Verify contents at organizer´s site before visit
Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
04 | 05 | May | |||||
06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 01 | 02 | Jun |
03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
--- Week: 18 --- | |
May 4 (Saturday) | |
20:00 | Titanix (m) ⓘ Mälarsalen Organizer: Mälarsalen |
May 5 (Sunday) | |
13:00 | Edwings (m g) Tuben Munkforspl 45 Organizer: PRO Farsta |
18:00 | Menuett, Sörmländsk slängpolska (p ö g) ⓘ Skeppsholmen fhskola Organizer: Folkmusikhuset |
--- Week: 19 --- | |
May 6 (Monday) | |
17:30 | Måndagspraktika (t) ⓘ Lignagatan 8 Organizer: Tango Norte |
May 7 (Tuesday) | |
13:00 | BarraBazz (4m 1g) Brommasalen Alvik Organizer: Söderträffen |
18:30 | Milonga Musical (t) ⓘ Stallet Stallgatan 7 Organizer: Stallet Folk&Världsmusik |
19:00 | Samzons (2m 1g) ⓘ Ulvsättra Loge Organizer: Ulvsättra Bgf |
May 8 (Wednesday) | |
18:00 | Onsdagspraktika (t) ⓘ Brommasalen Alvik Organizer: Tango Norte |
May 9 (Thursday) | |
18:00 | Blender (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Jive (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
May 10 (Friday) | |
19:00 | Jive (4m 1g) ⓘ Brommasalen Alvik Organizer: FKC Alvik |
20:00 | Blender (m) Uppsala Fyris Park Organizer: Fyris Park |
May 11 (Saturday) | |
18:00 | Salsa (s) ⓘ Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Bara Damer Storband + Jambalaya (m j) ⓘ Nalen Organizer: Nalens Vänner |
May 12 (Sunday) | |
16:30 | 6-15 år, barndanshus, hambo, Jössehärad (p g) ⓘ Skeppsholmen fhskola Organizer: Folkmusikhuset |
--- Week: 20 --- | |
May 13 (Monday) | |
17:30 | Måndagspraktika (t) ⓘ Lignagatan 8 Organizer: Tango Norte |
May 14 (Tuesday) | |
13:00 | Junix (4m 1g) Brommasalen Alvik Organizer: Söderträffen |
19:00 | Holens (2m 1g) ⓘ Ulvsättra Loge Organizer: Ulvsättra Bgf |
May 15 (Wednesday) | |
18:00 | Onsdagspraktika (t) ⓘ Brommasalen Alvik Organizer: Tango Norte |
May 16 (Thursday) | |
13:00 | Engdahls (4m 1g) ⓘ Uppsala Fyris Park Organizer: Torsdagsdansarna |
18:00 | Titanix (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Donnez (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
May 17 (Friday) | |
13:00 | Janne Martins (4m 1g) ⓘ Brommasalen Alvik Organizer: FKC Alvik |
20:00 | Allstars (m) Uppsala Fyris Park Organizer: Fyris Park |
May 18 (Saturday) | |
11:00 | Spelmansstämma på Visingsö (g p) ⓘ Visingsö Tempelgård Organizer: Tempelgården |
12:30 | Årsundaruschen sommarstämma (g p) ⓘ Årsunda strandbad Organizer: Årsundaruschen |
18:00 | Bachata (s) ⓘ Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
18:30 | (p g) ⓘ Järna Gula Villan Organizer: Varma Fötter sv-se.facebook.com/varmafotter/ |
May 19 (Sunday) | |
18:00 | Frammes, Gammalpolska, dans t spellista (p g) ⓘ Skeppsholmen fhskola Organizer: Folkmusikhuset |
--- Week: 21 --- | |
May 20 (Monday) | |
17:30 | Måndagspraktika (t) ⓘ Lignagatan 8 Organizer: Tango Norte |
May 21 (Tuesday) | |
13:00 | Sverre Carlsson (4m 1g) Brommasalen Alvik Organizer: Söderträffen |
13:00 | Christer Eklund (m (g?)) ⓘ Wij Gammelgård Hölö Organizer: Pro Hölö |
19:00 | Junix (2m 1g) ⓘ Ulvsättra Loge Organizer: Ulvsättra Bgf |
May 22 (Wednesday) | |
18:00 | Onsdagspraktika (t) ⓘ Brommasalen Alvik Organizer: Tango Norte |
May 23 (Thursday) | |
13:00 | Jive (4m 1g) ⓘ Uppsala Fyris Park Organizer: Torsdagsdansarna |
18:00 | Streaplers (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Matz Bladhs (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
19:00 | Christer Eklund (2.5m 1g) ⓘ Årstaliden Organizer: Årstablick |
May 24 (Friday) | |
19:00 | Micke Ahlgrens (4m 1g) ⓘ Brommasalen Alvik Organizer: FKC Alvik |
May 25 (Saturday) | |
15:00 | Ekskogens spelmansstämma (p g) ⓘ Ekskogens bygdegård Organizer: Täby spelmansgille |
19:00 | Småfranska & Mark Prescott (e) ⓘ Dansvinden Huddinge Organizer: Dansvinden |
May 26 (Sunday) | |
13:00 | Spelmansstämma i Bredäng (p g) Jakobsb.gård,Bredäng Organizer: Stockholms spelmansgille |
16:30 | Balfolk, schottis, polska fr Boda (p e g) ⓘ Skeppsholmen fhskola Organizer: Folkmusikhuset |
17:00 | Casanovas + Phs nonstop (m) ⓘ Hågelby Organizer: Hågelby |
--- Week: 22 --- | |
May 27 (Monday) | |
17:30 | Måndagspraktika (t) ⓘ Lignagatan 8 Organizer: Tango Norte |
May 28 (Tuesday) | |
13:00 | Kalle & Stefan (4m 1g) Brommasalen Alvik Organizer: Söderträffen |
19:00 | Black Jack (m) ⓘ Broby Festplats Organizer: Broby GoIF |
19:00 | Edwings (2m 1g) ⓘ Ulvsättra Loge Organizer: Ulvsättra Bgf |
May 29 (Wednesday) | |
17:00 | Skeppis på rymmen (p g) ⓘ Kulturhuset Organizer: Folkmusikhuset |
18:00 | Onsdagspraktika (t) ⓘ Brommasalen Alvik Organizer: Tango Norte |
May 30 (Thursday) | |
13:00 | Micke Ahlgrens (4m 1g) ⓘ Uppsala Fyris Park Organizer: Torsdagsdansarna |
18:00 | Fernandoz (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Engdahls (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
19:00 | Highlights (m) ⓘ Hågelby Organizer: Hågelby |
19:00 | Tomas & Co (2.5m 1g) ⓘ Årstaliden Organizer: Årstablick |
May 31 (Friday) | |
19:00 | Callinaz & Allstars (m) Skultuna-Lagårn Organizer: Skultuna Lagårn |
June 1 (Saturday) | |
18:00 | Salsa (s) ⓘ Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Blender & Casanovas (m) Skultuna-Lagårn Organizer: Skultuna Lagårn |
June 2 (Sunday) | |
18:00 | Våravslutning (p e g) ⓘ Skeppsholmen fhskola Organizer: Folkmusikhuset |
--- Week: 23 --- | |
June 4 (Tuesday) | |
13:00 | Edwings (4m 1g) Brommasalen Alvik Organizer: Söderträffen |
13:00 | Tomaz & Co (m (g?)) ⓘ Wij Gammelgård Hölö Organizer: Pro Hölö |
19:00 | Holidays (m) ⓘ Broby Festplats Organizer: Broby GoIF |
19:00 | Lars Erikssons (2m 1g) ⓘ Ulvsättra Loge Organizer: Ulvsättra Bgf |
June 6 (Thursday) | |
18:00 | Martinez (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Bob Stevens (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
June 7 (Friday) | |
18:00 | Salsa Cubana (s) ⓘ Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
June 8 (Saturday) | |
Ransäterstämman 2024 (g p) Ransäters hemb.gård Organizer: Ransätersstämman | |
19:00 | Donnez (m) ⓘ Skansen Organizer: Skansen |
--- Week: 24 --- | |
June 11 (Tuesday) | |
13:00 | Vakant (4m 1g) Brommasalen Alvik Organizer: Söderträffen |
19:00 | Kjellez (m) ⓘ Broby Festplats Organizer: Broby GoIF |
19:00 | Tomaz (2m 1g) ⓘ Ulvsättra Loge Organizer: Ulvsättra Bgf |
June 13 (Thursday) | |
18:00 | Bob Stevens (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Kjellez (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
19:00 | Date (m) ⓘ Hågelby Organizer: Hågelby |
19:00 | Lars Eriksson (2.5m 1g) ⓘ Årstaliden Organizer: Årstablick |
June 14 (Friday) | |
18:00 | Salsa Cubana (s) ⓘ Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
18:00 | Bachata (l s) ⓘ Årstavikens dansbana Organizer: Sprallen sv-se.facebook.com/sprallendansbana/ |
June 15 (Saturday) | |
12:00 | Splemansstämma (g (p)) Luleå Gammelstad Organizer: Luleå Hembygdsgille |
13:00 | Nyckelharpsstämman (p g) Österbybruk Organizer: Nyckelharpstämman |
15:00 | Folkärna folkfest (p g) ⓘ Folkärna Gammelgård Organizer: Folkärna Folkfest |
15:00 | Stockholms Spelmansgille (g p) ⓘ Årstavikens dansbana Organizer: Sprallen sv-se.facebook.com/sprallendansbana/ |
19:00 | Highlights (m) ⓘ Skansen Organizer: Skansen |
--- Week: 25 --- | |
June 18 (Tuesday) | |
13:00 | Jirix (m (g?)) ⓘ Wij Gammelgård Hölö Organizer: Pro Hölö |
18:00 | Bachata (s) ⓘ Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Micke Ahlgrens (m) ⓘ Broby Festplats Organizer: Broby GoIF |
19:00 | Gideons (2m 1g) ⓘ Ulvsättra Loge Organizer: Ulvsättra Bgf |
June 19 (Wednesday) | |
18:00 | Micke Ahlgrens (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
June 20 (Thursday) | |
19:00 | Martinez (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
June 21 (Friday) | |
20:00 | Sandins (midsommarafton) (m) ⓘ Skansen Organizer: Skansen |
June 22 (Saturday) | |
19:00 | Sandins (m) ⓘ Skansen Organizer: Skansen |
--- Week: 26 --- | |
June 24 (Monday) | |
18:00 | Salsa (s) ⓘ Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
June 25 (Tuesday) | |
13:00 | Lövgrens (m) ⓘ Liljekonvaljeholmen Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten |
19:00 | Engdahls (m) ⓘ Broby Festplats Organizer: Broby GoIF |
19:00 | Junix (2m 1g) ⓘ Ulvsättra Loge Organizer: Ulvsättra Bgf |
June 26 (Wednesday) | |
18:30 | Gammaldans (g (p?)) ⓘ Uppsala Disagården Organizer: Upplandsmuseet |
June 27 (Thursday) | |
18:00 | Phs (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Holidays (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
19:00 | Blender (m) ⓘ Hågelby Organizer: Hågelby |
19:00 | Edwings (2.5m 1g) ⓘ Årstaliden Organizer: Årstablick |
June 29 (Saturday) | |
15:00 | Leksands spelmansstämma (p g) Leksand hembygdsgård Organizer: Folkmusikens Hus |
18:00 | Bachata (s) ⓘ Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Kjellez (m) ⓘ Skansen Organizer: Skansen |
--- Week: 27 --- | |
July 1 (Monday) | |
19:00 | Leif Kronlunds Orkester (m j) ⓘ Skansen Organizer: Skansen |
July 2 (Tuesday) | |
13:00 | Sverres (m (g?)) ⓘ Wij Gammelgård Hölö Organizer: Pro Hölö |
13:00 | Micke Ahlgrens (m) ⓘ Liljekonvaljeholmen Organizer: Iogt-Nto 31 Drabanten |
19:00 | Donnez (m) ⓘ Broby Festplats Organizer: Broby GoIF |
July 3 (Wednesday) | |
18:30 | Gammaldans (g (p?)) ⓘ Uppsala Disagården Organizer: Upplandsmuseet |
July 4 (Thursday) | |
18:00 | Date (m) Gröna Lund Organizer: Gröna Lund |
19:00 | Micke Ahlgrens (m) ⓘ Barvahallen Organizer: Barvaträffen |
19:00 | Excess (m) ⓘ Hågelby Organizer: Hågelby |
19:00 | Sverre Carlsson (2.5m 1g) ⓘ Årstaliden Organizer: Årstablick |