Dans i Stockholm med omnejd

Allmän dans i Stockholm med omnejd.
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens hemsida före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text

Webbplats: dansglad.se  Utgivare: Örjan Wikström   Kontakt Skriv ut

Urval Priser Anslagstavlan Dansgladsbloggen Kalender för mobiler Stämmor & festivaler

DatumPlatsDans
ggammaldans
jjazz/swing
kklezmer
llatin
mbugg/foxtrot
ppolskor
qsquare dance
ssalsa
ttango
bblandat
ö övrigt
e- europeisk
-ej dans
?okänt
ArrangörOrkester etc.
Vecka 1218/3 - 24/3 2019
On 20/3 13:00 Lignagatan 84m 1gTrivselklubben KvarnenSätrabälgarna
On 20/3 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 20/3 18:30 MidsommargårdenmSvennes DansklubbBugg foxtrot>>
On 20/3 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleTom & Co>>
On 20/3 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 21/3 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaEngdahls
To 21/3 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerPatrick Eklöfs
To 21/3 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFKollijox
To 21/3 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaPolska från Idre>>
Fr 22/3 13:00 Fältöverstenm (g)DansträffenZethzons Trio
Fr 22/3 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusRoffe Larsson
Fr 22/3 19:00 Hägerstensåsens MHp gMälparingenPolska fr Klarälven + mazurka fr Östmark>>
Fr 22/3 19:00 G-borg Allégårdenp gFolkmusikkaféetStordanskväll med Mia Marin>>
Fr 22/3 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikEngdahls
Fr 22/3 19:30 Chicago Hornsg 75tTango NorteMilonga + workshop>>
Fr 22/3 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkGlenn-Endys
Lö 23/3 19:00 Vtuna Rosendalskolan2m 1gTuna GilleLars Erikssons
Lö 23/3 19:00 Nalenm jNalens VännerWermdö Storband + Hasse Lings>>
Lö 23/3 19:00 Wärmdö Bygdegårdm gBrisarnaGammalt och modernt med Brisarna>>
Lö 23/3 19:30 Märsta ForumhusetpDanslyckanFöllingedanser med Ulf & Mats Andersson>>
Lö 23/3 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoClub Hot-Cha
Sö 24/3 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaArne Fernlöfs Trio
Sö 24/3 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets HusIngez Orkester
Sö 24/3 17:00 BällstabergsskolanmVallentuna DansJannez>>
Sö 24/3 18:00 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetSchottis, Bingsjöpolska inkl enbentstur
Vecka 1325/3 - 31/3 2019
Må 25/3 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergBro Låtgille
Må 25/3 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoOnly on a Monday
Ti 26/3 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenLars Erikssons
Ti 26/3 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHMats Bergmans
On 27/3 13:00 Lignagatan 84m 1gTrivselklubben KvarnenZethzons Trio
On 27/3 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 27/3 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleAffe & Lennart>>
On 27/3 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 28/3 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaEdwings
To 28/3 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerTomaz
To 28/3 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaPolska från Kall och Mattmar + fri dans>>
Fr 29/3 13:00 Fältöverstenm (g)DansträffenLeif Hermansson
Fr 29/3 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusPatrick Eklöf
Fr 29/3 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusWahlén & Segeblad
Fr 29/3 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanser från Boda>>
Fr 29/3 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikGideons
Fr 29/3 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHExpanders>>
Fr 29/3 20:00 G-borg Allégårdenp gFolkmusikkaféetStina Brandin & Johanne Flottorp
Lö 30/3 18:00 Täby Kvarntorpsgårdp gTäby spelmansgilleFolkmusik i Norrort Dans- och spelkväll>>
Lö 30/3 19:00 Rotebro Arena1g 2mSollentuna GDFHedins 19-23
Lö 30/3 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 30/3 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoChicago Swing Saturday
Sö 31/3 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh,tango,Bingsjö springtur
Sö 31/3 17:00 Södertälje TrombonmSödertälje Kultur o FritSkåningarna
Sö 31/3 17:00 Skultuna-LagårnmSkultuna LagårnMannerz
Vecka 141/4 - 7/4 2019
Må 1/4 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergKlackrent
Må 1/4 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoWojtek Band
Ti 2/4 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenPatrick Eklöfs
Ti 2/4 18:30 Stallet Stallgatan 7tStallet Folk&VärldsmusikMilonga Musical
Ti 2/4 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHJive
On 3/4 13:00 Lignagatan 84m 1gTrivselklubben KvarnenTomas & Co
On 3/4 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 3/4 18:30 MidsommargårdenmSvennes DansklubbBugg foxtrot>>
On 3/4 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleTom & Co>>
On 3/4 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 4/4 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaZnits
To 4/4 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerJanne Martins
To 4/4 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBro Låtgille
To 4/4 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaSpringar från Vossestrand>>
Fr 5/4 13:00 Fältöverstenm (g)DansträffenTomas & Co
Fr 5/4 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusSverre Carlsson
Fr 5/4 13:00 Timmermansgårdenm (g)TimmermansgårdenBredängsgänget - fri entré
Fr 5/4 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenPolska + hambopolska södra Dalarna>>
Fr 5/4 19:15 G-borg Allégårdenp gFolkmusikkaféetSpelmansstämma
Fr 5/4 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikRose-Maries
Fr 5/4 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHMickeys>>
Lö 6/4 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergKjell Dahls
Lö 6/4 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 6/4 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoElevfest
Sö 7/4 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaSätrabälgarna
Sö 7/4 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning,6-15 år,snoa,Bodapolska
Sö 7/4 18:00 Stallet Stallgatan 7p gStallet Folk&VärldsmusikAmerikaorkestern>>
Sö 7/4 20:15 Chicago Hornsg 75jChicagoSyltklubben>>
Vecka 158/4 - 14/4 2019
Må 8/4 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergHälsingebló
Må 8/4 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoTommy Löbel Swing Band
Ti 9/4 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenCarlzons
Ti 9/4 19:00 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHDonnez
On 10/4 13:00 Lignagatan 84m 1gTrivselklubben KvarnenIngez
On 10/4 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 10/4 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleAffe & Lennart>>
On 10/4 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 11/4 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaBob Stevens
To 11/4 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerCarlssons
To 11/4 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFSigtuna Spelmän
To 11/4 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaHambopolska från Föllinge + fri dans>>
Fr 12/4 13:00 Fältöverstenm (g)DansträffenBex
Fr 12/4 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusLars Erikssons
Fr 12/4 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusChrister Eklund
Fr 12/4 18:45 G-borg Allégårdenp gFolkmusikkaféetBoot - konsert & dans>>
Fr 12/4 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenPolska från Rättvik + Mellparing>>
Fr 12/4 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikHedins
Fr 12/4 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHJannez>>
Fr 12/4 21:00 Chicago Hornsg 75tTango NorteMilonga + workshop
Lö 13/4 19:00 Dansvinden HuddingeeSmåfranskaSmåfranska + Paul Sherwood&Sian Phillips>>
Lö 13/4 19:00 Vtuna Rosendalskolan2m 1gTuna GilleSamzons
Lö 13/4 20:00 Stallet Stallgatan 7p? g?Stallet Folk&VärldsmusikDagny i Forsen - konsert och dans>>
Lö 13/4 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkSkåningarna
Lö 13/4 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoZinkens Jassfestival
Sö 14/4 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets HusLasse Erikssons Orkester
Sö 14/4 16:45 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, vals, polska fr Hede
Sö 14/4 17:00 Skultuna-LagårnmSkultuna LagårnFoxie
Vecka 1615/4 - 21/4 2019
Må 15/4 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergBrigot
Må 15/4 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoOnly on a Monday
Ti 16/4 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenEdwings
Ti 16/4 13:00 Täby Kvarntorpsgårdm (g)Seniordans i TäbyChrister Eklund
On 17/4 13:00 Lignagatan 84m 1gTrivselklubben KvarnenBex
On 17/4 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 17/4 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 18/4 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerKjell Dahl
To 18/4 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenSkärtorsdagsdans
To 18/4 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikChiquita (skärtorsdag)
To 18/4 20:00 Bällstabergsskolanj mVallentuna DansEllis Swing Thing>>
Lö 20/4 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 20/4 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoPåsk på Chicago
Vecka 1722/4 - 28/4 2019
Må 22/4 17:00 Södertälje TrombonmSödertälje Kultur o FritDonnez (annandag påsk)
Må 22/4 17:00 Skultuna-LagårnmSkultuna LagårnSannex
Må 22/4 18:00 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetHambo, polska fr Orsa>>
Ti 23/4 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenHedins
Ti 23/4 19:30 VattmyraskolangGDV JakobsbergC.C.A
On 24/4 13:00 Lignagatan 84m 1gTrivselklubben KvarnenWahlén & Segeblad
On 24/4 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 24/4 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleTom & Co>>
On 24/4 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 25/4 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaOla & Jag
To 25/4 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerLars Erikssons
To 25/4 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaDanskväll 19:30 - 22:00>>
Fr 26/4 13:00 Fältöverstenm (g)DansträffenEklöfs
Fr 26/4 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusZethzons
Fr 26/4 13:00 Boo FH, Orminge cm gBoo Folkets HusAnnika & Kenneth
Fr 26/4 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikJanne Martins
Fr 26/4 20:00 G-borg Allégårdenp gFolkmusikkaféetHallandsfolk & Västra Låtverkstan>>
Lö 27/4 18:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFLars Erikssons
Lö 27/4 18:30 Järna Gula Villanp gVarma FötterSpel- och danskväll>>
Lö 27/4 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoBop City
Sö 28/4 13:00 Tuben Munkforspl 45m gPRO FarstaKenneth & Co
Sö 28/4 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, hambopolska>>
Vecka 1829/4 - 5/5 2019
Må 29/4 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoGentle Combo Band
Ti 30/4 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenPatrick Eklöfs
Ti 30/4 19:00 Skälby Gård/Dansbanag mSkälby-Barkarby bgfValborgsdans m Hasse Svedbergs Skälbygän>>
On 1/5 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 1/5 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 2/5 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaMicke Ahlgrens
Fr 3/5 13:00 Fältöverstenm (g)DansträffenZethzons Trio
Fr 3/5 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikLövgrens
Lö 4/5 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 4/5 20:00 Stallet Stallgatan 7p gStallet Folk&VärldsmusikBoot - konsert & dans>>
Lö 4/5 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoElevfest
Sö 5/5 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, schottis, polska fr Malung
Sö 5/5 20:15 Chicago Hornsg 75jChicagoSyltklubben>>
Vecka 196/5 - 12/5 2019
Må 6/5 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoWojtek Band
Ti 7/5 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenHolens
Ti 7/5 18:30 Stallet Stallgatan 7tStallet Folk&VärldsmusikMilonga Musical
Ti 7/5 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgJonnys
On 8/5 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 8/5 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 9/5 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaFernandoz
To 9/5 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerPatrick Eklöfs
Fr 10/5 13:00 Fältöverstenm (g)DansträffenKenneth Hertz
Fr 10/5 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusKjell Dahls
Fr 10/5 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikMicke Ahlgrens
Lö 11/5 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 11/5 20:00 MälarsalenmMälarsalenBlender (kursavslutningsfest)>>
Lö 11/5 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoChicago Live
Sö 12/5 16:45 Skeppsholmsgårdenp e ö gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, menuett, slängpolska
Vecka 2013/5 - 19/5 2019
Må 13/5 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoTommy Löbel Swing Band
Ti 14/5 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenKjell Dahls
Ti 14/5 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgLars Erikssons
On 15/5 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 15/5 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 16/5 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaSandins
To 16/5 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerLöpsjötorparns
Fr 17/5 13:00 Fältöverstenm (g)DansträffenJanne Stefans
Fr 17/5 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusSverre Carlsson
Fr 17/5 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikMatz Bladhs
Lö 18/5 18:30 Järna Gula Villanp gVarma FötterSpel- och danskväll>>
Lö 18/5 19:00 Nalenm jNalens VännerDanskväll
Lö 18/5 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoChicago Rumble
Sö 19/5 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, frammes, gammelpolska
Vecka 2120/5 - 26/5 2019
Må 20/5 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoOnly on a Monday
Ti 21/5 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenLars Erikssons
Ti 21/5 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgGideons
On 22/5 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 22/5 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 23/5 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaJunix
To 23/5 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerStefans
Fr 24/5 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusPatrick Eklöf
Fr 24/5 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikHedins
Lö 25/5 19:00 Dansvinden HuddingeeDansvindenJärna Ceilidh Band & Småfranska>>
Lö 25/5 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoImperial Club
Sö 26/5 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, senpolska
Vecka 2227/5 - 2/6 2019
Må 27/5 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoGentle Combo Band (säsongsavslutning)
Ti 28/5 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenBarrabazz
Ti 28/5 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgHolens
Ti 28/5 19:30 Broby Festplatsm (g)Broby GoIFJannez
On 29/5 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 29/5 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
Fr 31/5 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikHolens
Lö 1/6 13:30 Rimbo Tolvmansgårdeng pRimbostämmanRimbostämman
Lö 1/6 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 1/6 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkGlenn-Endys
Lö 1/6 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoChicago Swing Saturday
Sö 2/6 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetSäsongsavslutning
Sö 2/6 20:15 Chicago Hornsg 75jChicagoSyltklubben>>
Vecka 233/6 - 9/6 2019
Ti 4/6 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenEdwings
Ti 4/6 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgLöpsjötorparns
Ti 4/6 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFBlack Jack
On 5/6 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 5/6 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
Lö 8/6 00:00 Ransäters hemb.gårdg pRansätersstämmanRansäterstämman
Lö 8/6 12:00 Årsunda strandbadg pÅrsundaruschenÅrsundaruschens pingststämma
Lö 8/6 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkMats Bergmans
Lö 8/6 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoChicago Live
Vecka 2410/6 - 16/6 2019
Ti 11/6 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgSamzons
Ti 11/6 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFGlenn-Endys
On 12/6 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 12/6 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFSannex
On 12/6 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
Lö 15/6 13:00 Östersund Jamtlip gJämt-Härje spelm.förbundJämtstämman
Lö 15/6 13:00 Österbybrukp gNyckelharpstämmanNyckelharpsstämman
Lö 15/6 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkSkåningarna
Lö 15/6 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoElevfest
Vecka 2517/6 - 23/6 2019
Ti 18/6 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgKjell Dahls
Ti 18/6 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMicke Ahlgrens
On 19/6 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
Lö 22/6 12:00 Luleå Gammelstadg (p)Luleå HembygdsgilleSpelmansstämman i Gammelstad
Lö 22/6 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkStreaplers
Vecka 2624/6 - 30/6 2019
Ti 25/6 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgEdwings
Ti 25/6 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFEngdahls
On 26/6 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFCasanovas
Lö 29/6 00:00 HerrängjHerräng Dance CampHerräng Dance Camp 2019 - opening>>
Lö 29/6 15:00 Leksand hembygdsgårdp gFolkmusikens HusLeksands spelmansstämma>>
Vecka 271/7 - 7/7 2019
Ti 2/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFDonnez
On 3/7 15:00 Bingsjög pBingsjöstämmanBingsjöstämman
To 4/7 19:00 Östbjörka Bystugap gÖstbjörka bystugeförenÖstbjörkastämman
Fr 5/7 17:00 Boda Gammelgårdp gBoda HembygdsföreningBodastämman
Lö 6/7 19:00 Delsbo Forngårdp gDelsbostämmanDelsbostämman
Vecka 288/7 - 14/7 2019
Ti 9/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFLövgrens
Vecka 2915/7 - 21/7 2019
Ti 16/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMartinez
Lö 20/7 10:00 Burträsk hembygdsomrg (p)BurträsksvängenSpelmansstämma
Sö 21/7 15:00 Ebbalyckeg p?LjungbackastämmanLjungbackastämman
Vecka 3022/7 - 28/7 2019
Ti 23/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFStreaplers
Lö 27/7 00:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen
Vecka 3129/7 - 4/8 2019
Ti 30/7 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgHenkes
Ti 30/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFSkåningarna
Lö 3/8 13:00 Uddevallag pUddevalla FolkUddevalla Folkmusikfestival
Vecka 325/8 - 11/8 2019
Ti 6/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgGideons
Ti 6/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMatz Bladhs
On 7/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMannerz
Lö 10/8 11:00 Ornunga hemb-gårdg pOrnungastämmanOrnungastämman
Vecka 3312/8 - 18/8 2019
Ti 13/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgHolens
Ti 13/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFSandins
On 14/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFExpanders
On 14/8 19:30 SkansengSkansenStockholms Spelmanslag
Vecka 3419/8 - 25/8 2019
Ti 20/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgKjell Dahls
Ti 20/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMats Bergmans
Lö 24/8 13:00 (ledig)g pSlagsta GilleSlagsta Sommarstämma
Vecka 3526/8 - 1/9 2019
Ti 27/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgEdwings
Vecka 362/9 - 8/9 2019
Ti 3/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgJonnys
Vecka 379/9 - 15/9 2019
Ti 10/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgSamzons
Vecka 3816/9 - 22/9 2019
Ti 17/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgLöpsjötorparns
Vecka 3923/9 - 29/9 2019
Lö 28/9 18:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFSamzons
Vecka 4030/9 - 6/10 2019
To 3/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFKollijox
Vecka 417/10 - 13/10 2019
To 10/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFSigtuna Spelmän
Lö 12/10 20:00 MälarsalenmMälarsalenExpanders (kursavslutningsfest)>>
Vecka 4214/10 - 20/10 2019
Lö 19/10 18:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFJonnys
Vecka 4321/10 - 27/10 2019
To 24/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBrigot
Vecka 4428/10 - 3/11 2019
To 31/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFEdsbacka Spelmän
Vecka 454/11 - 10/11 2019
Lö 9/11 18:00 Rotebro Arena1g 2mSollentuna GDFMatz Rogers
Vecka 4611/11 - 17/11 2019
To 14/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFKollijox
Vecka 4718/11 - 24/11 2019
To 21/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFHälsingebló
Vecka 4825/11 - 1/12 2019
Lö 30/11 18:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFHolens
Lö 30/11 20:00 MälarsalenmMälarsalenCallinaz (kursavslutningsfest)>>
Vecka 492/12 - 8/12 2019
To 5/12 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFDurlaget
Vecka 509/12 - 15/12 2019
To 12/12 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBro Låtgille
Vecka 0313/1 - 19/1 2020
Lö 18/1 13:00 Fjällenskolan Viksjög pJärfälla SpelmänMidvinterstämman 2020

Antal: 280/280
Vill du lägga till ny dans? Läs mera här

Innehåll