Home
Site index
About
Dance calendar
Dance courses
Noticeboard
Dance reports
Techiques
Improvisation
Schottishe
Hambo
Waltz
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modern Dance
Other
Links
..Courses
..Festivals
..Other
History

Blog

Outdoors
..Reports
..Walk Guide
..Mountain walks

Dogs
..Lava

Preferences

Login
Contact

Svenska

Dance Calendar

Verify contents at organizer´s site before visit


MoTuWeThFrSaSu
06070809Oct
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506Nov
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304Dec

--- Week: 40 ---
October 6 (Thursday)
13:00Hedins (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Janne Martin (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:00Svartlösa Spelmän (g (m))
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
19:15Danskväll med Eva & P-O (p (g))
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen+Polskedansar
 
October 7 (Friday)
13:00Patrick Eklöfs (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
19:00Rospiggarna (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
19:30Friday Night Blues (j)
Odengatan 89
Organizer: Sw. Swing Society
 
20:00Blender (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
20:00Grit Quartet (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
20:00Boda Spelmanslag (p g)
Ovanmyra bystuga
Organizer: Boda Spelmanslag
 
20:30Milonga för medlemmar (t)
Chicago Hornsg 75
Organizer: Tango Norte
 
October 8 (Saturday)
19:00Samzons (2m 1g)
Vtuna Rosendalskolan
Organizer: Tuna Gille
 
October 9 (Sunday)
13:00Patrick Eklöf (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
14:00Swing & Beat Big Band (j m)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
16:45Barndans, menuett, slängpolska, dans (p ö (g))
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 41 ---
October 10 (Monday)
19:00Måndagspraktika med Gunilla Rydén (t)
Lignagatan 6
Organizer: Tango Norte
 
October 11 (Tuesday)
13:00BarraBazz (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Jive (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
October 13 (Thursday)
13:00Junix (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Patrick Eklöf (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:15Polskor från Älvdalen och Torp (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
October 14 (Friday)
13:00Tomas & Co (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
13:00Christer Eklund (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
13:00Bredängsgänget (m (g))
Timmermansgården
Organizer: Timmermansgården
 
19:00Springdans + polska fr Hogdal o Lommelan (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
19:00Skippers (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
19:30Friday Night Swingout (j)
Odengatan 89
Organizer: Sw. Swing Society
 
20:00Irländsk kväll - Plastic Paddy (e)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
20:00Phs (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
October 15 (Saturday)
18:00Lars Erikssons (2m 1g)
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
18:30Danskväll (p g)
Järna Gula Villan
Organizer: Varma Fötter
 
19:00Sannex (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
19:00Grovt & Grant - konsert och dans (p (g))
Stallet Stallgatan 7
Organizer: Stallet Folk&Världsmusik
 
20:00Mälarsalen 50 år (m)
Mälarsalen
Organizer: Mälarsalen
 
October 16 (Sunday)
14:00Gammeldans med Kollijox (g)
Jakobsb. Jakobsalen
Organizer: Kollijox
 
16:306-15 år, bakmes,Rørospols,dans t spellis (p (g))
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 42 ---
October 18 (Tuesday)
13:00Remix (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Holidays (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
October 20 (Thursday)
13:00Bob Stevens (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Ingez (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:00Wermdö Durspelare (g (m))
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
19:15Polskor från Boda och Bingsjö (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
October 21 (Friday)
Ethno on the Road (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
13:00Patrick Eklöfs (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
19:00Polska fr Orsa + något mer (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
19:00Micke Ahlgrens (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
20:00Jannez (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
October 22 (Saturday)
19:00Jönköpings Storband m.fl (m j)
Nalen
Organizer: Nalens Vänner
 
19:00Balfolk med Småfranska (e)
Dansvinden Huddinge
Organizer: Dansvinden
 
October 23 (Sunday)
13:00Tomas & Co (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
18:00Vals, Bingsjövarianter, dans t spellista (p g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 43 ---
October 25 (Tuesday)
13:00Patrick Eklöf (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Sounders (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
October 27 (Thursday)
13:00Micke Ahlgrens (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Sverre Carlsson (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:00Kollijox (g (m))
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
October 28 (Friday)
13:00Kenneth Hertz (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
13:00Sverre Carlsson (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
18:45Kulturnatta - heldanskväll (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
19:00Matz Rogers (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
19:15Danskväll med Lena & Gunnar (p (g))
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen+Polskedansar
 
20:00Förstämma till Oktoberstämman (p g)
V-Dala Uppsala
Organizer: V-dala spelmanslag
 
20:00Callinaz (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
October 29 (Saturday)
12:00Oktoberstämman (p g)
Uppsala Konsert&Kong
Organizer: Uplands Spelmansförbund
 
19:00Janssons (2m 1g)
Vtuna Rosendalskolan
Organizer: Tuna Gille
 
19:00Fernandoz (m)
Bällstabergsskolan
Organizer: Vallentuna Dans
 
19:00October Ceilidh (utsålt) (e)
Stallet Stallgatan 7
Organizer: Stallet Folk&Världsmusik
 
21:00Dans (j)
Chicago Hornsg 75
Organizer: Chicago
 
October 30 (Sunday)
16:30Balfolk, snoa, hambopolska, årsmöte (p e g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
17:00Casanovas (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
--- Week: 44 ---
November 1 (Tuesday)
13:00Edwings (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Matz Bladhs (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
November 3 (Thursday)
13:00Engdahls (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Tomas & Co (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:15Pols + schottis från Røros (p g)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
November 4 (Friday)
Folk Youth Minifestival (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
13:00Ingez (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
19:00Hälsningedanser (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
19:00Sounders (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
20:00Phs (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
20:00Boda Spelmanslag (p g)
Ovanmyra bystuga
Organizer: Boda Spelmanslag
 
November 5 (Saturday)
18:00Hedins (2m 1g)
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
November 6 (Sunday)
13:00Sverre Carlsson (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
16:30Border Morris, engelska, polska fr Orsa (p e (g))
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 45 ---
November 8 (Tuesday)
13:00Junix (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
18:30Milonga Musical (t)
Stallet Stallgatan 7
Organizer: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:00Engdahls (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
November 10 (Thursday)
13:00Jive (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Wahlén & Segeblad (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:00Ej klart (g (m))
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
November 11 (Friday)
13:00Tomas & Co (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
13:00Wahlén & Segeblad (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
13:00Bredängsgänget (m (g))
Timmermansgården
Organizer: Timmermansgården
 
18:45Världsmusiklinjen (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
19:00Sandbergs (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
19:30Pelle Björnlet & Erik Pekkari (p (g))
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
20:00Casanovas (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
November 12 (Saturday)
40-årsjubileum (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
18:00Holens (1g 1m)
Jakobsberg folkhögsk
Organizer: GDV Jakobsberg
 
November 13 (Sunday)
16:45Barndans, frammes, gammalpolska (p (g))
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
17:00Jannez (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
--- Week: 46 ---
November 15 (Tuesday)
13:00Sverre Carlsson (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Black Jack (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
November 17 (Thursday)
13:00BarraBazz (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Lars Erikssons (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:00Ej klart (g (m))
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
19:15Polskor från Malung (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
November 18 (Friday)
18:45Stordanskväll (p)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
19:00Polskor fr Klarälvsdalen och Åmot (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
19:00Martinez (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
20:00Callinaz (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
November 19 (Saturday)
18:00Danskväll med konsert (p g)
Ekskogens bygdegård
Organizer: Täby spelmansgille
 
18:30Danskväll (p g)
Järna Gula Villan
Organizer: Varma Fötter
 
19:00Hedins (2m 1g)
Vtuna Rosendalskolan
Organizer: Tuna Gille
 
19:00Dans på Nalen (m j)
Nalen
Organizer: Nalens Vänner
 
November 20 (Sunday)
13:00Tony Viborgs (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
16:306-15 år, vals, slängpolska (p g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 47 ---
November 22 (Tuesday)
13:00Patrick Eklöf (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Fernandoz (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
November 24 (Thursday)
13:00Holidays (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Sverre Carlsson (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:15Danser från Föllinge (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
November 25 (Friday)
13:00Patrick Eklöfs (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
13:00Sverre Carlsson (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
18:45Mats Berglund Trio (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
19:00Danskväll m Knapp-Britta & Knapp-Karin (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
19:00Janssons orkester (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
20:00Blender (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
November 26 (Saturday)
18:00Holens (2m 1g)
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
19:00Wahlströms (m)
Mälarsalen
Organizer: Mälarsalen
 
19:00Phs (m)
Bällstabergsskolan
Organizer: Vallentuna Dans
 
19:00Järna Ceilidh Band (e)
Dansvinden Huddinge
Organizer: Dansvinden
 
November 27 (Sunday)
16:30Balfolk, schottis, polska från Boda (p e g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
17:00Expanders (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
--- Week: 48 ---
November 29 (Tuesday)
13:00Lars Erikssons (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Martinez (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
December 1 (Thursday)
13:00Kjelles (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
13:00Patrick Eklöf (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Nya vänner
 
19:00Konsert och dans (p (g))
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen+Polskedansar
 
19:00Wermdö Durspelare (g (m))
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
December 2 (Friday)
13:00Sverre Carlsson (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
18:45Spel och dans (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
19:00Janne Martins (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: FKC Alvik
 
20:00Casanovas (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
December 3 (Saturday)
19:00Ceilidh - skotsk danskväll (e)
Stallet Stallgatan 7
Organizer: Stallet Folk&Världsmusik
 
December 4 (Sunday)
13:00Kenneth & Annika (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
18:00Vals, Jämtpolska (p g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
--- Week: 49 ---
December 6 (Tuesday)
13:00Edwings (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
18:30Milonga Musical (t)
Stallet Stallgatan 7
Organizer: Stallet Folk&Världsmusik
 
19:00Micke Ahlgrens (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
Questions and/or requests for dansglad.se