Hem
Innehåll
Presentation
Danskalender
Kurskalender
Anslagstavlan
Dansrapporter
Dansteknik
Improvisation
Schottis
Hambo
Vals
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modernt
Övrigt
Länkar
..Danskurser
..Stämmor
..Övrigt
Historik

Blogg

Friluft
Rapporter
..Vandringsguide
..Fjällvandring

Hund
..Lava

Inställningar

Logga in
Kontakt

English
Dansglädje

Danskalender   Danstyper

Kontrollera uppgifterna
på arrangörens webbplats före besök

--- Vecka: 26 ---
Lördag 29/6
15:00Leksands spelmansstämma (p g)
Leksand hembygdsgård
Arrangör: Folkmusikens Hus
 
18:30Tobaksspinnarstämman (p g)
Nås
Arrangör: Dalarnas Spelmansförbund
 
Söndag 30/6
18:30Tobaksspinnarstämman (p g)
Nås
Arrangör: Dalarnas Spelmansförbund
 
--- Vecka: 27 ---
Måndag 1/7
18:00Tobaksspinnarstämman (p g)
Nås
Arrangör: Dalarnas Spelmansförbund
 
Onsdag 3/7
19:00Bingsjöstämman (g p)
Bingsjö
Arrangör: Bingsjöstämman
 
Torsdag 4/7
20:00Östbjörkastämman (p g)
Östbjörka Bystuga
Arrangör: Östbjörka bystugefören
 
Fredag 5/7
18:00Delsbostämman (p g)
Delsbo Forngård
Arrangör: Delsbostämman
 
18:00Bodastämman (p g)
Boda Gammelgård
Arrangör: Boda Hembygdsförening
 
Lördag 6/7
13:00Delsbostämman (p g)
Delsbo Forngård
Arrangör: Delsbostämman
 
Söndag 7/7
13:00Delsbostämman (p g)
Delsbo Forngård
Arrangör: Delsbostämman
 
--- Vecka: 28 ---
Söndag 14/7
13:00Norrbostämman (g p)
Norrbo Hembygdsgård
Arrangör: Norrbostämman
 
--- Vecka: 29 ---
Lördag 20/7
10:00Burträsksvängen spelmansstämma (g (p))
Burträsk hembygdsomr
Arrangör: Burträsksvängen
 
13:00Erik Sshlströms sommarstämma (g p)
Ottarsborg (Vendel)
Arrangör: Erik Sahlströmsstämman
www.facebook.com/groups/396334783842903/?locale=sv_SE&_rdr
 
13:00Pål-Anders-stämman (g p)
Ockelbo Oklagård
Arrangör: Ockelbo Hembygdsförening
 
Söndag 21/7
13:00Bjuråkersstämman (g p m)
Bjuråkers Forngård
Arrangör: Bjuråkersstämman
 
--- Vecka: 30 ---
Torsdag 25/7
Korröfestivalen (g p)
Korrö
Arrangör: Korröfestivalen
 
Fredag 26/7
Korröfestivalen (p g)
Korrö
Arrangör: Korröfestivalen
 
Lördag 27/7
Korröfestivalen (p g)
Korrö
Arrangör: Korröfestivalen
 
--- Vecka: 31 ---
Lördag 3/8
10:00Folkmusikfestival (g p)
Uddevalla museum
Arrangör: Bohusläns Spelmansförbun
 
--- Vecka: 32 ---
Lördag 10/8
11:00Ornungastämman (g p)
Ornunga hemb-gård
Arrangör: Ornungastämman
 
Söndag 11/8
14:00Kallinge Spelmansstämma (g p?)
Kallinge
Arrangör: Blekinge spelmansförbund
 
--- Vecka: 33 ---
Lördag 17/8
12:00Sommarstämma (g p)
Tumba Bruk
Arrangör: Slagsta Gille
 
Söndag 18/8
Spelmansstämma (g p)
Kungsträdgården
Arrangör: Folkdansringen m.fl.
 

Se även Länkar till stämmor

Frågor och önskemål till dansglad.se