Dansglädje
TiOn ToFr
30310102030405Apr
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930010203Maj
04050607080910
11121314151617
18192021222324
2526272829

Vecka: 13

15-03-30 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
Bro Låtgille

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band

15-03-31 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Leif Hermansson

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
Eklöfs

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Fernandoz

15-04-01 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Zetzons trio

13:30 Skultuna Lagårn (m (g))
 Skultuna IS
 Janssons orkester

14:00 Sorunda Bygdegård (m (g))
 Sorunda Bygdegårdsföreni
 Wahlén & Segeblad

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Midsommargården (m)
 Svennes Dansklubb
 Bugg och foxtrot till Dj 19-22

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-04-02 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Wahlén & Segeblad

19:00 Vattmyraskolan (p g)
 Mälparingen
 Polskor & gammaldans m Kollijox

19:30 Aspeboda Bygdegård (p g)
 Aspeboda Spelmanslag
Aspeboda Spelmanslag 19:30-23

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Holens

15-04-03 Fredag
20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Blender

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Danskväll

15-04-04 Lördag
20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Fernandoz

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Jesses Swingers + Dj:s

15-04-05 Söndag
18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Mats Bergmans (påskdagen)

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Hasse Lings+Sth Open Swing Dance Contest


Vecka: 14

15-04-06 Måndag
16:00 Hallunda FH (ö g)
 Mälarhöjdens Dansgille
Gillesdans i Hallunda

16:30 Skeppsholmsgården (p t g)
 Folkmusikhuset
 Tangoträning, Reinländer, Rörospols

17:00 Södertälje Trombon (m)
 Södertälje Kultur o Frit
Drifters 17-21 (annandag påsk)

17:30 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Thédans (påsklägret)

18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Sannex (annandag påsk)

19:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Nordbergs 17-21 (annandag påsk)

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-04-07 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Hedins

18:30 Stallet Stallgatan 7 (t)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Milonga Musical

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Bengt Hennings

19:00 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
Knapphändigt

15-04-08 Onsdag
13:00 Märsta Kabinen (m)
 Pro Märsta
 Leif Hermansson

13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Wahlén & Segeblad

13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Maltes

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Ingez

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-04-09 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Patrick Eklöfs

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Sandins

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
 Kompislaget

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Polska från Älvdalen

15-04-10 Fredag
13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Mac Olssons

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Lars Erikssons

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Bex:s (knyt)

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Sandins

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Danskväll med Pelles Kapell

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Highlights

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Björnlert, Hedin, Pekkari

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Blender

15-04-11 Lördag
18:00 Täby Kvarntorpsgård (p g)
 Täby spelmansgille
 Dans- och spelkväll. Fritt inträde

19:00 Vallent. Ekebyskolan (2m 1g)
 Tuna Gille
Samzons

19:00 Nalen (m j)
 Nalens Vänner
 ? + Mississippi Seven

19:00 Orsa hembygdsgård (p g)
 Orsa Spelmanslag
 Orsa + Transtrands Spelmanslag

20:00 Stallet Stallgatan 7 (p g)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Limbohofvet - konsert & dans

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
 Orkester ej bestämd

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Klubb Swingout 21-01

15-04-12 Söndag
18:00 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt,barndans,snoa,Rättvikspolska

19:00 Vallent. Ekebyskolan (m)
 Vallentuna Dans
Doktor Krall 18-22

20:15 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Syltklubben


Vecka: 15

15-04-13 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
Kompislaget

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Gentle Combo Band

15-04-14 Tisdag
13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Jiges

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Elisabeth Lords

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Hedins

15-04-15 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Happy Tunes

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Midsommargården (m)
 Svennes Dansklubb
 Bugg och foxtrot till Dj 19-22

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-04-16 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Jiges

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Per-Håkans

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Bro Låtgille

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Hälsingedanser

15-04-17 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Zethzons

13:00 Timmermansgården (m (g))
 Timmermansgården
 Sätrabälgarna 13-15 fri entré.

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Ingez

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Gammalvänster o Mellparing m Erik&Barbro

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Jenny Saléns

20:00 Västbergs Bystuga (g p)
 Rättviks Spelmanslag
Rättviks Spelmanslag 20-23

20:00 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Jeanett & Peter Rousu - konsert och dans

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Casanovas

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Spel- och danskväll

15-04-18 Lördag
18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Spel- och danskväll m Christina Ekdal

19:00 Huddinge ABF (e)
 Småfranska
Småfranska med gäster19-23

19:00 Jakobsb Mälarvägen 2 (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
 Edwings

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Live på Chicago 21-01

15-04-19 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Slängpolska fläck,vals,Lillhärdal

17:15 Timmermansgården (j)
 Wanna Dance
 West Coast Swing 17:15-22:15


Vecka: 16

15-04-20 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
 Bas, Fiol & Drag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-04-21 Tisdag
13:00 Täby Kvarntorpsgård (m (g))
 Seniordans i Täby
Patrick Eklöf

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Lars Erikssons

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Jenny Saléns

15-04-22 Onsdag
13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Christer Eklund

13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Wahlén & Segeblad

13:00 Märsta Kabinen (m)
 Pro Märsta
 Bex:s

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Lars Erikssons

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-04-23 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Bex:s

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Micke Ahlgrens

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Danskväll med Nätt och Nytt

15-04-24 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Kenneth Hertz (knyt)

13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Wahlén & Segeblad

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Eklöfs

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Per-Håkans

20:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
 Towe Widerbers & Janssons orkester

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Scotts

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Duo Eriksson/jacobsson

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Jannez

15-04-25 Lördag
19:00 Övermo bystuga (g p)
 Leksands Spelmanslag
 Leksands spelmanslag + Gunvor å dom

19:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Samzons

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Callinaz

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Jenny Saléns

20:00 Mälarsalen (m)
 Mälarsalen
Blender 20-23:45

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Elevdans 21-24

15-04-26 Söndag
15:00 Åkersberga FH (m (g))
 Åkersberga Folkets Hus
 Mac Olssons

16:30 Skeppsholmsgården (p e t g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt,tango,Älvdalspolska

17:15 Timmermansgården (j)
 Wanna Dance
 West Coast Swing 17:15-22:15

18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Jannez

19:00 Vallent. Ekebyskolan (m)
 Vallentuna Dans
Dreams 18-22 (förköp)


Vecka: 17

15-04-27 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
Kollijox

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Hasse Lings

15-04-28 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Kjell Dahls Trio

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Wahlén & Segeblad

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Junix

15-04-29 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Trosa-Lasse & Roland

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-04-30 Torsdag
19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
Valborgsdans m Hasse Svedbergs 20-24

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Jontez

15-05-01 Fredag
19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Martinez

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag

15-05-02 Lördag
19:00 Orsa hembygdsgård (p g)
 Orsa Spelmanslag
 Orsa + Älvdalens Spelmanslag

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Framed

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 The Mooche Club

15-05-03 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p t g)
 Folkmusikhuset
 Tangoträning, schottis, senpolska


Vecka: 18

15-05-04 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-05-05 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Callisto

18:30 Stallet Stallgatan 7 (t)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Milonga Musical

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Martinez

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Leif Hermanssons

15-05-06 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
Patrick Eklöf

13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Kjell & Magnus

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-05-07 Torsdag
13:00 Märsta Kabinen (m)
 Pro Märsta
 Mac Olssons

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
Lars Erikssons

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Junix

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Donnez

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Arvingarna

15-05-08 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Fernlöfs

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Kjell & Magnus

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Micke Ahlgrens

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Sver

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Sannex

15-05-09 Lördag
20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Claes Lövgrens

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Chiquita

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Elevdans 21-24

15-05-10 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiiskt, engelska, Malungspolska


Vecka: 19

15-05-11 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-05-12 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Bex:s

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
 Sandbergs

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Gideons

15-05-13 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
Ingez

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Gideons

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-05-14 Torsdag
19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Flamingokvintetten

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Micke Ahlgrens

15-05-15 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Janne Stefans (knyt)

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Basset

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Hedins

15-05-16 Lördag
18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Spel- och danskväll m Emma & Daniel Reid

20:00 Uppsala Grand (j)
 Swingkatten
 ? + The Sky is Crying

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Jontez

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 The Imperial Club 21-01

15-05-17 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Dans för barn 6-15, bakmes,Åtabakspolska


Vecka: 20

15-05-18 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band

15-05-19 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Jive

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Löpsjötorparns

15-05-20 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Kjell & Magnus

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Kenneth Hertz

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-05-21 Torsdag
13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Holens

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Tomas & Kjell

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Mats Bergmans

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Deléns

15-05-22 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Patrick Eklöf

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Kenneth Hertz

19:00 Ulvsättra Loge (g p)
 Kollijox
25-årsjubileum, fri entré

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Junix

15-05-23 Lördag
20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Drifters

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Live på Chicago 21-01

15-05-24 Söndag
18:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Dreams 18-22


Vecka: 21

15-05-25 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-05-26 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Janssons

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Per-Håkans

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Holens

15-05-27 Onsdag
18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Barrabazz

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Fernandoz

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-05-28 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Patrick Eklöfs

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Znits

19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
Skälby Spelmanslag

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Titanix

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Voize

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Claes Lövgrens

15-05-29 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Lars Erikssons (knyt)

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Rose-Maries


g=gammalt, p=polskor, t=tango, m=modernt, j=jazz/swing, s=salsa, q=square dance, l=latin, b=blandat, ö=övrigt

Hemsida: dansglad.se

Frågor och önskemål till dansglad.se