Hem
Innehåll
Presentation
Danskalender
Kurskalender
Anslagstavlan
Dansrapporter
Dansteknik
Improvisation
Schottis
Hambo
Vals
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modernt
Övrigt
Länkar
..Danskurser
..Stämmor
..Övrigt
Historik

Blogg

Friluft
Rapporter
..Vandringsguide
..Fjällvandring

Hund
..Lava

Inställningar

Logga in
Kontakt

English

Dans i Stockholm med omnejd




DatumArrangörPlatsDans
Dans förklaringg gammaldans
j jazz/swing
k klezmer
l latin
m bugg/foxtrot
p polskor
q square dance
s salsa
t tango
b blandat
a afrikansk/grove
ö övrigt
e - europeisk
- ej dans
? okänt
Orkester etc.
Maj
Vecka 21 20/5 - 26/5 2024
Må 20/517:30Tango NorteLignagatan 8tMåndagspraktika →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanasBachata →
Ti 21/513:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gSverre Carlsson
13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Christer Eklund →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gJunix →
On 22/518:00Tango NorteBrommasalen AlviktOnsdagspraktika →
To 23/513:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gJive →
18:00Gröna LundGröna LundmStreaplers
19:00BarvaträffenBarvahallenmMatz Bladhs →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gChrister Eklund →
Fr 24/519:00FKC AlvikBrommasalen Alvik4m 1gMicke Ahlgrens →
20:30Tango NorteChicago Hornsg 75tMilonga
Lö 25/515:00Täby spelmansgilleEkskogens bygdegårdp gEkskogens spelmansstämma →
19:00DansvindenDansvinden HuddingeeSmåfranska & Mark Prescott →
Sö 26/513:00Stockholms spelmansgilleJakobsb.gård,Bredängp gSpelmansstämma i Bredäng
16:30FolkmusikhusetSkeppsholmen fhskolap e gBalfolk, schottis, polska fr Boda →
17:00HågelbyHågelbymCasanovas + Phs nonstop →
Vecka 22 27/5 - 2/6 2024
Må 27/517:30Tango NorteLignagatan 8tMåndagspraktika →
Ti 28/513:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gKalle & Stefan
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmBlack Jack →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gEdwings →
On 29/517:00FolkmusikhusetKulturhusetp gSkeppis på rymmen →
18:00Tango NorteBrommasalen AlviktOnsdagspraktika →
To 30/513:00TorsdagsdansarnaUppsala Fyris Park4m 1gMicke Ahlgrens →
18:00Gröna LundGröna LundmFernandoz
19:00BarvaträffenBarvahallenmEngdahls →
19:00HågelbyHågelbymHighlights →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gTomas & Co →
Fr 31/519:00Skultuna LagårnSkultuna-LagårnmCallinaz & Allstars →
Juni
Lö 1/613:30RimbostämmanRimbo Tolvmansgårdeng pRimbostämman →
18:00Gröna LundGröna LundsSalsa →
19:00Skultuna LagårnSkultuna-LagårnmBlender & Casanovas →
Sö 2/618:00FolkmusikhusetSkeppsholmen fhskolap e gVåravslutning →
Vecka 23 3/6 - 9/6 2024
Ti 4/613:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gEdwings
13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Tomaz & Co →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmHolidays →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gLars Erikssons →
To 6/618:00Gröna LundGröna LundmMartinez
19:00BarvaträffenBarvahallenmBob Stevens →
2?RansätersstämmanRansäters hemb.gårdg pRansäterstämman 2024 →
Fr 7/613:00RansätersstämmanRansäters hemb.gårdg pRansäterstämman 2024 →
18:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
Lö 8/61?RansätersstämmanRansäters hemb.gårdg pRansäterstämman 2024 →
19:00SkansenSkansenmDonnez →
Vecka 24 10/6 - 16/6 2024
Ti 11/613:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gVakant
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmKjellez →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gTomaz →
To 13/613:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gTobbes →
18:00Gröna LundGröna LundmBob Stevens
19:00BarvaträffenBarvahallenmKjellez →
19:00HågelbyHågelbymDate →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gLars Eriksson →
Fr 14/618:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanal sBachata →
18:30Luleå HembygdsgilleLuleå Gammelstadg (p)Spelmansstämman i Gammelstad →
Lö 15/611:00Luleå HembygdsgilleLuleå Gammelstadg (p)Splemansstämman i Gammelstad →
13:00NyckelharpstämmanÖsterbybrukp gNyckelharpsstämman →
15:00Folkärna FolkfestFolkärna Gammelgårdp gFolkärna folkfest →
15:00SprallenÅrstavikens dansbanag pStockholms Spelmansgille →
19:00SkansenSkansenmHighlights →
Vecka 25 17/6 - 23/6 2024
Ti 18/613:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Jirix →
18:00Gröna LundGröna LundsBachata →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmMicke Ahlgrens →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gGideons →
On 19/618:00Gröna LundGröna LundmMicke Ahlgrens
To 20/619:00BarvaträffenBarvahallenmMartinez →
Fr 21/62?SkansenSkansenmSandins (midsommarafton) →
Lö 22/619:00SkansenSkansenmSandins →
Vecka 26 24/6 - 30/6 2024
Må 24/618:00Gröna LundGröna LundsSalsa →
Ti 25/613:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmLövgrens →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmEngdahls →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gJunix →
On 26/618:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
To 27/613:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gSamzons →
18:00Gröna LundGröna LundmPhs
19:00BarvaträffenBarvahallenmHolidays →
19:00HågelbyHågelbymBlender →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gEdwings →
Lö 29/615:00Folkmusikens HusLeksand hembygdsgårdp gLeksands spelmansstämma
18:00Gröna LundGröna LundsBachata →
19:00SkansenSkansenmKjellez →
Juli
Vecka 27 1/7 - 7/7 2024
Må 1/719:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 2/713:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Sverres →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmMicke Ahlgrens →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmDonnez →
On 3/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
19:00BingsjöstämmanBingsjög pBingsjöstämman
To 4/713:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gGideons →
18:00Gröna LundGröna LundmDate
19:00BarvaträffenBarvahallenmMicke Ahlgrens →
19:00HågelbyHågelbymExcess →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gSverre Carlsson →
Fr 5/718:00DelsbostämmanDelsbo Forngårdp gDelsbostämman →
18:00Boda HembygdsföreningBoda Gammelgårdp gBodastämman →
Lö 6/713:00DelsbostämmanDelsbo Forngårdp gDelsbostämman →
15:00SprallenÅrstavikens dansbanag pStockholms Spelmansgille →
18:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
19:00SkansenSkansenmMatz Bladhs →
Sö 7/713:00DelsbostämmanDelsbo Forngårdp gDelsbostämman →
17:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmBlender →
Vecka 28 8/7 - 14/7 2024
Må 8/719:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 9/713:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmMartinez →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmSandins →
On 10/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
To 11/713:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gMatz Rogers →
18:00Gröna LundGröna LundmLarz-Kristerz
19:00BarvaträffenBarvahallenmEngdahls →
19:00HågelbyHågelbymHighlights →
Lö 13/715:00SprallenÅrstavikens dansbanag pStockholms Spelmansgille →
18:00Gröna LundGröna LundsSalsa →
19:00SkansenSkansenmXplays →
Vecka 29 15/7 - 21/7 2024
Må 15/719:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 16/713:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Patrik Eklöf →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmSounders →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmMartinez →
On 17/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
To 18/713:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gHedins →
18:00Gröna LundGröna LundmEngdahls
19:00BarvaträffenBarvahallenmBob Stevens →
19:00HågelbyHågelbymWahlströms →
Lö 20/718:00Gröna LundGröna LundsBachata →
19:00SkansenSkansenmMartinez →
Sö 21/713:00BjuråkersstämmanBjuråkers Forngårdg p mBjuråkersstämman
Vecka 30 22/7 - 28/7 2024
Må 22/719:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 23/713:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmStrike →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmStreaplers →
19:00Skultuna LagårnSkultuna-LagårnmBlender & Casanovas →
On 24/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
To 25/713:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gFernandoz →
18:00Gröna LundGröna LundmExcess
19:00BarvaträffenBarvahallenmBrogrens →
19:00HågelbyHågelbymPhs →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gKenneth Hertz →
Lö 27/718:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
19:00SkansenSkansenmFernandoz →
Sö 28/717:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmStreaplers →
Vecka 31 29/7 - 4/8 2024
Må 29/719:00SkansenSkansenm jLeif Kronlunds Orkester →
Ti 30/713:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Kenneth & Annika →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmOla & Jag →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmFernandoz →
On 31/718:30UpplandsmuseetUppsala Disagårdeng (p?)Gammaldans →
Augusti
To 1/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gStrike →
18:00Gröna LundGröna LundmHollyz
19:00BarvaträffenBarvahallenmStreaplers →
19:00HågelbyHågelbymShine →
19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gWahlén & Segeblad →
Lö 3/818:00Gröna LundGröna LundsSalsa →
19:00SkansenSkansenmSounders →
Vecka 32 5/8 - 11/8 2024
Ti 6/813:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmJunix →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmBob Stevens →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gTomaz →
To 8/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gPeter G´s →
16:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gTomas & Co →
18:00Gröna LundGröna LundmMatz Bladhs
19:00BarvaträffenBarvahallenmBlack Jack →
19:00HågelbyHågelbymXplays →
Lö 10/818:00Gröna LundGröna LundsBachata →
19:00SkansenSkansenmHollyz →
Sö 11/817:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmDonnez →
Vecka 33 12/8 - 18/8 2024
Må 12/818:00Gröna LundGröna LundmDonnez
Ti 13/813:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Janssons orkester →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmBarraBazz →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmAlvenfors →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gLars Erikssons →
To 15/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gBarraBazz →
16:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gGideons →
18:00Gröna LundGröna LundmHolidays
19:00BarvaträffenBarvahallenmDonnez →
19:00HågelbyHågelbymAllstars →
Fr 16/818:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
Lö 17/813:00Slagsta GilleTumba Brukg pSommarstämma
19:00SkansenSkansenmAllstars →
Vecka 34 19/8 - 25/8 2024
Ti 20/813:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmHedins →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Broby GoIFBroby FestplatsmJive →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gHolens →
To 22/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gMicke Ahlgrens →
16:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gEklöfs →
18:00Gröna LundGröna LundmCallinaz
19:00BarvaträffenBarvahallenmMartinez →
19:00HågelbyHågelbymPerikles →
Fr 23/818:00Gröna LundGröna LundsBachata →
Lö 24/819:00SkansenSkansenmMicke Ahlgrens →
Sö 25/817:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmCasanovas →
Vecka 35 26/8 - 1/9 2024
Ti 27/813:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Christer Eklund →
13:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmKjellez →
18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah →
19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gGideons →
To 29/813:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gJanne Martins →
16:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gJanssons Orkester →
18:00Gröna LundGröna LundmKjellez
19:00BarvaträffenBarvahallenmJive →
19:00HågelbyHågelbymCasanovas →
Fr 30/818:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
Lö 31/819:00SkansenSkansenmStreaplers →
September
Ti 3/919:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gJanssons Orkester →
To 5/919:00BarvaträffenBarvahallenmMicke Ahlgrens →
19:00HågelbyHågelbymCallinaz →
Fr 6/918:00Gröna LundGröna LundsSalsa Cubana →
Sö 8/917:00Iogt-Nto 31 DrabantenLiljekonvaljeholmenmPer Håkans →
Ti 10/919:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gSamzons →
To 12/918:00Gröna LundGröna LundmBlack Jack
Ti 17/919:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge2m 1gEdwings →
Sö 29/914:00Stockholms spelmansgilleJakobsb.gård,Bredängp gSpelmanskafé →
Oktober
Sö 27/1014:00Stockholms spelmansgilleJakobsb.gård,Bredängp gSpelmanskafé →
November
Sö 24/1114:00Stockholms spelmansgilleJakobsb.gård,Bredängp gSpelmanskafé →

Antal: 219/219

Vill du lägga till ny dans? Läs mera här