Hem
Innehåll
Presentation
Danskalender
Kurskalender
Anslagstavlan
Dansrapporter
Dansteknik
Improvisation
Schottis
Hambo
Vals
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modernt
Övrigt
Länkar
..Danskurser
..Stämmor
..Övrigt
Historik

Blogg

Friluft
Rapporter
..Vandringsguide
..Fjällvandring

Hund
..Lava

Inställningar

Logga in
Kontakt

English

Danskalender

Kontrollera uppgifterna
på arrangörens webbplats före besök


TiOnToFr
05Feb
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27280102030405Mar
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102Apr

--- Vecka: 5 ---
Söndag 5/2
13:00Sverre Carlsson (m g)
Tuben Munkforspl 45
Arrangör: PRO Farsta
 
18:00Vals, sörmländsk slängpolska (p g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 6 ---
Måndag 6/2
19:00Mac Ohlsons (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 7/2
13:00Junix (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
18:30Milonga Musical (t)
Stallet Stallgatan 7
Arrangör: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:00Fernandoz (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 8/2
13:00Kenneth Hertz (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
19:00Tommy Löbel Swing Band (j)
Chicago Hornsg 75
Arrangör: Chicago
 
Torsdag 9/2
13:00Sandbergs (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Torsdagsdansarna
 
19:00Wermdö Durspelare (g (m))
Rotebro Arena
Arrangör: Sollentuna GDF
 
Fredag 10/2
13:00Ingez (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Arrangör: Dansträffen
 
13:00Edwings (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: FKC Alvik
 
13:00Bredängsgänget (m (g))
Timmermansgården
Arrangör: Timmermansgården
 
19:00Danskväll + årsmöte (p)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Mälparingen
 
20:00Expanders (m)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Lördag 11/2
15:00Sverre Carlsson (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
17:00Vinterstämma (g p)
Årsunda strandbad
Arrangör: Årsundaruschen
 
18:00Janssons (2m 1g)
Vtuna Rosendalskolan
Arrangör: Tuna Gille
 
19:00Ralsgård & Tullberg kvartett (p g)
Stallet Stallgatan 7
Arrangör: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:00Danskväll (j (m))
Epic Studios
Arrangör: Wanna Dance
 
Söndag 12/2
16:45Barndans bakmes(gammalvä), Gammalvänster (p g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 7 ---
Måndag 13/2
19:00Wermdö (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 14/2
13:00Eklöfs (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Martinez (m)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 15/2
13:00Lars Eriksson (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
Torsdag 16/2
13:00Fernandoz (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Torsdagsdansarna
 
19:15Springdans Hadeland, sväv 0 schottis (p)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Polskedansarna
 
Fredag 17/2
13:00Janne Stefans (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Arrangör: Dansträffen
 
13:00Sverre Carlsson (m g)
Boo FH, Orminge c
Arrangör: Boo Folkets Hus
 
19:00Hambopolska fr Södra Dalarna + Trampvals (p g)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Mälparingen
 
19:30Bach på svenska med Gunnar & Lisa (p (g))
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
20:00Casanovas (m)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Fyris Park
 
20:00Blixters (m)
Skultuna-Lagårn
Arrangör: Skultuna Lagårn
 
Lördag 18/2
18:00Tomas & Co (2m 1g)
Rotebro Arena
Arrangör: Sollentuna GDF
 
18:00Epic Fox Nigth (föranmälan) (j m)
Epic Studios
Arrangör: Wanna Dance
 
18:30Danskväll (p g)
Järna Gula Villan
Arrangör: Varma Fötter
sv-se.facebook.com/varmafotter/
 
20:00Rubinsztein/Karlsson & Erika och Cecilia (p (g))
Stallet Stallgatan 7
Arrangör: Stallet Folk&Världsmusik
 
Söndag 19/2
13:00Tony Viborgs (m g)
Tuben Munkforspl 45
Arrangör: PRO Farsta
 
16:456-15 år, snoa, Finnskogspols (p g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 8 ---
Måndag 20/2
19:00Orkester meddelas senare (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 21/2
13:00Lars Erikssons (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Sounders (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 22/2
13:00Bigge (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
Torsdag 23/2
13:00Engdahls (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Torsdagsdansarna
 
19:00Mac Olsson (g (m))
Rotebro Arena
Arrangör: Sollentuna GDF
 
19:15Fransk/svenskt med orkester Papillon (p e)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Polskedansarna
 
Fredag 24/2
13:00Janne Martins (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Arrangör: Dansträffen
 
13:00Eklöfs (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: FKC Alvik
 
18:30Umefolk Folkmusikfestival (p g)
Umeå Folkets Hus
Arrangör: Umefolk
 
20:00Casanovas (m)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Lördag 25/2
13:00Umefolk Folkmusikfestival (p g)
Umeå Folkets Hus
Arrangör: Umefolk
 
19:00Martinez (m)
Bällstabergsskolan
Arrangör: Vallentuna Dans
 
Söndag 26/2
16:30Balfolk, Mellparing, polska fr Bingsjö (p e g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 9 ---
Måndag 27/2
19:00BriGoT (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 28/2
13:00Edwings (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Voize (m (g?))
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 1/3
13:00Wahlén & Segeblad (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
Torsdag 2/3
13:00Jive (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Torsdagsdansarna
 
19:00Vakant (g (m))
Rotebro Arena
Arrangör: Sollentuna GDF
 
19:15Gimdalen & Mellparing (p g)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Polskedansarna
 
Fredag 3/3
13:00Lars Erikssons (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Arrangör: Dansträffen
 
13:00Patrick Eklöf (m g)
Boo FH, Orminge c
Arrangör: Boo Folkets Hus
 
19:00Polska från Boda & Rättvik (p g)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Mälparingen
 
20:00Allstars (m)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Fyris Park
 
Lördag 4/3
13:00Vinterstämma (g p)
Hallunda FH
Arrangör: Slagsta Gille
 
18:00Junix (2m 1g)
Vtuna Rosendalskolan
Arrangör: Tuna Gille
 
19:00Sophia & Magnus Stinnerbom (p (g))
Stallet Stallgatan 7
Arrangör: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:00Danskväll (p g)
Erik Sahlström Inst
Arrangör: Erik Sahlström Institut
 
Söndag 5/3
13:00Tomas & Co (m g)
Tuben Munkforspl 45
Arrangör: PRO Farsta
 
18:00Hambo, polska från Rättvik (p g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 10 ---
Måndag 6/3
19:00Cca (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 7/3
13:00BarraBazz (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
18:30Milonga Musical (t)
Stallet Stallgatan 7
Arrangör: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:00Kjellez (m (g?))
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 8/3
13:00Sverre Carlsson (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
Torsdag 9/3
13:00Junix (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Torsdagsdansarna
 
19:15Finnskogspols & Jössehärad (p)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Polskedansarna
 
Fredag 10/3
13:00Patrick Eklöf (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Arrangör: Dansträffen
 
13:00Tobbez Duo (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: FKC Alvik
 
13:00Bredängsgänget (m (g))
Timmermansgården
Arrangör: Timmermansgården
 
19:00Danskväll med Knapp Karin & Knapp Britta (p g)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Mälparingen
 
20:00Jannez (m)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Lördag 11/3
18:00Janssons (2m 1g)
Rotebro Arena
Arrangör: Sollentuna GDF
 
19:00Ceilidh (utsålt) (e)
Stallet Stallgatan 7
Arrangör: Stallet Folk&Världsmusik
 
Söndag 12/3
13:00Brisarna + Källargänget (m g)
Boo FH, Orminge c
Arrangör: Boo Folkets Hus
 
16:45Barndanshus, schottis, Rörospols (p g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 11 ---
Måndag 13/3
19:00Svartlösa Spelmän (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 14/3
13:00Sverre Carlsson (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Bob Stevens (m (g?))
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 15/3
13:00Lars Eriksson (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
Torsdag 16/3
13:00Matz Bladhs (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Torsdagsdansarna
 
19:00Klackrent (g (m))
Rotebro Arena
Arrangör: Sollentuna GDF
 
19:15Dalakväll med Hady (p)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Polskedansarna
 
Fredag 17/3
13:00Tomas & Co (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Arrangör: Dansträffen
 
13:00Wahlén & Segeblad (m g)
Boo FH, Orminge c
Arrangör: Boo Folkets Hus
 
20:00Sannex (m)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Fyris Park
 
Lördag 18/3
19:00Fransk Balfolk med orkester Papillon (e)
Dansvinden Huddinge
Arrangör: Dansvinden
 
19:00Blender (m (s))
Mälarsalen
Arrangör: Mälarsalen
 
Söndag 19/3
13:00Tony Viborgs (m g)
Tuben Munkforspl 45
Arrangör: PRO Farsta
 
18:00Bakmes (åtabaks), Åtabakspolska (p g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 12 ---
Måndag 20/3
19:00Kollijox (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 21/3
13:00Junix (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Donnez (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 22/3
13:00Ingez (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
Torsdag 23/3
13:00Holidays (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Torsdagsdansarna
 
19:00C.C.A (g (m))
Rotebro Arena
Arrangör: Sollentuna GDF
 
Fredag 24/3
13:00Ingez (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Arrangör: Dansträffen
 
13:00Sverre Carlsson (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: FKC Alvik
 
19:00Danser från Hälsningland (p)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Mälparingen
 
20:00Inställt (Callinaz)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Lördag 25/3
18:00Patrick Eklöfs (2m 1g)
Vtuna Rosendalskolan
Arrangör: Tuna Gille
 
18:30Danskväll (p g)
Järna Gula Villan
Arrangör: Varma Fötter
sv-se.facebook.com/varmafotter/
 
19:00Jannez (m)
Bällstabergsskolan
Arrangör: Vallentuna Dans
 
19:00Folkdivizjon (k)
Stallet Stallgatan 7
Arrangör: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:30Danskväll (p (g))
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Stockholms Spelmanslag
 
Söndag 26/3
16:30Balfolk, 6-15 år,frammes,gammalpolska (p e g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 13 ---
Måndag 27/3
19:00Mac Ohlsons (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 28/3
13:00Lars Erikssons (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
19:00Matz Bladhs (m)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 29/3
13:00Patrick Eklöf (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
Torsdag 30/3
13:00Micke Ahlgrens (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Torsdagsdansarna
 
19:15Danser från Föllinge (p)
Hägerstensåsens MH
Arrangör: Polskedansarna
 
Fredag 31/3
13:00Kenneth Hertz (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Arrangör: Dansträffen
 
13:00Sverre Carlsson (m g)
Boo FH, Orminge c
Arrangör: Boo Folkets Hus
 
20:00Callinaz (m)
Uppsala Fyris Park
Arrangör: Fyris Park
 
Lördag 1/4
18:00Junix (2m 1g)
Rotebro Arena
Arrangör: Sollentuna GDF
 
Söndag 2/4
13:00Kenneth & Annika (m g)
Tuben Munkforspl 45
Arrangör: PRO Farsta
 
18:00Vals, polska från Bingsjö (p g)
Skeppsholmen fhskola
Arrangör: Folkmusikhuset
 
--- Vecka: 14 ---
Måndag 3/4
19:00BriGoT (3g 1m)
Jakobsb. Jakobsalen
Arrangör: GDV Jakobsberg
 
Tisdag 4/4
13:00Eklöfs (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Arrangör: Söderträffen
 
18:30Milonga Musical (t)
Stallet Stallgatan 7
Arrangör: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:00Black Jack (m)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Onsdag 5/4
13:00Tomas & Co (m (g))
Lignagatan 8
Arrangör: Trivselklubben Kvarnen
 
Fredag 7/4
20:00Phs (m)
Hallunda Folkets Hus
Arrangör: Hallunda FH
 
Frågor och önskemål till dansglad.se