Hem
Innehåll
Presentation
Danskalender
Kurskalender
Anslagstavlan
Dansrapporter
Dansteknik
Improvisation
Schottis
Hambo
Vals
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modernt
Övrigt
Länkar
..Danskurser
..Stämmor
..Övrigt
Historik

Blogg

Friluft
Rapporter
..Vandringsguide
..Fjällvandring

Hund
..Lava

Inställningar

Logga in
Kontakt

English

Dans i Stockholm med omnejd

Allmän dans i Stockholm med omnejd.
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens webbplats före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text

Utgivare: Örjan Wikström   Kontakt Skriv ut

Urval Priser Anslagstavlan Dansgladsbloggen Kalender för mobiler Stämmor & festivaler

DatumArrangörPlatsDans
ggammaldans
jjazz/swing
kklezmer
llatin
mbugg/foxtrot
ppolskor
qsquare dance
ssalsa
ttango
bblandat
aafrikansk/grove
ö övrigt
e- europeisk
-ej dans
?okänt
Orkester etc.
Vecka 328/8 - 14/8 2022
Sö 14/8 13:00Folkdanslaget RillenGävle RegementsparkgSommardans med Rillen>>
Sö 14/8 15:00SprallenÅrstavikens dansbanas lSummer Lambada & Zouk>>
Sö 14/8 15:00Stallet Folk&VärldsmusikSergels torg plattang pMusik & dans på Sergels torg>>
Sö 14/8 16:00Hyresg.fören BrandbergenBrandbergen N.Kron.göLinedance 16-18>>
Sö 14/8 18:00Gideonsbergs IFBarvahallenmExcess
Sö 14/8 18:00Gröna LundGröna LundmSkippers
Sö 14/8 18:30Hyresg.fören BrandbergenBrandbergen N.Kron.gm jDoktor Krall>>
Vecka 3315/8 - 21/8 2022
Må 15/8 18:00Gröna LundGröna LundmMatz Bladhs
Må 15/8 18:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga>>
Må 15/8 18:30SprallenÅrstavikens dansbanasBrasilian Zouk>>
Ti 16/8 16:00SkansenSkansengTensta Spelmanslag
Ti 16/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 16/8 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mGideons>>
Ti 16/8 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmAlvenfors
To 18/8 14:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gTomas & Co>>
To 18/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanasSalsa & Bachata>>
To 18/8 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmDonnez
To 18/8 19:00HågelbyHågelbymMannerz (helst förköp, swish/kort ok)
Fr 19/8 20:00SkansenSkansenmBlender
Lö 20/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanasTimba på Sprallen>>
Lö 20/8 19:00SkansenSkansenmKjellez
Sö 21/8 11:00Sw. Swing SocietyOdengatan 89jÖppet hus prova på>>
Sö 21/8 12:00Folkdansringen m.fl.Kungsträdgårdeng pSpelmansstämma>>
Sö 21/8 12:00Turinge-Taxinge hemb.fNykvarn Smedsbygget?Spelmansstämma 12-16
Sö 21/8 13:00Slagsta GilleTumba Brukg pSommarstämma>>
Sö 21/8 16:00Hyresg.fören BrandbergenBrandbergen N.Kron.göLinedance 16-18>>
Sö 21/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajSunny Sunday Balboa>>
Vecka 3422/8 - 28/8 2022
Må 22/8 18:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga>>
Må 22/8 18:30SprallenÅrstavikens dansbanasBrasilian Zouk>>
Ti 23/8 13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Dans till Janssons orkester>>
Ti 23/8 16:00SkansenSkansen3m 1gRose-Maries
Ti 23/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 23/8 19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge1m 1gEdwings>>
Ti 23/8 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmJive
Ti 23/8 19:00Skultuna LagårnSkultuna Lagårn LogemShine>>
On 24/8 18:00Gröna LundGröna LundmDonnez
To 25/8 14:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gIngez>>
To 25/8 18:00Gröna LundGröna LundsBachata
To 25/8 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmBlack Jack
To 25/8 19:00HågelbyHågelbymExpanders (helst förköp, swish/kort ok
Fr 26/8 20:00SkansenSkansenmJannez
Lö 27/8 13:00Täby spelmansgilleSkogberga Spelm.gård?Täby Spelmansstämma 2022>>
Lö 27/8 19:00SkansenSkansenmMicke Ahlgrens
Sö 28/8 13:00Häverö FolkdanslagHäverödal Hembygdsgp gHäveröstämman
Vecka 3529/8 - 4/9 2022
Må 29/8 17:30MälarsalenMälarsalen?Mälarsalen öppet hus>>
Må 29/8 18:00Tango NorteStora SkuggantUtomhusmilonga>>
Må 29/8 18:30SprallenÅrstavikens dansbanasBrasilian Zouk>>
Ti 30/8 16:00SkansenSkansengC.C.A
Ti 30/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 30/8 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mHolens>>
To 1/9 18:00Gröna LundGröna LundmAllstars
To 1/9 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmFernandoz
To 1/9 19:00HågelbyHågelbymCasanovas(helst förköp, swish/kort ok
Fr 2/9 18:00Gröna LundGröna LundmCallinaz
Fr 2/9 18:30FolkmusikkaféetG-borg Allégårdenp gGöteborgs folkmusikfestival - upptakt>>
Fr 2/9 20:00Fyris ParkUppsala Fyris ParkmAllstars>>
Lö 3/9 19:00Vallentuna DansBällstabergsskolanmTitanix>>
Sö 4/9 15:00SprallenÅrstavikens dansbanasForró Fika>>
Sö 4/9 18:00Gideonsbergs IFBarvahallenmBlender
Sö 4/9 18:00FolkmusikhusetSkeppsholmen fhskolap gMellparing, Finnskogspols>>
Vecka 365/9 - 11/9 2022
Må 5/9 18:30SprallenÅrstavikens dansbanasBrasilian Zouk>>
Ti 6/9 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEdwings
Ti 6/9 16:00SkansenSkansen3m 1gHolens
Ti 6/9 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 6/9 19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge1m 1gSamzons>>
To 8/9 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gSandbergs>>
To 8/9 18:00Gröna LundGröna LundmTitanix
To 8/9 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmKjellez
To 8/9 19:00HågelbyHågelbymCallinaz(helst förköp, swish/kort ok)
Fr 9/9 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Sverre Carlsson
Fr 9/9 18:00Gröna LundGröna LundmBlender
Fr 9/9 19:15Mälparingen+PolskedansarHägerstensåsens MHp (g)Danskväll med Kollijox>>
Sö 11/9 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gGunnar Almqvist>>
Vecka 3712/9 - 18/9 2022
Må 12/9 18:30SprallenÅrstavikens dansbanasBrasilian Zouk>>
Ti 13/9 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gRemix
Ti 13/9 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 13/9 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mJunix>>
Ti 13/9 19:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmMartinez
To 15/9 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gSandins>>
To 15/9 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmMicke Ahlgrens
To 15/9 19:15PolskedansarnaHägerstensåsens MHpFinnskogspols + Elverumspols>>
Fr 16/9 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Lars Erikssons
Fr 16/9 18:00Gröna LundGröna LundmPhs
Fr 16/9 19:00MälparingenHägerstensåsens MHp (g)Bodapolskor med Yvonne & Torbjörn>>
Fr 16/9 20:00FolkmusikkaféetG-borg Allégårdenp gSpel och dans>>
Lö 17/9 19:00MälarsalenMälarsalenmCallinaz
Lö 17/9 19:00Tuna GilleVtuna Rosendalskolan2m 1gJunix
Vecka 3819/9 - 25/9 2022
Må 19/9 18:30SprallenÅrstavikens dansbanasBrasilian Zouk>>
Ti 20/9 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gJunix
Ti 20/9 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 20/9 19:00Hallunda FHHallunda Folkets Hus2.5m 1gFernandoz>>
Ti 20/9 19:00Skultuna LagårnSkultuna Lagårn LogemPer Håkans>>
To 22/9 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gMatz Rogers>>
To 22/9 19:15PolskedansarnaHägerstensåsens MHgTema Hambovarianter>>
Fr 23/9 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Ingez
Fr 23/9 18:00Gröna LundGröna LundmCasanovas
Fr 23/9 19:00MälparingenHägerstensåsens MHpPolskor från Bingsjö + Svingedans>>
Fr 23/9 20:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmPerikles>>
Lö 24/9 19:00Vallentuna DansBällstabergsskolanmHighlights>>
Sö 25/9 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gTony Viborgs>>
Vecka 3926/9 - 2/10 2022
Må 26/9 18:30SprallenÅrstavikens dansbanasBrasilian Zouk>>
Ti 27/9 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gSverre Carlsson
Ti 27/9 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 27/9 19:00Hallunda FHHallunda Folkets Hus2.5m 1gMicke Ahlgrens>>
To 29/9 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gSounders>>
To 29/9 19:00Sollentuna GDFRotebro Arenag (m)C.C.A>>
Fr 30/9 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Janne Stefans
Fr 30/9 19:00Skultuna LagårnSkultuna-LagårnmBlender & Expanders>>
Fr 30/9 19:00MälparingenHägerstensåsens MHpSenpolskor + Mellparing>>
Lö 1/10 19:00Skultuna LagårnSkultuna-LagårnmCasanovas & Callinaz>>
Vecka 403/10 - 9/10 2022
Ti 4/10 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gLars Erikssons
Ti 4/10 19:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmDonnez>>
To 6/10 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gHedins>>
To 6/10 19:00Sollentuna GDFRotebro Arenag (m)Svartlösa Spelmän>>
To 6/10 19:15Mälparingen+PolskedansarHägerstensåsens MHp (g)Danskväll med Eva & P-O>>
Fr 7/10 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Patrick Eklöfs
Fr 7/10 20:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmBlender>>
Lö 8/10 19:00Tuna GilleVtuna Rosendalskolan2m 1gSamzons
Sö 9/10 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gPatrick Eklöf>>
Vecka 4110/10 - 16/10 2022
Ti 11/10 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gBarraBazz
Ti 11/10 19:00Hallunda FHHallunda Folkets Hus2.5m 1gJive>>
To 13/10 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gJunix>>
To 13/10 19:15PolskedansarnaHägerstensåsens MHpPolskor från Älvdalen och Torp>>
Fr 14/10 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Tomas & Co
Fr 14/10 19:00MälparingenHägerstensåsens MHpSpringdans + polska fr Hogdal o Lommelan>>
Lö 15/10 18:00Sollentuna GDFRotebro Arena2m 1gLars Erikssons
Lö 15/10 20:00MälarsalenMälarsalenmMälarsalen 50 år>>
Vecka 4217/10 - 23/10 2022
Ti 18/10 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gRemix
Ti 18/10 19:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmHolidays>>
To 20/10 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gBob Stevens>>
To 20/10 19:00Sollentuna GDFRotebro Arenag (m)Wermdö Durspelare>>
To 20/10 19:15PolskedansarnaHägerstensåsens MHpPolskor från Boda och Bingsjö>>
Fr 21/10 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Patrick Eklöfs
Fr 21/10 19:00MälparingenHägerstensåsens MHpPolska fr Orsa + något mer>>
Fr 21/10 20:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmJannez>>
Sö 23/10 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gTomas & Co>>
Vecka 4324/10 - 30/10 2022
Ti 25/10 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gPatrick Eklöf
Ti 25/10 19:00Hallunda FHHallunda Folkets Hus2.5m 1gSounders>>
To 27/10 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gMicke Ahlgrens>>
To 27/10 19:00Sollentuna GDFRotebro Arenag (m)Kollijox>>
Fr 28/10 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Kenneth Hertz
Fr 28/10 19:15Mälparingen+PolskedansarHägerstensåsens MHp (g)Danskväll med Lena & Gunnar>>
Fr 28/10 20:00V-dala spelmanslagV-Dala Uppsalap gFörstämma till Oktoberstämman
Lö 29/10 12:00Uplands SpelmansförbundUppsala Konsert&Kongp gOktoberstämman>>
Lö 29/10 19:00Tuna GilleVtuna Rosendalskolan2m 1gJanssons
Lö 29/10 19:00Vallentuna DansBällstabergsskolanmFernandoz>>
Vecka 4431/10 - 6/11 2022
Ti 1/11 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEdwings
Ti 1/11 19:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmMatz Bladhs>>
To 3/11 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gEngdahls>>
To 3/11 19:15PolskedansarnaHägerstensåsens MHp gPols + schottis från Røros>>
Fr 4/11 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Ingez
Fr 4/11 19:00MälparingenHägerstensåsens MHpHälsningedanser>>
Fr 4/11 20:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmPhs>>
Lö 5/11 18:00Sollentuna GDFRotebro Arena2m 1gHedins
Sö 6/11 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gSverre Carlsson>>
Vecka 457/11 - 13/11 2022
Ti 8/11 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gJunix
Ti 8/11 19:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmEngdahls>>
To 10/11 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gJive>>
To 10/11 19:00Sollentuna GDFRotebro Arenag (m)Ej klart>>
Fr 11/11 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Tomas & Co
Lö 12/11PolskedansarnaHägerstensåsens MHp40-årsjubileum>>
Vecka 4614/11 - 20/11 2022
Ti 15/11 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gSverre Carlsson
Ti 15/11 19:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmBlack Jack>>
To 17/11 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gBarraBazz>>
To 17/11 19:00Sollentuna GDFRotebro Arenag (m)Ej klart>>
To 17/11 19:15PolskedansarnaHägerstensåsens MHpPolskor från Malung>>
Fr 18/11 19:00MälparingenHägerstensåsens MHpPolskor fr Klarälvsdalen och Åmot>>
Fr 18/11 20:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmCallinaz>>
Lö 19/11 19:00Tuna GilleVtuna Rosendalskolan2m 1gHedins
Sö 20/11 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gTony Viborgs>>
Vecka 4721/11 - 27/11 2022
Ti 22/11 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gPatrick Eklöf
Ti 22/11 19:00Hallunda FHHallunda Folkets Hus2.5m 1gFernandoz>>
To 24/11 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gHolidays>>
To 24/11 19:15PolskedansarnaHägerstensåsens MHpDanser från Föllinge>>
Fr 25/11 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Patrick Eklöfs
Fr 25/11 19:00MälparingenHägerstensåsens MHpDanskväll m Knapp-Britta & Knapp-Karin>>
Lö 26/11 18:00Sollentuna GDFRotebro Arena2m 1gHolens
Lö 26/11 19:00MälarsalenMälarsalenmWahlströms
Lö 26/11 19:00Vallentuna DansBällstabergsskolanmPhs>>
Vecka 4828/11 - 4/12 2022
Ti 29/11 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gLars Erikssons
Ti 29/11 19:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmMartinez>>
To 1/12 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gKjelles>>
To 1/12 19:00Mälparingen+PolskedansarHägerstensåsens MHp (g)Konsert och dans>>
To 1/12 19:00Sollentuna GDFRotebro Arenag (m)Wermdö Durspelare>>
Fr 2/12 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Sverre Carlsson
Fr 2/12 20:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmCasanovas>>
Sö 4/12 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gKenneth & Annika>>
Vecka 495/12 - 11/12 2022
Ti 6/12 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEdwings
Ti 6/12 19:00Hallunda FHHallunda Folkets Hus2.5m 1gMicke Ahlgrens>>
To 8/12 13:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gMatz Bladhs>>
To 8/12 19:00Sollentuna GDFRotebro Arenag (m)Kollijox>>
Fr 9/12 13:00DansträffenHjorthagens Kult.husm (g)Lars Erikssons
Vecka 5012/12 - 18/12 2022
Ti 13/12 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gBarraBazz
Ti 13/12 19:00Hallunda FHHallunda Folkets Hus2.5m 1gSandins>>
Fr 16/12 20:00Hallunda FHHallunda Folkets HusmAllstars>>
Vecka 5119/12 - 25/12 2022
Ti 20/12 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gPatrick Eklöf
Vecka 5226/12 - 1/1 2023
Må 26/12 17:00Tuna GilleVtuna Rosendalskolan2m 1gHolens>>
Ti 27/12 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gSverre Carlsson
Vecka 012/1 - 8/1 2023
Sö 8/1 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gHappy Tunes
Vecka 0316/1 - 22/1 2023
Sö 22/1 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gPatrick Eklöf
Vecka 0530/1 - 5/2 2023
Sö 5/2 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gSverre Carlsson
Vecka 0713/2 - 19/2 2023
Sö 19/2 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gTony Viborgs
Vecka 0927/2 - 5/3 2023
Sö 5/3 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gTomas & Co
Vecka 1113/3 - 19/3 2023
Sö 19/3 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gTony Viborgs
Vecka 1327/3 - 2/4 2023
Sö 2/4 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gKenneth & Annika
Vecka 1510/4 - 16/4 2023
Sö 16/4 13:00PRO FarstaTuben Munkforspl 45m gSverre Carlsson

Antal: 206/206
Vill du lägga till ny dans? Läs mera här