Dansglädje
TiOn ToFr
1819Apr
20212223242526
27282930010203Maj
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
01020304050607Jun
08091011121314
151617

Vecka: 15

15-04-18 Lördag
18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Spel- och danskväll m Christina Ekdal

19:00 Jakobsb Mälarvägen 2 (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
 Edwings

19:00 Huddinge ABF (e)
 Småfranska
Småfranska med gäster19-23

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Live på Chicago 21-01

15-04-19 Söndag
13:00 Blackeberg Vinjeg. 5 (g)
 Folkdansringen Sthlm
 Dräktbytardag 13-15:30, dans fr 13:30

14:00 Brommasalen Alvik (m j)
 VBT Alvik
Swing & Beat Big Band

15:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Eftermiddagsmilonga 15-18, Dj

16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Slängpolska fläck,vals,Lillhärdal

17:15 Timmermansgården (j)
 Wanna Dance
 West Coast Swing 17:15-22:15


Vecka: 16

15-04-20 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
 Bas, Fiol & Drag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-04-21 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Lars Erikssons

13:00 Täby Kvarntorpsgård (m (g))
 Seniordans i Täby
Patrick Eklöf

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Jenny Saléns

15-04-22 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Wahlén & Segeblad

13:00 Märsta Kabinen (m)
 Pro Märsta
 Bex:s

13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Christer Eklund

18:00 Estniska Huset (t)
 Plaza Bohemia
 Milonga Plaza Bohemia

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Lars Erikssons

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-04-23 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Bex:s

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Micke Ahlgrens

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Danskväll med Nätt och Nytt

15-04-24 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Eklöfs

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Kenneth Hertz (knyt)

13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Wahlén & Segeblad

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Per-Håkans

20:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
 Towe Widerbers & Janssons orkester

20:00 Igeldammsg. 22c (j)
 Sw. Swing Society
 Gentlemen & Gangsters

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Scotts

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Duo Eriksson/jacobsson

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Jannez

15-04-25 Lördag
18:00 Skultuna Lagårn (g (m?))
 Skultuna Lagårn
 Dragspelsstämma 13-22

18:00 Teater Bristol (t)
 Tango Bristol
 Workshop & Milonga

19:00 Övermo bystuga (g p)
 Leksands Spelmanslag
 Leksands spelmanslag + Gunvor å dom

19:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Samzons

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Jenny Saléns

20:00 Mälarsalen (m)
 Mälarsalen
Blender 20-23:45

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Callinaz

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Elevdans 21-24

15-04-26 Söndag
15:00 Åkersberga FH (m (g))
 Åkersberga Folkets Hus
 Mac Olssons

15:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Eftermiddagsmilonga 15-18, Dj

16:30 Skeppsholmsgården (p e t g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt,tango,Älvdalspolska

17:15 Timmermansgården (j)
 Wanna Dance
 West Coast Swing 17:15-22:15

18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Jannez

19:00 Vallent. Ekebyskolan (m)
 Vallentuna Dans
Dreams 18-22 (förköp)


Vecka: 17

15-04-27 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
Kollijox

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Hasse Lings

15-04-28 Tisdag
13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Wahlén & Segeblad

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Kjell Dahls Trio

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Junix

15-04-29 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Trosa-Lasse & Roland

15:00 Kungsträdgården (g)
 Kungsträdgården
 Dansens dag 15-20

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-04-30 Torsdag
19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Jontez

19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
Valborgsdans m Hasse Svedbergs 20-24

15-05-01 Fredag
19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Martinez

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag

15-05-02 Lördag
19:00 Orsa hembygdsgård (p g)
 Orsa Spelmanslag
 Orsa + Älvdalens Spelmanslag

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Framed

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 The Mooche Club

15-05-03 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p t g)
 Folkmusikhuset
 Tangoträning, schottis, senpolska


Vecka: 18

15-05-04 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-05-05 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Callisto

18:30 Stallet Stallgatan 7 (t)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Milonga Musical

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Leif Hermanssons

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Martinez

15-05-06 Onsdag
13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Kjell & Magnus

13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
Patrick Eklöf

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

18:00 Estniska Huset (t)
 Plaza Bohemia
 Milonga Plaza Bohemia

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-05-07 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
Lars Erikssons

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Junix

13:00 Märsta Kabinen (m)
 Pro Märsta
 Mac Olssons

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Arvingarna

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Donnez

15-05-08 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Fernlöfs

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Kjell & Magnus

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Micke Ahlgrens

20:00 Igeldammsg. 22c (j)
 Sw. Swing Society
 Dj-kväll

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Sver

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Sannex

15-05-09 Lördag
20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Chiquita

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Claes Lövgrens

20:00 Saldov. 2 Järfälla (m)
 Brunna DanssportKlubb
Per-Håkans 20-24

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Elevdans 21-24

15-05-10 Söndag
13:30 Edsbergs Slott (g (m))
 Sollentuna GDF
 Öppet hus med gammaldans o litet modernt

16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiiskt, engelska, Malungspolska


Vecka: 19

15-05-11 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-05-12 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Bex:s

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Gideons

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
 Sandbergs

19:00 Skultuna Lagårn Loge (m)
 Skultuna Lagårn
Casanovas

15-05-13 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
Ingez

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Gideons

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-05-14 Torsdag
19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Flamingokvintetten

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Micke Ahlgrens

15-05-15 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Basset

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Janne Stefans (knyt)

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Hedins

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Sounders

15-05-16 Lördag
18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Spel- och danskväll m Emma & Daniel Reid

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Jontez

20:00 Uppsala Grand (j)
 Swingkatten
 ? + The Sky is Crying

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 The Imperial Club 21-01

15-05-17 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Dans för barn 6-15, bakmes,Åtabakspolska


Vecka: 20

15-05-18 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band

15-05-19 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Jive

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Löpsjötorparns

15-05-20 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Kjell & Magnus

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Kenneth Hertz

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-05-21 Torsdag
13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Holens

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Tomas & Kjell

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Deléns

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Mats Bergmans

15-05-22 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Patrick Eklöf

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Kenneth Hertz

19:00 Ulvsättra Loge (g p)
 Kollijox
25-årsjubileum, fri entré

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Junix

20:00 Igeldammsg. 22c (j)
 Sw. Swing Society
 Dj-kväll

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Stensons

15-05-23 Lördag
20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Drifters

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Live på Chicago 21-01

15-05-24 Söndag
18:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Dreams 18-22


Vecka: 21

15-05-25 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

15-05-26 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Janssons

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Holens

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Per-Håkans

19:00 Skultuna Lagårn Loge (m)
 Skultuna Lagårn
Jannez

15-05-27 Onsdag
18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Fernandoz

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Barrabazz

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-05-28 Torsdag
13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Znits

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Patrick Eklöfs

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Titanix

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Voize

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Claes Lövgrens

19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
Skälby Spelmanslag

15-05-29 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Lars Erikssons (knyt)

18:00 Årstaliden (?)
 Djungelsalsa
 Säsongspremiär

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Rose-Maries

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Matz Bladhs

15-05-30 Lördag
20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Jive

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Per-Håkans

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Club Hot-Cha


Vecka: 22

15-06-01 Måndag
20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Jump along Janssons

15-06-02 Tisdag
13:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Micke Ahlgrens

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Leif Hermanssons

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
 Jiges

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
Wretaz

15-06-03 Onsdag
18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Henkes

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Date

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-06-04 Torsdag
19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Perikles

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Expanders

19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
 Brigot

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Mats Bergmans

15-06-05 Fredag
19:00 Skultuna Lagårn Loge (m)
 Skultuna Lagårn
Expanders & Perikles non-stop 19-24

20:00 Igeldammsg. 22c (j)
 Sw. Swing Society
 Sommaravslutning

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Claes Lövgrens

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Mats Bergmans

15-06-06 Lördag
17:00 Skultuna Lagårn Loge (m)
 Skultuna Lagårn
Sannex & Casanovas non-stop 17-22

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
 Orkester ej bestämd

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Mats Bergmans

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Elevdans 21-24

15-06-07 Söndag
18:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Expanders 18-22


Vecka: 23

15-06-08 Måndag
20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Christina Nordstrand Kvartett

15-06-09 Tisdag
13:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Junix

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Streaplers

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Jonnys

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
Framed

15-06-10 Onsdag
18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

18:00 Estniska Huset (t)
 Plaza Bohemia
 Milonga Plaza Bohemia

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Framed

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
 Edwings

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
Casanovas

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-06-11 Torsdag
19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Fernandoz

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Expanders

19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
 Mirabellkvartetten

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Per-Håkans

15-06-12 Fredag
21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Streaplers

15-06-13 Lördag
13:00 Österbybruk (g p)
 Österbybruks kulturfören
 Nyckeharpsstämman

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Micke Ahlgrens

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Live på Chicago 21-01


Vecka: 24

15-06-15 Måndag
20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday (säsongsavslutning)

15-06-16 Tisdag
13:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Wretaz

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
 Edwings

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
Micke Ahlgrens

15-06-17 Onsdag
18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Onsdagspraktika 18-22

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Callinaz

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)


g=gammalt, p=polskor, t=tango, m=modernt, j=jazz/swing, s=salsa, q=square dance, l=latin, b=blandat, ö=övrigt

Hemsida: dansglad.se

Frågor och önskemål till dansglad.se