Home
Site index
About
Dance calendar
Dance courses
Noticeboard
Dance reports
Techiques
Improvisation
Schottishe
Hambo
Waltz
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modern Dance
Other
Links
..Courses
..Festivals
..Other
History

Blog

Outdoors
..Reports
..Walk Guide
..Mountain walks

Dogs
..Lava

Preferences

Login
Contact

Svenska
Dansglädje

Dance Calendar   Danstyper

Verify contents at organizer´s site before visit


MoTuWeThFrSaSu
22232425262728Apr
29300102030405May
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102Jun
03040506070809
10111213141516

--- Week: 17 ---
April 22 (Monday)
10:00Wermdö Durspelare - gratis, prova på (g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Pro
 
17:30Måndagspraktika (t)
Lignagatan 8
Organizer: Tango Norte
 
April 23 (Tuesday)
13:00Kalle & Stefan (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
17:00Brisarna + Källargänget - fri entré (m g)
Gustavsgården
Organizer: Pro
 
19:00Martinez (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
April 24 (Wednesday)
10:00Folkdans, gillesdans m.m. Fri entré (ö)
Wärmdö Bygdegård
Organizer: Pro
 
10:30Wermdö Durspelare fri entré (m t g)
Gustavsgården
Organizer: Pro
 
13:00Wahlén & Segeblad (m (g))
Lignagatan 8
Organizer: Trivselklubben Kvarnen
 
18:00Onsdagspraktika (t)
Brommasalen Alvik
Organizer: Tango Norte
 
19:00Dj - Oldskool Fredrik (j)
Chicago Hornsg 75
Organizer: Chicago
 
April 25 (Thursday)
13:00Martinez (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
17:00Folkdans, gillesdans m.m. Fri entré (ö)
Wärmdö Bygdegård
Organizer: Pro
 
April 26 (Friday)
13:00Janne Martins (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
19:00Danskväll med Klintetten och kakbuffé (p (g))
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen+Polskedansar
 
19:00Matz Bladhs (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
19:00Folkmusikkaféets spelmansstämma (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
19:30Daahlensemblen - konsert & dans (p g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
19:30Friday Night Blues (j)
Odengatan 89
Organizer: Sw. Swing Society
 
20:00Casanovas (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
April 27 (Saturday)
18:00Matz Rogers (2m 1g)
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
19:00Bob Stevens (m)
Bällstabergsskolan
Organizer: Vallentuna Dans
 
19:00Salsa vs Swing (j s l)
Chicago Hornsg 75
Organizer: Chicago
 
19:00Rättviks sp-lag & Täby spelmansgille (p g)
Nedr Gärdsjö Bystuga
Organizer: Rättviks Spelmanslag
 
19:00Folkdivizjon - konsert + dans (k)
Stallet Stallgatan 7
Organizer: Stallet Folk&Världsmusik
 
April 28 (Sunday)
14:00Spelmanskafé (p g)
Jakobsb.gård,Bredäng
Organizer: Stockholms spelmansgille
 
18:00Bakmes Åtabak, Åtabakspolska (p g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 18 ---
April 29 (Monday)
17:30Måndagspraktika (t)
Lignagatan 8
Organizer: Tango Norte
 
April 30 (Tuesday)
13:00Ola & Jag (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Janssons orkester (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
May 1 (Wednesday)
18:00Onsdagspraktika (t)
Brommasalen Alvik
Organizer: Tango Norte
 
May 2 (Thursday)
13:00BarraBazz (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
May 3 (Friday)
13:00Sverre Carlsson (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
13:00Janne Stefans (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
13:00Lars Erikssons (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
20:00Sannex (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
May 4 (Saturday)
20:00Titanix (m)
Mälarsalen
Organizer: Mälarsalen
 
May 5 (Sunday)
13:00Edwings (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
18:00Menuett, Sörmländsk slängpolska (p ö g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 19 ---
May 6 (Monday)
17:30Måndagspraktika (t)
Lignagatan 8
Organizer: Tango Norte
 
May 7 (Tuesday)
13:00BarraBazz (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
18:30Milonga Musical (t)
Stallet Stallgatan 7
Organizer: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:00Samzons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
May 8 (Wednesday)
18:00Onsdagspraktika (t)
Brommasalen Alvik
Organizer: Tango Norte
 
May 9 (Thursday)
18:00Blender (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Jive (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
May 10 (Friday)
19:00Jive (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
20:00Blender (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
May 11 (Saturday)
18:00Salsa (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Bara Damer Storband + Jambalaya (m j)
Nalen
Organizer: Nalens Vänner
 
May 12 (Sunday)
16:306-15 år, barndanshus, hambo, Jössehärad (p g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 20 ---
May 13 (Monday)
17:30Måndagspraktika (t)
Lignagatan 8
Organizer: Tango Norte
 
May 14 (Tuesday)
13:00Junix (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Holens (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
May 15 (Wednesday)
18:00Onsdagspraktika (t)
Brommasalen Alvik
Organizer: Tango Norte
 
May 16 (Thursday)
13:00Engdahls (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
18:00Titanix (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Donnez (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
May 17 (Friday)
13:00Janne Martins (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
20:00Allstars (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
May 18 (Saturday)
11:00Spelmansstämma på Visingsö (g p)
Visingsö Tempelgård
Organizer: Tempelgården
 
12:30Årsundaruschen sommarstämma (g p)
Årsunda strandbad
Organizer: Årsundaruschen
 
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
18:30 (p g)
Järna Gula Villan
Organizer: Varma Fötter
sv-se.facebook.com/varmafotter/
 
May 19 (Sunday)
18:00Frammes, Gammalpolska, dans t spellista (p g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 21 ---
May 20 (Monday)
17:30Måndagspraktika (t)
Lignagatan 8
Organizer: Tango Norte
 
May 21 (Tuesday)
13:00Sverre Carlsson (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
13:00Christer Eklund (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Organizer: Pro Hölö
 
19:00Junix (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
May 22 (Wednesday)
18:00Onsdagspraktika (t)
Brommasalen Alvik
Organizer: Tango Norte
 
May 23 (Thursday)
13:00Jive (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
18:00Streaplers (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Matz Bladhs (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Christer Eklund (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
May 24 (Friday)
19:00Micke Ahlgrens (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
May 25 (Saturday)
Ekskogens spelmansstämma (p g)
Ekskogens bygdegård
Organizer: Täby spelmansgille
 
19:00Småfranska & Mark Prescott (e)
Dansvinden Huddinge
Organizer: Dansvinden
 
May 26 (Sunday)
13:00Spelmansstämma i Bredäng (p g)
Jakobsb.gård,Bredäng
Organizer: Stockholms spelmansgille
 
16:30Balfolk, schottis, polska fr Boda (p e g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
17:00Casanovas + Phs nonstop (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
--- Week: 22 ---
May 27 (Monday)
17:30Måndagspraktika (t)
Lignagatan 8
Organizer: Tango Norte
 
May 28 (Tuesday)
13:00Kalle & Stefan (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Black Jack (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Edwings (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
May 29 (Wednesday)
18:00Onsdagspraktika (t)
Brommasalen Alvik
Organizer: Tango Norte
 
May 30 (Thursday)
13:00Micke Ahlgrens (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
18:00Fernandoz (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Engdahls (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Highlights (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
19:00Tomas & Co (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
May 31 (Friday)
19:00Callinaz & Allstars (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
June 1 (Saturday)
18:00Salsa (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Blender & Casanovas (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
June 2 (Sunday)
18:00Våravslutning (p e g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 23 ---
June 4 (Tuesday)
13:00Edwings (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
13:00Tomaz & Co (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Organizer: Pro Hölö
 
19:00Holidays (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Lars Erikssons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
June 6 (Thursday)
18:00Martinez (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Bob Stevens (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
June 7 (Friday)
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
June 8 (Saturday)
Ransäterstämman 2024 (g p)
Ransäters hemb.gård
Organizer: Ransätersstämman
 
19:00Donnez (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
--- Week: 24 ---
June 11 (Tuesday)
13:00Vakant (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Kjellez (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Tomaz (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
June 13 (Thursday)
18:00Bob Stevens (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Kjellez (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Date (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
19:00Lars Eriksson (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
June 14 (Friday)
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
June 15 (Saturday)
12:00Splemansstämma (g (p))
Luleå Gammelstad
Organizer: Luleå Hembygdsgille
 
13:00Nyckelharpsstämman (p g)
Österbybruk
Organizer: Nyckelharpstämman
 
15:00Folkärna folkfest (p g)
Folkärna Gammelgård
Organizer: Folkärna Folkfest
 
15:00Stockholms Spelmansgille (g p)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Highlights (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
--- Week: 25 ---
June 18 (Tuesday)
13:00Jirix (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Organizer: Pro Hölö
 
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Micke Ahlgrens (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Gideons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
June 19 (Wednesday)
18:00Micke Ahlgrens (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
June 20 (Thursday)
19:00Martinez (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
June 21 (Friday)
20:00Sandins (midsommarafton) (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
June 22 (Saturday)
19:00Sandins (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
Questions and/or requests for dansglad.se