12 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBro Låtgille
Fr 13/12 20:00 Skeppsholmen fhskolap gFolkmusikhusetLuciatåg + dans till midnatt
Fr 13/12 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHCasanovas>>
Lö 14/12 18:30 Järna Gula Villanp gVarma FötterSpel- och danskväll>>
Sö 15/12 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaHappy Tunes
Sö 15/12 16:30 Skeppsholmen fhskolap (g)FolkmusikhusetDans f ungdom,frammes,gammelpols Fölling
Vecka 5116/12 - 22/12 2019
Må 16/12 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergKollijox>>
Sö 22/12 18:00 Skeppsholmen fhskolap gFolkmusikhusetProgram ej klart
Vecka 5223/12 - 29/12 2019
To 26/12 18:00 Skeppsholmen fhskolap gFolkmusikhusetAnnandagsbal för medlemmar med familjer
Lö 28/12 18:00 Jakobsberg folkhögsk1g 1mGDV JakobsbergJonnys>>
Sö 29/12 18:00 Skeppsholmen fhskolap gFolkmusikhuset?, Orsapolska
Vecka 026/1 - 12/1 2020
Må 6/1 16:30 Skeppsholmen fhskolap t gFolkmusikhusetTangoträning, schottis, Bingsjöpolska
Sö 12/1 16:45 Skeppsholmen fhskolap e gFolkmusikhusetBarndans,balfolk,hambo,Rättvikspolska
Vecka 0313/1 - 19/1 2020
Lö 18/1 13:00 Fjällenskolan Viksjög pJärfälla SpelmänMidvinterstämman 2020
Sö 19/1 16:30 Skeppsholmen fhskolap ö (g)FolkmusikhusetDans f ungdom,menuett,slängpolska fläck
Vecka 0420/1 - 26/1 2020
Sö 26/1 16:30 Skeppsholmen fhskolap e t (gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, bondpolska

Antal: 341/341
Vill du lägga till ny dans? Läs mera här

Innehåll