Home
Site index
About
Dance calendar
Dance courses
Noticeboard
Dance reports
Techniques
Improvisation
Schottishe
Hambo
Waltz
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modern Dance
Other
Links
..Courses
..Festivals
..Other
History

Blog

Outdoors
..Reports
..Walk Guide
..Mountain walks

Dogs
..Lava

Preferences

Login
Contact

Svenska
Dansglädje

Dance Calendar   Danstyper

Verify contents at organizer´s site before visit


MoTuWeThFrSaSu
1314Jul
15161718192021
22232425262728
29303101020304Aug
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101Sep
02030405060708

--- Week: 28 ---
July 13 (Saturday)
12:00Linedance (ö)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
15:00Stockholms Spelmansgille (g p)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
18:00Salsa (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
18:00Kizomba (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Xplays (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
July 14 (Sunday)
13:00Norrbostämman (g p)
Norrbo Hembygdsgård
Organizer: Norrbostämman
 
15:00Chama Brazil (s)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
18:00Sunny Sunday Balboa (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
18:30Brians Trio (m)
Brandbergen N.Kron.g
Organizer: Hyresg.fören Brandbergen
www.facebook.com/Dansbanan-i-Brandbergen-117682654974515/
 
--- Week: 29 ---
July 15 (Monday)
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
19:00Leif Kronlunds Orkester (m j)
Skansen
Organizer: Skansen
 
July 16 (Tuesday)
13:00Patrik Eklöf (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Organizer: Pro Hölö
 
13:00Sounders (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Martinez (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
July 17 (Wednesday)
18:30Gammaldans (g (p?))
Uppsala Disagården
Organizer: Upplandsmuseet
 
July 18 (Thursday)
13:00Hedins (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Organizer: PRO Knivsta
 
18:00Engdahls (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Bob Stevens (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Wahlströms (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
July 19 (Friday)
10:00Burträsksvängen (g p)
Burträsk hembygdsomr
Organizer: Burträsksvängen
 
July 20 (Saturday)
10:00Burträsksvängen spelmansstämma (g (p))
Burträsk hembygdsomr
Organizer: Burträsksvängen
 
13:00Erik Sshlströms sommarstämma (g p)
Ottarsborg (Vendel)
Organizer: Erik Sahlströmsstämman
www.facebook.com/groups/396334783842903/?locale=sv_SE&_rdr
 
13:00Pål-Anders-stämman (g p)
Ockelbo Oklagård
Organizer: Ockelbo Hembygdsförening
 
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Martinez (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
July 21 (Sunday)
13:00Bjuråkersstämman (g p m)
Bjuråkers Forngård
Organizer: Bjuråkersstämman
 
--- Week: 30 ---
July 22 (Monday)
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
19:00Leif Kronlunds Orkester (m j)
Skansen
Organizer: Skansen
 
July 23 (Tuesday)
13:00Strike (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Streaplers (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Blender & Casanovas (m)
Skultuna-Lagårn
Organizer: Skultuna Lagårn
 
July 24 (Wednesday)
18:30Gammaldans (g (p?))
Uppsala Disagården
Organizer: Upplandsmuseet
 
July 25 (Thursday)
Korröfestivalen (g p)
Korrö
Organizer: Korröfestivalen
 
13:00Fernandoz (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Organizer: PRO Knivsta
 
18:00Excess (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Brogrens (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Phs (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
19:00Kenneth Hertz (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
July 26 (Friday)
Korröfestivalen (p g)
Korrö
Organizer: Korröfestivalen
 
July 27 (Saturday)
Korröfestivalen (p g)
Korrö
Organizer: Korröfestivalen
 
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Fernandoz (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
July 28 (Sunday)
17:00Streaplers (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:30Roffe Larsson (m)
Brandbergen N.Kron.g
Organizer: Hyresg.fören Brandbergen
www.facebook.com/Dansbanan-i-Brandbergen-117682654974515/
 
--- Week: 31 ---
July 29 (Monday)
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
19:00Leif Kronlunds Orkester (m j)
Skansen
Organizer: Skansen
 
July 30 (Tuesday)
13:00Kenneth & Annika (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Organizer: Pro Hölö
 
13:00Ola & Jag (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Fernandoz (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
July 31 (Wednesday)
18:30Gammaldans (g (p?))
Uppsala Disagården
Organizer: Upplandsmuseet
 
August 1 (Thursday)
13:00Strike (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Organizer: PRO Knivsta
 
18:00Hollyz (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Streaplers (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Shine (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
19:00Wahlén & Segeblad (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
August 3 (Saturday)
Folkmusikfesten i Stjärnsund (g p)
Stjärnsund
Organizer: Folkmusikfest Stjärnsund
 
10:00Folkmusikfestival (g p)
Uddevalla museum
Organizer: Bohusläns Spelmansförbun
 
18:00Salsa (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Sounders (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
--- Week: 32 ---
August 5 (Monday)
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
August 6 (Tuesday)
13:00Junix (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Bob Stevens (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Tomaz (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
August 8 (Thursday)
13:00Peter G´s (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Organizer: PRO Knivsta
 
16:00Tomas & Co (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
18:00Matz Bladhs (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Black Jack (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Xplays (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
August 10 (Saturday)
11:00Ornungastämman (g p)
Ornunga hemb-gård
Organizer: Ornungastämman
 
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
19:00Hollyz (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
August 11 (Sunday)
14:00Kallinge Spelmansstämma (g p?)
Kallinge
Organizer: Blekinge spelmansförbund
 
17:00Donnez (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
--- Week: 33 ---
August 12 (Monday)
18:00Donnez (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
August 13 (Tuesday)
13:00Janssons orkester (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Organizer: Pro Hölö
 
13:00BarraBazz (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Alvenfors (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Lars Erikssons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
August 15 (Thursday)
13:00BarraBazz (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Organizer: PRO Knivsta
 
16:00Gideons (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
18:00Holidays (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Donnez (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Allstars (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
August 16 (Friday)
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
August 17 (Saturday)
12:00Sommarstämma (g p)
Tumba Bruk
Organizer: Slagsta Gille
 
19:00Allstars (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
August 18 (Sunday)
Spelmansstämma (g p)
Kungsträdgården
Organizer: Folkdansringen m.fl.
 
--- Week: 34 ---
August 19 (Monday)
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
August 20 (Tuesday)
13:00Hedins (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Jive (m)
Broby Festplats
Organizer: Broby GoIF
 
19:00Holens (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
August 22 (Thursday)
13:00Micke Ahlgrens (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Organizer: PRO Knivsta
 
16:00Eklöfs (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
18:00Callinaz (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Martinez (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Perikles (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
August 23 (Friday)
18:00Bachata (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
August 24 (Saturday)
19:00Micke Ahlgrens (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
August 25 (Sunday)
12:30Kungsängens Spelmansstämma (g p? m?)
Kungsängens hemb.g
Organizer: Kungsängens Folkdansgill
 
17:00Casanovas (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
--- Week: 35 ---
August 26 (Monday)
18:00Ws och utomhusmilonga (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
August 27 (Tuesday)
13:00Christer Eklund (m (g?))
Wij Gammelgård Hölö
Organizer: Pro Hölö
 
13:00Kjellez (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
13:00Eklöfs (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
18:00P-Tzz-Dah (j)
Årstavikens dansbana
Organizer: Sprallen
sv-se.facebook.com/sprallendansbana/
 
19:00Gideons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
August 29 (Thursday)
13:00Janne Martins (4m 1g)
Knivsta Ängby Park
Organizer: PRO Knivsta
 
16:00Janssons Orkester (2.5m 1g)
Årstaliden
Organizer: Årstablick
 
18:00Kjellez (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
19:00Jive (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Casanovas (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
August 30 (Friday)
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
August 31 (Saturday)
19:00Streaplers (m)
Skansen
Organizer: Skansen
 
--- Week: 36 ---
September 2 (Monday)
18:00Utomhusmilonga (ställs in vid regn) (t)
Stora Skuggan
Organizer: Tango Norte
 
September 3 (Tuesday)
13:00Edwings (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Janssons Orkester (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
September 5 (Thursday)
19:00Micke Ahlgrens (m)
Barvahallen
Organizer: Barvaträffen
 
19:00Callinaz (m)
Hågelby
Organizer: Hågelby
 
September 6 (Friday)
18:00Salsa Cubana (s)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
September 8 (Sunday)
17:00Per Håkans (m)
Liljekonvaljeholmen
Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten
 
--- Week: 37 ---
September 10 (Tuesday)
13:00Lars Erikssons (4m 1g)
Brommasalen Alvik
Organizer: Söderträffen
 
19:00Samzons (2m 1g)
Ulvsättra Loge
Organizer: Ulvsättra Bgf
 
September 12 (Thursday)
13:00Stickanz (m (g))
Hägerstensåsens MH
Organizer: Club65Plus
 
18:00Black Jack (m)
Gröna Lund
Organizer: Gröna Lund
 
Questions and/or requests for dansglad.se