Home
Site index
About
Dance calendar
Dance courses
Noticeboard
Dance reports
Techiques
Improvisation
Schottishe
Hambo
Waltz
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modern Dance
Other
Links
..Courses
..Festivals
..Other
History

Blog

Outdoors
..Reports
..Walk Guide
..Mountain walks

Dogs
..Lava

Preferences

Login
Contact

Svenska


Dance Calendar

Please verify contents at organizer´s site before visit.


MoTuWe ThFrSaSu
19 20 21 Aug
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 01 02 03 04 Sep
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02 Oct
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18

------ Week: 33 ------
PM b UTC, 2022
20:00Blender (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
13:00Sommarstämma (g p)
Tumba Bruk
Organizer: Slagsta Gille
 
18:00Timba på Sprallen (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Kjellez (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
AM b UTC, 2022
11:00Öppet hus prova på (j)
Odengatan 89
Organizer: Sw. Swing Society
 
PM b UTC, 2022
12:00Spelmansstämma (g p)
Kungsträdgården
Organizer: Folkdansringen m.fl.
 
12:00Spelmansstämma 12-16 (?)
Nykvarn Smedsbygget
Organizer: Turinge-Taxinge hemb.f
 
16:00Linedance 16-18 (ö)
Brandbergen N.Kron.g
Organizer: Hyresg.fören Brandbergen
www.facebook.com/Dansbanan-i-Brandbergen-117682654974515/
 
18:00Sunny Sunday Balboa (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
18:30Åke o Mari Band (m)
Brandbergen N.Kron.g
Organizer: Hyresg.fören Brandbergen
www.facebook.com/Dansbanan-i-Brandbergen-117682654974515/
 
------ Week: 34 ------
18:00Utomhusmilonga (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
18:30Brasilian Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
13:00Dans till Janssons orkester (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Organizer: Pro Hölö
 
16:00Rose-Maries (3m 1g)
Skansen
Organizer: Skansen
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Edwings (1m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
19:00Jive (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Shine (m)
Skultuna Lagårn Loge
Organizer: Skultuna Lagårn
 
18:00Donnez (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
14:00Ingez (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Black Jack (m)
Barvahallen
Organizer: Gideonsbergs IF
 
19:00Expanders (helst förköp, swish/kort ok (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
20:00Jannez (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
13:00Täby Spelmansstämma 2022 (?)
Skogberga Spelm.gård
Organizer: Täby spelmansgille
 
19:00Micke Ahlgrens (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
13:00Häveröstämman (p g)
Häverödal Hembygdsg
Organizer: Häverö Folkdanslag
 
------ Week: 35 ------
17:30Mälarsalen öppet hus (?)
Mälarsalen
Organizer: Mälarsalen
 
18:00Utomhusmilonga (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
18:30Brasilian Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
16:00C.C.A (g)
Skansen
Organizer: Skansen
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Holens (1g 1m)
Ulvsättra Loge
Organizer: GDV Jakobsberg
 
19:00The Pink Flamingos (j)
Chicago Hornsg 75
Organizer: Chicago
 
18:00Allstars (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Fernandoz (m)
Barvahallen
Organizer: Gideonsbergs IF
 
19:00Casanovas(helst förköp, swish/kort ok (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
13:00Christer Eklund (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
18:00Callinaz (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
18:30Göteborgs folkmusikfestival - upptakt (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
20:00Allstars (m)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Fyris Park
 
19:00Titanix (m)
Bällstabergsskolan
Organizer: Vallentuna Dans
 
15:00Forró Fika (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
18:00Blender (m)
Barvahallen
Organizer: Gideonsbergs IF
 
18:00Mellparing, Finnskogspols (p g)
Skeppsholmen fhskola
Organizer: Folkmusikhuset
 
------ Week: 36 ------
18:30Brasilian Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
13:00Edwings (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
16:00Holens (3m 1g)
Skansen
Organizer: Skansen
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Samzons (1m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
13:00Sandbergs (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
18:00Titanix (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Kjellez (m)
Barvahallen
Organizer: Gideonsbergs IF
 
19:00Callinaz(helst förköp, swish/kort ok) (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
13:00Sverre Carlsson (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
18:00Blender (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:15Danskväll med Kollijox (p (g))
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen+Polskedansar
 
13:00Gunnar Almqvist (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
------ Week: 37 ------
18:30Brasilian Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
13:00Remix (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Junix (1g 1m)
Ulvsättra Loge
Organizer: GDV Jakobsberg
 
19:00Martinez (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
13:00Sandins (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
19:00Micke Ahlgrens (m)
Barvahallen
Organizer: Gideonsbergs IF
 
19:15Finnskogspols + Elverumspols (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
13:00Lars Erikssons (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
13:00Patrick Eklöf (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
18:00Phs (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Bodapolskor med Annelie & Mikael (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
20:00Spel och dans (p g)
G-borg Allégården
Organizer: Folkmusikkaféet
 
19:00Callinaz (m)
Mälarsalen
Organizer: Mälarsalen
 
19:00Junix (2m 1g)
Vtuna Rosendalskolan
Organizer: Tuna Gille
 
------ Week: 38 ------
18:30Brasilian Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
13:00Junix (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Fernandoz (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
19:00Per Håkans (m)
Skultuna Lagårn Loge
Organizer: Skultuna Lagårn
 
13:00Matz Rogers (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
19:15Tema Hambovarianter (g)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
13:00Ingez (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
18:00Casanovas (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Polskor från Bingsjö + Svingedans (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
20:00Perikles (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
19:00Highlights (m)
Bällstabergsskolan
Organizer: Vallentuna Dans
 
21:00Swing på Chicago (j)
Chicago Hornsg 75
Organizer: Chicago
 
13:00Tony Viborgs (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
------ Week: 39 ------
18:30Brasilian Zouk (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
13:00Sverre Carlsson (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Micke Ahlgrens (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
13:00Sounders (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
19:00C.C.A (g (m))
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
13:00Janne Stefans (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
13:00Wahlén & Segeblad (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
19:00Blender & Expanders (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
19:00Senpolskor + Mellparing (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
19:00Casanovas & Callinaz (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
------ Week: 40 ------
13:00Lars Erikssons (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Donnez (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
13:00Hedins (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
19:00Svartlösa Spelmän (g (m))
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
19:15Danskväll med Eva & P-O (p (g))
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen+Polskedansar
 
13:00Patrick Eklöfs (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
20:00Blender (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
19:00Samzons (2m 1g)
Vtuna Rosendalskolan
Organizer: Tuna Gille
 
13:00Patrick Eklöf (m g)
Tuben Munkforspl 45
Organizer: PRO Farsta
 
------ Week: 41 ------
13:00BarraBazz (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Jive (2.5m 1g)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
13:00Junix (4m 1g)
Uppsala Fyris Park
Organizer: Torsdagsdansarna
 
19:15Polskor från Älvdalen och Torp (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Polskedansarna
 
13:00Tomas & Co (m (g))
Hjorthagens Kult.hus
Organizer: Dansträffen
 
13:00Christer Eklund (m g)
Boo FH, Orminge c
Organizer: Boo Folkets Hus
 
19:00Springdans + polska fr Hogdal o Lommelan (p)
Hägerstensåsens MH
Organizer: Mälparingen
 
18:00Lars Erikssons (2m 1g)
Rotebro Arena
Organizer: Sollentuna GDF
 
20:00Mälarsalen 50 år (m)
Mälarsalen
Organizer: Mälarsalen
 
------ Week: 42 ------
13:00Remix (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Holidays (m)
Hallunda Folkets Hus
Organizer: Hallunda FH
 
Questions and/or requests for dansglad.se