Dans i Stockholm med omnejd

Allmän dans i Stockholm med omnejd.
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens webbplats före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text

Utgivare: Örjan Wikström   Kontakt Skriv ut

Urval Priser Anslagstavlan Dansgladsbloggen Kalender för mobiler Stämmor & festivaler

DatumArrangörPlatsDans
ggammaldans
jjazz/swing
kklezmer
llatin
mbugg/foxtrot
ppolskor
qsquare dance
ssalsa
ttango
bblandat
aafrikansk/grove
ö övrigt
e- europeisk
-ej dans
?okänt
Orkester etc.
Vecka 2123/5 - 29/5 2022
On 25/5 18:00Gröna LundGröna LundmStreaplers>>
On 25/5 18:00Tango NorteBrommasalen AlviktOnsdagspraktika>>
On 25/5 19:00ChicagoChicago Hornsg 75jTommy Löbel Swing Band>>
To 26/5 13:00Nya vännerBrommasalen Alvik4m 1gLars Erikssons
To 26/5 18:00SprallenÅrstavikens dansbanasSalsa i solen>>
To 26/5 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmMatz Bladhs
Fr 27/5 18:00Gröna LundGröna LundmMartinez>>
Fr 27/5 19:00Skultuna LagårnSkultuna-LagårnmJannez + Allstars>>
Fr 27/5 19:30FKC AlvikBrommasalen Alvik4m 1gMicke Ahlgrens
Fr 27/5 20:30Tango NorteChicago Hornsg 75tMilonga>>
Lö 28/5 13:00Kårsta-Ekskogen bgfEkskogens bygdegårdp gEkskogens spelmansstämma>>
Lö 28/5 19:00Skultuna LagårnSkultuna-LagårnmJannez + Allstars>>
Sö 29/5 16:30FolkmusikhusetSkeppsholmen fhskolap e t gBalfolk, polska, tango, dansgolv>>
Sö 29/5 17:00HågelbyHågelbymCasanovas + (endast förköp)>>
Sö 29/5 18:00Gröna LundGröna LundsSalsa & Bachata>>
Vecka 2230/5 - 5/6 2022
Må 30/5 18:30SprallenÅrstavikens dansbanasBrasilian zouk>>
Må 30/5 19:00Tango NorteLignagatan 6tMåndagspraktika - Maria & Anna>>
Ti 31/5 13:00SöderträffenBrommasalen Alvik4m 1gPatrick & Sverre>>
Ti 31/5 13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Dans till Kennet Hertz>>
Ti 31/5 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 31/5 19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge1m 1gLars Erikssons>>
Ti 31/5 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmBlack Jack
On 1/6 18:00Gröna LundGröna LundmBlack Jack>>
On 1/6 18:00Tango NorteBrommasalen AlviktOnsdagspraktika>>
On 1/6 19:00ChicagoChicago Hornsg 75jTba>>
To 2/6 13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gMicke Ahlgrens>>
To 2/6 18:00Gröna LundGröna LundmEngdahls>>
To 2/6 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmBob Stevens
To 2/6 19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gTomas & Co>>
Fr 3/6PolskedansarnaSkarpnäcks koloniomrp (g)Polskor & knyt i Skarpnäck>>
Fr 3/6 19:00MälarsalenMälarsalenmCasanovas>>
Fr 3/6 20:00Fyris ParkUppsala Fyris ParkmPer Håkans
Lö 4/6 12:30ÅrsundaruschenÅrsunda strandbadg pÅrsundaruschen pingststämma>>
Lö 4/6 13:00RimbostämmanRimbo Tolvmansgårdeng pRimbostämman>>
Sö 5/6 18:00Gröna LundGröna LundsHolidays>>
Vecka 236/6 - 12/6 2022
Må 6/6FolkmusikhusetSkeppsholmen fhskolap gVåravslutning
Må 6/6 14:00Tango NorteStora SkuggantNationaldagsmilonga>>
Ti 7/6 18:00Gröna LundGröna LundmSounders>>
Ti 7/6 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 7/6 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mEdwings>>
Ti 7/6 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmHolidays
On 8/6 18:00Tango NorteBrommasalen AlviktOnsdagspraktika>>
To 9/6 13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gJompas>>
To 9/6 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmDonnez
To 9/6 19:00HågelbyHågelbymXplays (endast förköp)
To 9/6 19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gHolens>>
To 9/6 20:00RansätersstämmanRansäters hemb.gårdpRansäterstämman>>
Fr 10/6 15:00RansätersstämmanRansäters hemb.gårdg pRansäterstämman>>
Lö 11/6 11:00RansätersstämmanRansäters hemb.gårdg pRansäterstämman>>
Lö 11/6 18:00SprallenÅrstavikens dansbanas (l)Mambo Open Air>>
Sö 12/6 15:00SprallenÅrstavikens dansbanasForró Fika>>
Sö 12/6 18:00Gideonsbergs IFBarvahallenmAllstars
Vecka 2413/6 - 19/6 2022
Må 13/6 19:00Tango NorteLignagatan 6tMåndagspraktika - Ulla & Matthias>>
Ti 14/6 13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Dans till Cirrus>>
Ti 14/6 18:00Gröna LundGröna LundmMicke Ahlgrens>>
Ti 14/6 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 14/6 19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge1m 1gGideons>>
Ti 14/6 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmKjellez
Ti 14/6 19:00Skultuna LagårnSkultuna Lagårn LogemShine>>
On 15/6 18:00Gröna LundGröna LundmShine
On 15/6 18:00Tango NorteBrommasalen AlviktOnsdagspraktika>>
On 15/6 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmCallinaz
To 16/6 13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gStrike>>
To 16/6 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmFernandoz
To 16/6 19:00HågelbyHågelbymExcess (endast förköp)
To 16/6 19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gJunix>>
Fr 17/6 18:00Gröna LundGröna LundmFoxie
Fr 17/6 18:30Luleå HembygdsgilleLuleå Gammelstadg pSpelmansstämman i Gammelstad>>
Fr 17/6 19:00DegebergastämmanDegeberga hemb-parkp gFörstämma>>
Lö 18/6 11:00DegebergastämmanDegeberga hemb-parkg pDegebergastämman>>
Lö 18/6 12:00Luleå HembygdsgilleLuleå Gammelstadg (p)Spelmansstämman i Gammelstad>>
Lö 18/6 13:00NyckelharpstämmanÖsterbybrukp gNyckelharpsstämman
Lö 18/6 18:00SprallenÅrstavikens dansbanasTimba på Sprallen>>
Vecka 2520/6 - 26/6 2022
Ti 21/6 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 21/6 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mJonnys>>
Ti 21/6 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmMicke Ahlgrens
To 23/6 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmMartinez
Fr 24/6 20:00SkansenSkansenmSandins
Lö 25/6 19:00SkansenSkansenmSandins 19-23 (midsommar)
Vecka 2627/6 - 3/7 2022
Ti 28/6 13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Dans till Christer Eklund>>
Ti 28/6 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 28/6 19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge1m 1gJunix>>
Ti 28/6 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmEngdahls
To 30/6 13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gBarraBazz>>
To 30/6 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmKjellez
To 30/6 19:00HågelbyHågelbymBlender (endast förköp)
To 30/6 19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gGideons>>
Fr 1/7 20:00SkansenSkansenmMannerz
Lö 2/7 13:00DelsbostämmanDelsbo Forngårdp gDelsbostämman>>
Lö 2/7 19:00SkansenSkansenmJive
Sö 3/7 10:15DelsbostämmanDelsbo Forngårdp gDelsbostämman>>
Sö 3/7 15:00SprallenÅrstavikens dansbanasForró Fika>>
Vecka 274/7 - 10/7 2022
Ti 5/7 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 5/7 18:00Gröna LundGröna LundsBachata>>
Ti 5/7 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmDonnez
On 6/7 19:00BingsjöstämmanBingsjög pBingsjöstämman
To 7/7 13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gHedins>>
To 7/7 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmMicke Ahlgrens
To 7/7 19:00HågelbyHågelbymJannez (endast förköp)
To 7/7 20:00Östbjörka bystugeförenÖstbjörka Bystugap gÖstbjörkastämman
Fr 8/7 20:00SkansenSkansenmFoxie
Lö 9/7Herräng Dance CampHerrängjHerräng Dance Camp>>
Lö 9/7 19:00SkansenSkansenmMatz Bladhs
Sö 10/7 13:00NorrbostämmanNorrbo Hembygdsgård?Norrbostämman>>
Vecka 2811/7 - 17/7 2022
Ti 12/7 13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Dans till Tolle>>
Ti 12/7 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 12/7 18:00Gröna LundGröna LundsSalsa>>
Ti 12/7 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmFernandoz
To 14/7 13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gSamzons>>
To 14/7 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmEngdahls
To 14/7 19:00HågelbyHågelbymShine (endast förköp)
Fr 15/7 20:00SkansenSkansenmHighlights
Lö 16/7 19:00SkansenSkansenmFernandoz
Vecka 2918/7 - 24/7 2022
Ti 19/7 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 19/7 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmMartinez
To 21/7 13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gMatz Rogers>>
To 21/7 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmFernandoz
To 21/7 19:00HågelbyHågelbymAllstars (endast förköp)
To 21/7 19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gIngez>>
Fr 22/7 20:00SkansenSkansenmCallinaz
Lö 23/7 15:00Vendels HembygdsföreningOttarsborg (Vendel)g pEric Sahlströms Spelmansstämma>>
Lö 23/7 18:00SprallenÅrstavikens dansbanasTimba på Sprallen>>
Lö 23/7 18:00BjuråkersstämmanBjuråkers Forngårdg p mBjuråkersstämman
Lö 23/7 19:00SkansenSkansenmSounders
Sö 24/7 14:45LjungbackastämmanEbbalyckeg p?Ljungbackastämman>>
Vecka 3025/7 - 31/7 2022
Ti 26/7 13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Dans till Bejaz>>
Ti 26/7 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 26/7 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmStreaplers
To 28/7 13:00PRO KnivstaKnivsta Ängby Park4m 1gGideons>>
To 28/7 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmBob Stevens
To 28/7 19:00HågelbyHågelbymPhs (endast förköp)
To 28/7 19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gEklöfs duo>>
Fr 29/7 20:00SkansenSkansenmExpanders
Lö 30/7 19:00SkansenSkansenmStreaplers
Sö 31/7 18:00Gideonsbergs IFBarvahallenmShine
Vecka 311/8 - 7/8 2022
Ti 2/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 2/8 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mLars Erikssons>>
Ti 2/8 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmMatz Bladhs
To 4/8 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmStreaplers
To 4/8 19:00HågelbyHågelbymFoxie (endast förköp)
To 4/8 19:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gEdwings>>
Fr 5/8 20:00SkansenSkansenmPer Håkans
Lö 6/8 19:00SkansenSkansenmVoize
Sö 7/8 15:00SprallenÅrstavikens dansbanasForró Fika>>
Vecka 328/8 - 14/8 2022
Ti 9/8 13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Dans till Tomas & Co>>
Ti 9/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 9/8 19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge1m 1gRoynes>>
Ti 9/8 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmSandins
To 11/8 14:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gSverre Carlsson>>
To 11/8 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmMatz Bladhs
To 11/8 19:00HågelbyHågelbymHighlights (endast förköp)
Fr 12/8LinköpingsstämmanLinköping Landerydgåp gFörstämma
Fr 12/8 20:00SkansenSkansenmCasanovas
Lö 13/8 13:00LinköpingsstämmanLinköping Landerydgåp gLinköpingsstämman
Lö 13/8 19:00SkansenSkansenmMartinez
Sö 14/8 18:00Gideonsbergs IFBarvahallenmExcess
Sö 14/8 18:00Gröna LundGröna LundmSkippers
Vecka 3315/8 - 21/8 2022
Må 15/8 18:00Gröna LundGröna LundmMatz Bladhs
Ti 16/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 16/8 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mGideons>>
Ti 16/8 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmAlvenfors
To 18/8 14:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gTomas & Co>>
To 18/8 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmDonnez
To 18/8 19:00HågelbyHågelbymMannerz (endast förköp)
Fr 19/8 20:00SkansenSkansenmBlender
Lö 20/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanasTimba på Sprallen>>
Lö 20/8 19:00SkansenSkansenmKjellez
Vecka 3422/8 - 28/8 2022
Ti 23/8 13:00Pro HölöWij Gammelgård Hölöm (g?)Dans till Janssons orkester>>
Ti 23/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 23/8 19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge1m 1gEdwings>>
Ti 23/8 19:00Broby GoIFBroby FestplatsmJive
On 24/8 18:00Gröna LundGröna LundmDonnez
To 25/8 14:00ÅrstablickÅrstaliden2.5m 1gIngez>>
To 25/8 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmBlack Jack
To 25/8 19:00HågelbyHågelbymExpanders (endast förköp)
Fr 26/8 20:00SkansenSkansenmJannez
Lö 27/8 19:00SkansenSkansenmMicke Ahlgrens
Vecka 3529/8 - 4/9 2022
Ti 30/8 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 30/8 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mHolens>>
To 1/9 18:00Gröna LundGröna LundmAllstars
To 1/9 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmFernandoz
To 1/9 19:00HågelbyHågelbymCasanovas (endast förköp)
Fr 2/9 18:00Gröna LundGröna LundmCallinaz
Sö 4/9 15:00SprallenÅrstavikens dansbanasForró Fika>>
Sö 4/9 18:00Gideonsbergs IFBarvahallenmBlender
Vecka 365/9 - 11/9 2022
Ti 6/9 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 6/9 19:00Ulvsättra BgfUlvsättra Loge1m 1gSamzons>>
To 8/9 18:00Gröna LundGröna LundmTitanix
To 8/9 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmKjellez
To 8/9 19:00HågelbyHågelbymCallinaz (endast förköp)
Fr 9/9 18:00Gröna LundGröna LundmBlender
Vecka 3712/9 - 18/9 2022
Ti 13/9 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Ti 13/9 19:00GDV JakobsbergUlvsättra Loge1g 1mJunix>>
To 15/9 18:00Gröna LundGröna LundmLarz-Kristerz
To 15/9 19:00Gideonsbergs IFBarvahallenmMicke Ahlgrens
Fr 16/9 18:00Gröna LundGröna LundmPhs
Lö 17/9 19:00MälarsalenMälarsalenmCallinaz
Vecka 3819/9 - 25/9 2022
Ti 20/9 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Fr 23/9 18:00Gröna LundGröna LundmCasanovas
Vecka 3926/9 - 2/10 2022
Ti 27/9 18:00SprallenÅrstavikens dansbanajP-Tzz-Dah>>
Vecka 4110/10 - 16/10 2022
Lö 15/10 20:00MälarsalenMälarsalenmMälarsalen 50 år>>
Vecka 4721/11 - 27/11 2022
Lö 26/11 19:00MälarsalenMälarsalenmWahlströms

Antal: 202/202
Vill du lägga till ny dans? Läs mera här

Innehåll