Home
Site index
About
Dance calendar
Dance courses
Noticeboard
Dance reports
Techiques
Improvisation
Schottishe
Hambo
Waltz
Snoa & Polka
Mazurka
Polskor
Modern Dance
Other
Links
..Courses
..Festivals
..Other
History

Blog

Outdoors
..Reports
..Walk Guide
..Mountain walks

Dogs
..Lava

Preferences

Login
Contact

Svenska

Friluftssidan

Vandringar i Stockholm med omnejd

Erstaviks herrgård (Från vandring Fisksätra-Tenntorp 2016-06-29 12 km)

Erstaviks herrgård (Från vandring Fisksätra-Tenntorp 2016-06-29 12 km)

Vy mot Tanto på kvällspromenaden med Lava 2020-08-26 (Från vandring Vandringar i coronatid 3 2020-10-07 68 km)

Vy mot Tanto på kvällspromenaden med Lava 2020-08-26 (Från vandring Vandringar i coronatid 3 2020-10-07 68 km)

See also Walking Guide and Mountain Walks

Walks

Future   Passed  

Walk History

WalkAntalKmBilder
2022
Vandring Svartbäcken - Tyresö slott1710221019
Masmo-Gömmaren-Fruängen10221012
Ej beskrivna vandringar hösten 2022225221004
Vandring och bad vid Erstavik613220714
Ej beskrivna vandringar våren 202299310220615
Vanlig förmiddagspromenad med Lava (Re..714220106
2021
Havsörnstorget - Skarpnäck145211226
Ej beskrivna vandringar 2021141719211217
Hässelby - Alviks Strand137211013
Tenntorp - Farsta centrum via Älta-Fla..1310211005
Saltarö - Grisslinge179210831
Eriksvik - Gustavsberg156210805
Näset rundtur146210721
Rundtur Erstaviksbadet119210630
Nynäs Gård - Ösmo136210602
Hässelby-Alvik1311210518
Vandring genom Gömmarens/Långsjöns/Älv..154210512
Vandring på Gålö107210428
Höjden-Långsjön-Stensjön-Höjden910210408
Skarpnäck - Källtorpssjön - Nacka kvar..194210323
Vandring i coronatid 5 (avslutade)141663210228
2020
Vandring i coronatid 43371201122
Vandringar i coronatid 366816201007
Näset-Långsjön-Tornberget-Trehörningen..147200709
Ej beskrivna vandringar coronatid vår ..87314200630
Gålö1117200603
Rundtur från Paradiset145200507
Höjden-Långsjön-Stensjön-Årsjön-Höjden128200423
Ej beskrivna vandringar coronatid vår ..4456200331
Ej beskrivna vandringar våren 2020 för..1824021200306
Orminge-Booleden-Eriksvik-Baggensstäke..177200130
2019
Ej beskrivna vandringar hösten 20192433514191230
Nynäshamns Gård - Ösmo159190904
Vandring vid Velamsund109190819
Eriksvik-Gustavsberg1613190807
Tynningö1443190801
Ej beskrivna vandringar våren 201939525190110
2018
Ej beskrivna vandringar hösten 201825348181228
Ådran-Hemfosa18180912
Storskogsslingan95180703
Ej beskrivna vandringar våren 201814182180103
2017
Lidingö176171220
Rundvandring i Flemingsbergsskogen123170927
Järna-Mölnbo1712170920
Hörningsnäs-Bergavägen (Bullsta)1616170913
Kolvik-Saltarö1715170906
Hemfosa-Jordbro2117170830
Ådran-Ågesta1612170823
Rundtur i Tyresta2019170705
Älvsjö-Masmo142170628
Kallhäll-Backlura1321170614
Västerhaninge-Flemingsberg2617170503
Nacka kvarn-Fisksätra1512170405
Östertälje-Vårsta1715170315
Eriksvik (Boo) - Gustavsberg C1513170225
Vårsta-Tullinge via Getarens is1510170219
Sandemar-Öringe1813170215
Erstaviksbadet-Nacka kvarn1111170208
Fagersjö-Skarpnäck1311170121
Other51537
2016
Tyresta kort rundtur1016161229
Tenntorp-Erstavik84161223
Lovön1812161214
Norra Stäket - Upplands Väsby1611161207
Mariatorget-Källtorpssjön1210161126
Ösmo-Hemfosa1614161123
Hässelby Strand-Alvik1314161112
Vårsta-Tullinge2022161104
Tenntorp-Skarpnäck713161019
Jordbro-Flemingsberg2416160921
Sandemar-Nyfors1710160914
Järna-Tvetaberg189160907
Svartbäcken-Tyresö kyrka1715160831
Tenntorp-Tyresta2010160824
Masmo-Älvsjö149160816
Paradiset lång rundtur126160706
Fisksätra-Tenntorp1212160629
Sandemar-Nyfors1618160601
Ådran - Ågesta (Farsta)1726160524
Västra Skolan - Huddinge2120160518
Saltarö-Ålstäket1717160511
Järna-Mölnbo1629160504
Täby Kyrkby (Ymervägen) - Mörby Centrum1615160420
Hörningsnäs - Bullsta1626160413
Masmo-Älvsjö1433160412
Bullsta-Tumba1816160402
Täljeleden2422160330
Flemingsberg-Västerhaningen2515160316
Ösmo-Hemfosa169160312
Lovön1914160224
Bergshamra-Sollentuna1425160213
Svartbäcken-Tyresö kyrka1616160207
Orminge-Boo95160131
Backlura-Jakobsberg129160130
Öringe-Sandemar (skidor)1711160120
Other41448
2015
Fagersjö-Skarpnäck1633151229
Vårsta-Tullinge2018151216
Östertälje-Vårsta1716151209
Norra Stäket - Upplands Väsby168151206
Vandring på Lidingö1711151202
Boo-Ålstäket1714151126
Rundvandring i det vackra Erstaviksomr..1017151122
Backlura-Stäket1621151117
Ösmo-Hemfosa1624151111
Tenntorp-Tyresta2141151104
Hemfosa-Västerhaninge2225151028
Järna-(Tvetaberg) Södertälje C1722151021
Hässelby-Södermalm1925151014
Västerhaninge-Flemingsberg2519150930
Alviks Strand-Kärsön1325150929
Måsnarenleden1423150916
Orminge-Boo922150910
Ålstäket - Saltarö1721150903
Erstaviksbadet-Nacka kvarn1222150826
Gålö1035150819
Tenntorp-Fisksätra1222150701
Sandemar-Nyfors1745150625
Norrvrå - Mölnbo1323150611
Tyresta rundtur1619150604
Paradiset lång rundtur1420150527
Svartbäcken - Tyresö kyrka1733150521
Masmo-Mariatorget1822150520
Skarpnäck - Hammarby Sjöstad89150511
Storskogsslingan816150507
Norra Stäket - Upplands Väsby1527150506
Täby Kyrkby - Mörby Centrum1819150428
Bogesundslandet via Ellboda2251150422
Östertälje-Vårsta1726150415
Acksjöarna - Täljeleden - Ronna1420150409
Boo - Ålstäket1831150407
Lidingövallen-Elfvik1911150328
Backlura-Stäket1647150324
Ösmo - Hemfosa1618150318
Järna - Tvetaberg1411150305
Alviks strand-Hässelby1318150211
Skidor Tenntorp-Tyresta207150206
Fagersjö-Skarpnäck1322150117
Svartbäcken - Nyfors15150114
Other33275
2014
Lidingövallen - Elfsvik1921141217
Lovön1821141209
Tenntorp-Fisksätra + Ropsten-Norra Kyr..21329141203
Måsnarenleden1433141126
Ålstäket - Boo1736141119
Backlura-Jakobsberg1330141116
Saltarö - Ålstäket1729141113
Stäket-Upplands Väsby1625141109
Vårsta - Östertälje1811141105
Svartbäcken - Tyresö Kyrka eller Öringe1730141028
Tenntorp - Svartbäcken2334141022
Vardagsvandring hemomkring815141017
Booleden1023141008
Järna - Tvetaberg12141001
Gålö1234140917
Danderyd - Täby Kyrkby1822140911
Flemingsberg-Västerhaninge2615140827
Ösmo-Hemfosa1719140820
Rundvandring vid Erstavik1026140813
Nyfors - Sandemar1721140702
Tumba - Handen2821140626
Mölnbo-Järna1612140618
Bullsta - Lida - Tumba2012140611
Hörningsnäs - Bullsta1516140604
Hässelby - Södermalm19140528
Tyresta lång rundtur2035140527
Flemingsberg - Västerhaninge2512140521
Törnskogen (Edsberg) - Enebyberg1618140514
Tvetaberg - Täljeleden - Ronna2510140429
Rundvandring i Skuruparken427140420
Erstavik - Söder18140416
Hemfosa-Västerhaninge2237140312
Västerhaninge - Flemingsberg27140305
Tyresö kyrka - Dammtorp1631140226
Stäket - Upplands Väsby1612140205
Skidåkning Björkhagen-Skarpnäck eller ..108140123
Ropsten - Ulriksdal93140108
Masmo - Älvsjö1316140107
Other110
2013
Måsnarenleden1415131218
Flemingsberg - Ådran1410131211
Mölnbo - Järna1613131204
Järna - Tvetaberg145131128
Vårsta - Östertälje18131120
Hässelby - Kallhäll eller Jakobsberg1632131115
Paradiset-Farsta1513131106

Vandringsstatistik

YearDescibedOtherTotal
CountDistanceCountDistanceCountDistance
202215161516
202141514151
202044534453
201967926792
201841564156
2017182951546983
20163556414576101
2015436833287695
20143963114064
2013711711
Total350494126127476621

Hunden är människans bästa vän

621 mil har vi vandrat med vår hund Lava sedan denna sida påbörjades. Vandringarna har gjorts mestadels i skogsterräng, och exkluderar de dagliga rastnings­promenaderna.

Under 2015 hade jag och Lava nött våra sulor och tassar under 95 mil på heldagsvandringar. Därutöver tillkommer de dagliga rastningspromenaderna, som visserligen är kortare men genom sitt stora antal bör motsvara omkring 200 mil. Totalt har jag och Lava därmed troligen vandrat en sträcka motsvarande nästan Smygehuk-Treriksröset tur och retur under loppet av 2015, och detta dessutom till stor del på skogsstigar.

Daglig motion tillhör enligt samstämmiga forskningsresultat det som betyder mest för människans hälsa, välbefinnande och livslängd. Det är inte förvånande när man ser dessa siffror att undersökningar visar att hundägare lever längre. Dessutom motverkar samvaro med hund allergier, inte minst hos barn, och som extra bonus får man känslomässiga samband, som kan betyda lika mycket för livskvaliteten.