Hem
Innehåll
Presentation
Danskalender
Kurskalender
Anslagstavlan
Dansrapporter
Dansteknik
Improvisation
Schottis
Hambo
Vals
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modernt
Övrigt
Länkar
..Danskurser
..Stämmor
..Övrigt
Historik

Blogg

Friluft
Rapporter
..Vandringsguide
..Fjällvandring

Hund
..Lava

Inställningar

Logga in
Kontakt

English
Dansglädje

Danskalender   Danstyper

Kontrollera uppgifterna
på arrangörens webbplats före besök


TiOnToFr
192021Jul
22232425262728
29303101020304Aug
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101Sep
02030405060708
09101112131415

--- Vecka: 29 ---
Fredag 19/7
10:00Burträsksvängen (g p)
Burträsk hembygdsomr
Arrangör: Burträsksvängen
 
18:00Kizomba Na Rua (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
Lördag 20/7
10:00Burträsksvängen spelmansstämma (g (p))
Burträsk hembygdsomr
Arrangör: Burträsksvängen
 
13:00Erik Sshlströms sommarstämma (g p)
Ottarsborg (Vendel)
Arrangör: Erik Sahlströmsstämman
www.facebook.com/groups/396334783842903/?locale=sv_SE&_rdr
 
13:00Pål-Anders-stämman (g p)
Ockelbo Oklagård
Arrangör: Ockelbo Hembygdsförening
 
15:00Stockholm Blues (j)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
18:00Kizomba/Kiz (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Martinez (m)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
Söndag 21/7
13:00Bjuråkersstämman (g p?)
Bjuråkers Forngård
Arrangör: Bjuråkersstämman
 
15:00Forró (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
18:00Salsamania (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
--- Vecka: 30 ---
Måndag 22/7
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Arrangör: Tango Norte
 
18:00Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Leif Kronlunds Orkester (m j)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
Tisdag 23/7
13:00Strike (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Streaplers (m)
Broby Festplats
Arrangör: Broby GoIF
 
19:00Blender & Casanovas (m)
Skultuna-Lagårn
Arrangör: Skultuna Lagårn
 
Onsdag 24/7
18:30Gammaldans (g (p?))
Uppsala Disagården
Arrangör: Upplandsmuseet
 
Torsdag 25/7
Korröfestivalen (g p)
Korrö
Arrangör: Korröfestivalen
 
13:00Fernandoz (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Arrangör: PRO Knivsta
 
18:00Excess (m)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
19:00Brogrens (m)
Barvahallen
Arrangör: Barvaträffen
 
19:00Phs (m)
Hågelby
Arrangör: Hågelby
 
19:00Kenneth Hertz (2.5m 1g)
Årstaliden
Arrangör: Årstablick
 
Fredag 26/7
Korröfestivalen (p g)
Korrö
Arrangör: Korröfestivalen
 
Lördag 27/7
Korröfestivalen (p g)
Korrö
Arrangör: Korröfestivalen
 
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
19:00Fernandoz (m)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
Söndag 28/7
17:00Streaplers (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:30Roffe Larsson (m)
Brandbergen N.Kron.g
Arrangör: Hyresg.fören Brandbergen
www.facebook.com/Dansbanan-i-Brandbergen-117682654974515/
 
--- Vecka: 31 ---
Måndag 29/7
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Arrangör: Tango Norte
 
18:00Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Leif Kronlunds Orkester (m j)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
Tisdag 30/7
13:00Kenneth & Annika (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Arrangör: Pro Hölö
 
13:00Ola & Jag (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Fernandoz (m)
Broby Festplats
Arrangör: Broby GoIF
 
Onsdag 31/7
18:30Gammaldans (g (p?))
Uppsala Disagården
Arrangör: Upplandsmuseet
 
Torsdag 1/8
13:00Strike (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Arrangör: PRO Knivsta
 
18:00Hollyz (m)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
19:00Streaplers (m)
Barvahallen
Arrangör: Barvaträffen
 
19:00Shine (m)
Hågelby
Arrangör: Hågelby
 
19:00Wahlén & Segeblad (2.5m 1g)
Årstaliden
Arrangör: Årstablick
 
Lördag 3/8
10:00Folkmusikfestival (g p)
Uddevalla museum
Arrangör: Bohusläns Spelmansförbun
 
16:30Folkmusikfesten i Stjärnsund (g p)
Stjärnsund
Arrangör: Folkmusikfest Stjärnsund
 
18:00Salsa (s)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
19:00Sounders (m)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
19:00Spellista, fri entré, fika till försäljn (g p e)
Bosön Dalakolonin
Arrangör: Dansvinden
 
--- Vecka: 32 ---
Måndag 5/8
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Arrangör: Tango Norte
 
18:00Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
Tisdag 6/8
13:00Junix (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Bob Stevens (m)
Broby Festplats
Arrangör: Broby GoIF
 
19:00Tomaz (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Arrangör: Ulvsättra Bgf
 
Torsdag 8/8
13:00Peter G´s (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Arrangör: PRO Knivsta
 
16:00Tomas & Co (2.5m 1g)
Årstaliden
Arrangör: Årstablick
 
18:00Matz Bladhs (m)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
19:00Black Jack (m)
Barvahallen
Arrangör: Barvaträffen
 
19:00Xplays (m)
Hågelby
Arrangör: Hågelby
 
Lördag 10/8
11:00Ornungastämman (g p)
Ornunga hemb-gård
Arrangör: Ornungastämman
 
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Arrangör: Tango Norte
 
19:00Hollyz (m)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
Söndag 11/8
14:00Kallinge Spelmansstämma (g p?)
Kallinge
Arrangör: Blekinge spelmansförbund
 
17:00Donnez (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
--- Vecka: 33 ---
Måndag 12/8
18:00Donnez (m)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Arrangör: Tango Norte
 
18:00Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
Tisdag 13/8
13:00Janssons orkester (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Arrangör: Pro Hölö
 
13:00BarraBazz (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Alvenfors (m)
Broby Festplats
Arrangör: Broby GoIF
 
19:00Lars Erikssons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Arrangör: Ulvsättra Bgf
 
Torsdag 15/8
13:00BarraBazz (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Arrangör: PRO Knivsta
 
16:00Gideons (2.5m 1g)
Årstaliden
Arrangör: Årstablick
 
18:00Holidays (m)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
19:00Donnez (m)
Barvahallen
Arrangör: Barvaträffen
 
19:00Allstars (m)
Hågelby
Arrangör: Hågelby
 
Fredag 16/8
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
Lördag 17/8
12:00Sommarstämma (g p)
Tumba Bruk
Arrangör: Slagsta Gille
 
19:00Allstars (m)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
Söndag 18/8
Spelmansstämma (g p)
Kungsträdgården
Arrangör: Folkdansringen m.fl.
 
--- Vecka: 34 ---
Måndag 19/8
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Arrangör: Tango Norte
 
18:00Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
Tisdag 20/8
13:00Hedins (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Jive (m)
Broby Festplats
Arrangör: Broby GoIF
 
19:00Holens (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Arrangör: Ulvsättra Bgf
 
Torsdag 22/8
13:00Micke Ahlgrens (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Arrangör: PRO Knivsta
 
16:00Eklöfs (2.5m 1g)
Årstaliden
Arrangör: Årstablick
 
18:00Callinaz (m)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
19:00Martinez (m)
Barvahallen
Arrangör: Barvaträffen
 
19:00Perikles (m)
Hågelby
Arrangör: Hågelby
 
Fredag 23/8
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
Lördag 24/8
19:00Micke Ahlgrens (m)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
Söndag 25/8
12:30Kungsängens Spelmansstämma (g p? m?)
Kungsängens hemb.g
Arrangör: Kungsängens Folkdansgill
 
17:00Casanovas (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
--- Vecka: 35 ---
Måndag 26/8
18:00Ws och utomhusmilonga (t)
Stora Skuggan
Arrangör: Tango Norte
 
18:00Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
Tisdag 27/8
13:00Christer Eklund (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Arrangör: Pro Hölö
 
13:00Kjellez (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
13:00Eklöfs (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Gideons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Arrangör: Ulvsättra Bgf
 
Torsdag 29/8
13:00Janne Martins (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Arrangör: PRO Knivsta
 
16:00Janssons Orkester (2.5m 1g)
Årstaliden
Arrangör: Årstablick
 
18:00Kjellez (m)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
19:00Jive (m)
Barvahallen
Arrangör: Barvaträffen
 
19:00Casanovas (m)
Hågelby
Arrangör: Hågelby
 
Fredag 30/8
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
Lördag 31/8
19:00Streaplers (m)
Skansen
Arrangör: Skansen
 
--- Vecka: 36 ---
Måndag 2/9
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Arrangör: Tango Norte
 
18:00Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Arrangör: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
Tisdag 3/9
13:00Edwings (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Janssons Orkester (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Arrangör: Ulvsättra Bgf
 
Torsdag 5/9
19:00Micke Ahlgrens (m)
Barvahallen
Arrangör: Barvaträffen
 
19:00Callinaz (m)
Hågelby
Arrangör: Hågelby
 
Fredag 6/9
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
Söndag 8/9
17:00Per Håkans (m)
Liljekonvaljeholmen
Arrangör: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
--- Vecka: 37 ---
Tisdag 10/9
13:00Lars Erikssons (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Samzons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Arrangör: Ulvsättra Bgf
 
Torsdag 12/9
13:00Stickanz (m (g))
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Club65Plus
 
18:00Black Jack (m)
Gröna Lund
Arrangör: Gröna Lund
 
--- Vecka: 38 ---
Tisdag 17/9
13:00Herrgårds & Berghorn (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Edwings (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Arrangör: Ulvsättra Bgf
 
Frågor och önskemål till dansglad.se