Allmän dans i Stockholm med omnejd.
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens webbplats före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text
Datum | | Arrangör | Plats | Dans | Orkester etc. |
Mars |
Fr 29/3 | 19:30 | Sw. Swing Society | Odengatan 89 | j | Friday Night Blues → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Phs |
Lö 30/3 | 19:00 | Dansvinden | Dansvinden Huddinge | e | Eken Ceilidh Band, engelska gruppdanser → |
April |
Vecka 14 1/4 - 7/4 2024 |
Må 1/4 | 17:00 | Södertälje Kultur o Frit | Södertälje Trombon | m | Martinez → |
| 17:00 | Skultuna Lagårn | Skultuna-Lagårn | m | Callinaz → |
| 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | Engelska, Älvdalspolska,dans t spellista → |
Ti 2/4 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Eklöfs |
| 18:30 | Stallet Folk&Världsmusik | Stallet Stallgatan 7 | t | Milonga Musical → |
| 19:00 | Hallunda FH | Hallunda Folkets Hus | m | Micke Ahlgrens → |
On 3/4 | 13:00 | Trivselklubben Kvarnen | Lignagatan 8 | m (g) | Stickanz → |
| 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
| 19:00 | Chicago | Chicago Hornsg 75 | j | Puttonen/Lindqust Synchopators → |
To 4/4 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Hedins → |
| 19:15 | Polskedansarna | Hägerstensåsens MH | p | Danskväll med Mats Berglund → |
Fr 5/4 | 13:00 | Boo Folkets Hus | Boo FH, Orminge c | m g | Patrick Eklöf → |
| 13:00 | Dansträffen | Hjorthagens Kult.hus | m (g) | Tomas & Co → |
| 13:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Edwings → |
| 18:30 | Folkmusikkaféet | G-borg Allégården | p g | Thuva Härdelin → |
| 19:00 | Mälparingen | Hägerstensåsens MH | p | Program ej fastställt → |
| 2? | Hallunda FH | Hallunda Folkets Hus | m | Casanovas → |
Lö 6/4 | 18:00 | Sollentuna GDF | Rotebro Arena | 2m 1g | Hedins → |
| 19:00 | Stockholms Spelmanslag | Hägerstensåsens MH | p (g) | Stockholms Spelmanslag → |
Sö 7/4 | 16:45 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | Barndans, hambo, Rättvikspolska → |
Vecka 15 8/4 - 14/4 2024 |
Må 8/4 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 9/4 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Remix |
| 19:00 | Hallunda FH | Hallunda Folkets Hus | m | Engdahls → |
On 10/4 | 13:00 | Trivselklubben Kvarnen | Lignagatan 8 | m (g) | Kenneth Hertz → |
| 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
| 19:00 | Chicago | Chicago Hornsg 75 | j | Dj - Tba → |
To 11/4 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Holidays → |
| 19:00 | Sollentuna GDF | Rotebro Arena | g (m) | C.C.A → |
| 19:15 | Polskedansarna | Hägerstensåsens MH | p g | Schottis fr Ovanmyra + polska fr Orsa → |
Fr 12/4 | 13:00 | Dansträffen | Hjorthagens Kult.hus | m (g) | Lars Eriksson → |
| 18:30 | Folkmusikkaféet | G-borg Allégården | p g | Spel- och danskväll → |
| 19:00 | Mälparingen | Hägerstensåsens MH | p | Danskväll med Knapp Karin & Knapp Britta → |
| 19:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Jive → |
| 19:00 | Sw. Swing Society | Odengatan 89 | j | Friday Night Shuffle - Balboa → |
Lö 13/4 | 19:00 | Nalens Vänner | Nalen | m j | Swing&Beat Big Band+Lira m Anders Linder |
| 19:00 | Uppsala Dansförening | Uppsala Fyris Park | m | Fernandoz → |
| 19:30 | Sw. Swing Society | Odengatan 89 | j | Saturday Night Fusion → |
Sö 14/4 | 16:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p | 6-15 år, polka, polska från Bingsjö → |
Vecka 16 15/4 - 21/4 2024 |
Må 15/4 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 16/4 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Sverre Carlsson |
| 19:00 | Hallunda FH | Hallunda Folkets Hus | m | Kjellez → |
On 17/4 | 13:00 | Trivselklubben Kvarnen | Lignagatan 8 | m (g) | Patrick Eklöf → |
| 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
| 19:00 | Chicago | Chicago Hornsg 75 | j | Sleepstreet Sweetnin´ → |
To 18/4 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Donaldz → |
| 19:00 | Sollentuna GDF | Rotebro Arena | g | Sigtuna Spelmän → |
| 19:15 | Polskedansarna | Hägerstensåsens MH | p | Dalapolskor → |
Fr 19/4 | 13:00 | Boo Folkets Hus | Boo FH, Orminge c | m g | Christer Eklund → |
| 13:00 | Dansträffen | Hjorthagens Kult.hus | m (g) | Kenneth Hertz → |
| 13:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Eklöfs → |
| 19:00 | Mälparingen | Hägerstensåsens MH | g | Hambotema → |
| 2? | Hallunda FH | Hallunda Folkets Hus | m | Blender → |
| 2? | Folkmusikkaféet | G-borg Allégården | p g | Folk Youth, västra låtverkstan → |
Lö 20/4 | 18:00 | Tuna Gille | Vtuna Rosendalskolan | 2m 1g | Patrick Eklöfs → |
| 18:30 | Varma Fötter | Järna Gula Villan | p g | → |
| 19:00 | Dansvinden | Dansvinden Huddinge | e | Balfolk med Småfranska → |
| 19:00 | Uppsala Dansförening | Uppsala Fyris Park | m | Micke Ahlgrens → |
Sö 21/4 | 16:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p e g | Balfolk, schottis, Bingsjöpolska → |
Vecka 17 22/4 - 28/4 2024 |
Må 22/4 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 23/4 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Kalle & Stefan |
| 19:00 | Hallunda FH | Hallunda Folkets Hus | m | Martinez → |
On 24/4 | 13:00 | Trivselklubben Kvarnen | Lignagatan 8 | m (g) | Wahlén & Segeblad → |
| 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
| 19:00 | Chicago | Chicago Hornsg 75 | j | Dj - Tba → |
To 25/4 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Martinez → |
Fr 26/4 | 13:00 | Dansträffen | Hjorthagens Kult.hus | m (g) | Janne Martins → |
| 19:00 | Mälparingen+Polskedansar | Hägerstensåsens MH | p (g) | Danskväll med Klintetten och kakbuffé → |
| 19:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Matz Bladhs → |
| 19:00 | Folkmusikkaféet | G-borg Allégården | p g | Folkmusikkaféets spelmansstämma → |
| 19:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | Daahlensemblen - konsert & dans → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Casanovas |
Lö 27/4 | 18:00 | Sollentuna GDF | Rotebro Arena | 2m 1g | Matz Rogers → |
| 19:00 | Vallentuna Dans | Bällstabergsskolan | m | Bob Stevens → |
| 19:00 | Chicago | Chicago Hornsg 75 | j s l | Salsa vs Swing → |
| 19:00 | Rättviks Spelmanslag | Nedr Gärdsjö Bystuga | p g | Rättviks sp-lag & Täby spelmansgille → |
Sö 28/4 | 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | Bakmes Åtabak, Åtabakspolska → |
Vecka 18 29/4 - 5/5 2024 |
Må 29/4 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 30/4 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Ola & Jag |
Maj |
On 1/5 | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 2/5 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | BarraBazz → |
Fr 3/5 | 13:00 | Boo Folkets Hus | Boo FH, Orminge c | m g | Sverre Carlsson → |
| 13:00 | Dansträffen | Hjorthagens Kult.hus | m (g) | Janne Stefans → |
| 13:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Lars Erikssons → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Sannex |
Sö 5/5 | 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p ö g | Menuett, Sörmländsk slängpolska → |
Vecka 19 6/5 - 12/5 2024 |
Må 6/5 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 7/5 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | BarraBazz |
| 18:30 | Stallet Folk&Världsmusik | Stallet Stallgatan 7 | t | Milonga Musical → |
On 8/5 | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 9/5 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Jive → |
Fr 10/5 | 19:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Matz Rogers → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Blender |
Lö 11/5 | 19:00 | Nalens Vänner | Nalen | m j | Bara Damer Storband + Jambalaya |
Sö 12/5 | 16:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | 6-15 år, barndanshus, hambo, Jössehärad → |
Vecka 20 13/5 - 19/5 2024 |
Må 13/5 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 14/5 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Junix |
On 15/5 | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 16/5 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Engdahls → |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Donnez → |
Fr 17/5 | 13:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Janne Martins → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Allstars |
Lö 18/5 | 11:00 | Tempelgården | Visingsö Tempelgård | g p | Spelmansstämma på Visingsö → |
| 18:30 | Varma Fötter | Järna Gula Villan | p g | → |
Sö 19/5 | 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | Frammes, Gammalpolska, dans t spellista → |
Vecka 21 20/5 - 26/5 2024 |
Må 20/5 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 21/5 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Sverre Carlsson |
| 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Christer Eklund → |
On 22/5 | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 23/5 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Jive → |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Matz Bladhs → |
Fr 24/5 | 19:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Micke Ahlgrens → |
Lö 25/5 | ? | Täby spelmansgille | Ekskogens bygdegård | p g | Ekskogens spelmansstämma |
| 19:00 | Dansvinden | Dansvinden Huddinge | e | Småfranska & Mark Prescott → |
Sö 26/5 | 13:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmansstämma |
| 16:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p e g | Balfolk, schottis, polska fr Boda → |
Vecka 22 27/5 - 2/6 2024 |
Må 27/5 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 28/5 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Kalle & Stefan |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Black Jack → |
On 29/5 | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 30/5 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Engdahls → |
Fr 31/5 | 19:00 | Skultuna Lagårn | Skultuna-Lagårn | m | Callinaz & Allstars |
Juni |
Lö 1/6 | 19:00 | Skultuna Lagårn | Skultuna-Lagårn | m | Blender & Casanovas |
Sö 2/6 | 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p e g | Våravslutning → |
Vecka 23 3/6 - 9/6 2024 |
Ti 4/6 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Edwings |
| 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Tomaz & Co → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Holidays → |
To 6/6 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Bob Stevens → |
Vecka 24 10/6 - 16/6 2024 |
Ti 11/6 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Vakant |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Kjellez → |
To 13/6 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Kjellez → |
Vecka 25 17/6 - 23/6 2024 |
Ti 18/6 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Jirix → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Micke Ahlgrens → |
To 20/6 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Martinez → |
Vecka 26 24/6 - 30/6 2024 |
Ti 25/6 | 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Engdahls → |
On 26/6 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 27/6 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Holidays → |
Juli |
Vecka 27 1/7 - 7/7 2024 |
Ti 2/7 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Sverres → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Donnez → |
On 3/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 4/7 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Micke Ahlgrens → |
Vecka 28 8/7 - 14/7 2024 |
Ti 9/7 | 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Sandins → |
On 10/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 11/7 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Engdahls → |
Vecka 29 15/7 - 21/7 2024 |
Ti 16/7 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Patrik Eklöf → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Martinez → |
On 17/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 18/7 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Bob Stevens → |
Vecka 30 22/7 - 28/7 2024 |
Ti 23/7 | 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Streaplers → |
On 24/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 25/7 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Brogrens → |
Vecka 31 29/7 - 4/8 2024 |
Ti 30/7 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Kenneth & Annika → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Fernandoz → |
On 31/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
Augusti |
To 1/8 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Streaplers → |
Ti 6/8 | 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Bob Stevens → |
To 8/8 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Black Jack → |
Ti 13/8 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Janssons orkester → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Alvenfors → |
To 15/8 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Donnez → |
Lö 17/8 | 13:00 | Slagsta Gille | Tumba Bruk | g p | Sommarstämma |
Ti 20/8 | 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Jive → |
To 22/8 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Martinez → |
Ti 27/8 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Christer Eklund → |
To 29/8 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Jive → |
September |
To 5/9 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Micke Ahlgrens → |