Dans i Stockholm med omnejd

Allmän dans i Stockholm med omnejd.
g gammaldans,j jazz/swing,k klezmer,l latin,m bugg/foxtrot,p polskor,q square dance,s salsa,t tango,b blandat,ö övrigt,e - europeisk,- ej dans,? okänt
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens hemsida före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text

Webbplats: dansglad.se  Utgivare: Örjan Wikström   Kontakt Skriv ut

Urval/FilterPriserAnslagstavlanDansgladsbloggenKalender för mobiltelefon

DatumPlatsDansArrangörOrkester etc.
Vecka 3023/7 - 29/7 2018
Må 23/7 18:30 Stora SkuggantTango NorteSommartango 18:30-21:30>>
Må 23/7 20:00 Skansenm jSkansenSkansens Storband
Ti 24/7 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenStrike
Ti 24/7 14:00 Skansen3m 1gSkansenBob Stevens
Ti 24/7 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 24/7 18:00 Skultuna Lagårn LogemSkultuna LagårnBlender & Expanders 18-24
Ti 24/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFStreaplers
On 25/7 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
On 25/7 18:30 Uppsala DisagårdengFyrisgilletUppdraget
On 25/7 19:00 Gröna LundmGröna LundLarz-Kristerz
On 25/7 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenIngez
On 25/7 19:30 SkansengSkansenLeffes Svänggäng
On 25/7 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 26/7 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaGideons
To 26/7 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 26/7 19:00 HågelbymHågelbyPer-Håkans>>
To 26/7 19:00 Gröna LundmGröna LundMartinez
To 26/7 19:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickLöpsjötorparns
To 26/7 19:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen>>
Fr 27/7 00:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen
Fr 27/7 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 27/7 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenSalsa & Bachata med Sabor Latino
Fr 27/7 20:00 SkansenmSkansenShine
Fr 27/7 21:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenDonnez
Lö 28/7 00:00 Korröp gKorröfestivalenKorröfestivalen
Lö 28/7 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa>>
Lö 28/7 18:30 Årstavikens dansbanajSprallenBalboa medel/avancerad
Lö 28/7 20:00 SkansenmSkansenStreaplers
Sö 29/7 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa (kurs 2 nivåer första timmen)>>
Sö 29/7 18:00 Brandbergen N.Kron.gm (j)Hyresg.fören BrandbergenDoktor Krall
Sö 29/7 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing på Söder
Vecka 3130/7 - 5/8 2018
Må 30/7 18:30 Årstavikens dansbanamSprallenRock n Fox
Må 30/7 18:30 Jakobsb.gård,BredängtTango NorteSommartango 18:30-21:30>>
Må 30/7 20:00 Skansenm jSkansenSkansens Storband
Ti 31/7 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenSandins
Ti 31/7 13:00 Wij Gammelgård Hölöm (g?)Pro HölöDans till Kenneth & Annikas Trio>>
Ti 31/7 14:00 Skansen3m 1gSkansenSamzons
Ti 31/7 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 31/7 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgJonnys
Ti 31/7 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMatz Bladhs
On 1/8 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
On 1/8 19:00 Gröna LundmGröna LundLooking Back Band
On 1/8 19:30 SkansengSkansenTäby Spelmansgille
On 1/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFShine
On 1/8 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 2/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaJunix
To 2/8 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 2/8 19:00 HågelbymHågelbyDreams>>
To 2/8 19:00 Gröna LundmGröna LundLasse Stefanz
To 2/8 19:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickKjell Dahls
Fr 3/8 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 3/8 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenSalsa & Bachata med Sabor Latino
Fr 3/8 20:00 SkansenmSkansenTitanix
Fr 3/8 21:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenJannez
Lö 4/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa>>
Lö 4/8 18:30 Årstavikens dansbanajSprallenBalboa medel/avancerad
Lö 4/8 20:00 SkansenmSkansenCallinaz
Lö 4/8 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoDanskväll
Sö 5/8 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa (kurs 2 nivåer första timmen)>>
Sö 5/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing på Söder
Sö 5/8 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoDanskväll
Vecka 326/8 - 12/8 2018
Må 6/8 18:00 KungsträdgårdentKungsträdgårdenWorkshop tango 18-21>>
Må 6/8 18:30 Stora SkuggantTango NorteSommartango 18:30-21:30>>
Må 6/8 20:00 Skansenm jSkansenSkansens Storband
Ti 7/8 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenZnits
Ti 7/8 14:00 Skansen3m 1gSkansenHolens
Ti 7/8 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 7/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgHenkes
Ti 7/8 19:00 Skultuna Lagårn LogemSkultuna LagårnSannex
Ti 7/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFFramed
On 8/8 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
On 8/8 19:00 Gröna LundmGröna LundMatz Bladhs
On 8/8 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenEdwings
On 8/8 19:30 SkansengSkansenSlagsta Gille
On 8/8 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 9/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaMats Rogers
To 9/8 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 9/8 19:00 Skälby Gård/Dansbanag mSkälby-Barkarby bgfSkälby Spelmanslag>>
To 9/8 19:00 HågelbymHågelbySannex>>
To 9/8 19:00 Gröna LundmGröna LundHighlights
To 9/8 19:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickHolens
Fr 10/8 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 10/8 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenSalsa & Bachata med Sabor Latino
Fr 10/8 20:00 SkansenmSkansenExcess
Lö 11/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa>>
Lö 11/8 18:30 Årstavikens dansbanajSprallenBalboa medel/avancerad
Lö 11/8 20:00 SkansenmSkansenMartinez
Sö 12/8 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa (kurs 2 nivåer första timmen)>>
Sö 12/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing på Söder
Vecka 3313/8 - 19/8 2018
Må 13/8 18:30 Årstavikens dansbanamSprallenRock n Fox
Må 13/8 18:30 Jakobsb.gård,BredängtTango NorteSommartango 18:30-21:30>>
Må 13/8 20:00 Skansenm jSkansenSkansens Storband
Ti 14/8 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenBarrabazz
Ti 14/8 13:00 Wij Gammelgård Hölöm (g?)Pro HölöDans till Zetsons Trio>>
Ti 14/8 14:00 Skansen3m 1gSkansenJunix
Ti 14/8 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 14/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgHolens
Ti 14/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFEngdahls
On 15/8 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
On 15/8 19:00 Gröna LundmGröna LundTitanix
On 15/8 19:30 SkansengSkansenStarkens Spelmän
To 16/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaHedins
To 16/8 14:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickLeif Hermanssons
To 16/8 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 16/8 19:00 Skälby Gård/Dansbanag mSkälby-Barkarby bgfHasse Svedbergs Skälbygäng>>
To 16/8 19:00 HågelbymHågelbyMannerz>>
To 16/8 19:00 Gröna LundmGröna LundJontez
Fr 17/8 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 17/8 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenSalsa & Bachata med Sabor Latino
Fr 17/8 20:00 SkansenmSkansenCasanovas
Lö 18/8 12:00 Kungsträdgårdenp gKungsträdgårdenSpelmansstämma 12-midnatt>>
Lö 18/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa>>
Lö 18/8 18:30 Årstavikens dansbanajSprallenBalboa medel/avancerad
Lö 18/8 20:00 SkansenmSkansenPer-Håkans
Sö 19/8 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa (kurs 2 nivåer första timmen)>>
Sö 19/8 17:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenBlender
Sö 19/8 18:00 Brandbergen N.Kron.gmHyresg.fören BrandbergenTompas
Sö 19/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing på Söder
Vecka 3420/8 - 26/8 2018
Må 20/8 20:00 Skansenm jSkansenSkansens Storband
Ti 21/8 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenMicke Ahlgrens
Ti 21/8 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 21/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgSamzons
Ti 21/8 19:00 Skultuna Lagårn LogemSkultuna LagårnPerikles
Ti 21/8 19:30 Broby FestplatsmBroby GoIFMats Bergmans
On 22/8 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
On 22/8 19:00 Gröna LundmGröna LundDreams
On 22/8 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenHedins
On 22/8 19:30 SkansengSkansenStockholms Spelmanslag
To 23/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaStrike
To 23/8 14:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickPatrick Eklöfs
To 23/8 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 23/8 19:00 Skälby Gård/Dansbanag mSkälby-Barkarby bgfBrigot>>
To 23/8 19:00 HågelbymHågelbyExpanders>>
To 23/8 19:00 Gröna LundmGröna LundDonnez
Fr 24/8 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 24/8 20:00 SkansenmSkansenHighlights
Lö 25/8 13:00 Tumba Brukg pSlagsta GilleSpelmansstämma
Lö 25/8 14:00 Sandviken Valhalla4m 1gFolkmusikfest i GästriklSpelmansstämma på Valhalla i Sandviken>>
Lö 25/8 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa>>
Lö 25/8 18:30 Årstavikens dansbanajSprallenBalboa medel/avancerad
Lö 25/8 20:00 SkansenmSkansenTowe Widerberg & Janssons
Lö 25/8 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkStreaplers
Sö 26/8 13:00 Tyresta byp gABF SödertörnTyrestastämman>>
Sö 26/8 17:00 Gröna LundsGröna LundSalsa (kurs 2 nivåer första timmen)>>
Sö 26/8 18:00 Brandbergen N.Kron.gmHyresg.fören BrandbergenLennart Clerwalls
Sö 26/8 18:00 Årstavikens dansbanajSprallenSommarswing på Söder
Vecka 3527/8 - 2/9 2018
Må 27/8 17:25 Mälarsalenm j s tMälarsalenProva på 17:30-21, fri entré>>
Må 27/8 18:30 Årstavikens dansbanamSprallenRock n Fox
Ti 28/8 13:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenBob Stevens
Ti 28/8 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 28/8 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgGideons
On 29/8 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
To 30/8 13:00 Knivsta Ängby Park4m 1gPRO KnivstaOla & Jag
To 30/8 14:00 Årstaliden2.5m 1gÅrstablickLars Erikssons
To 30/8 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 30/8 19:00 HågelbymHågelbyCasanovas>>
To 30/8 19:00 Gröna LundmGröna LundDate
Fr 31/8 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusChrister Eklund
Fr 31/8 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Lö 1/9 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa>>
Lö 1/9 18:30 Årstavikens dansbanajSprallenBalboa medel/avancerad
Lö 1/9 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkDonnez
Sö 2/9 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, mellparing, Rättvikspolska
Sö 2/9 17:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenBlender
Vecka 363/9 - 9/9 2018
Ti 4/9 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 4/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgEdwings
Ti 4/9 19:00 Skultuna Lagårn LogemSkultuna LagårnDreams
On 5/9 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
On 5/9 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenPatrick Eklöfs
To 6/9 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 6/9 19:00 Gröna LundmGröna LundCasanovas
To 6/9 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaDanskväll med Täby Spelmansgille
Fr 7/9 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 7/9 21:00 LiljekonvaljeholmenmIogt-Nto 31 DrabantenMicke Ahlgrens
Lö 8/9 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa>>
Lö 8/9 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkMats Bergmans
Sö 9/9 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaArne Fernlöfs Trio
Sö 9/9 16:45 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, polkett,Bingsjöpolska
Sö 9/9 18:00 Brandbergen N.Kron.gmHyresg.fören BrandbergenEddy & Ilmas
Vecka 3710/9 - 16/9 2018
Må 10/9 18:30 Årstavikens dansbanamSprallenRock n Fox
Ti 11/9 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 11/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgKjell Dahls
On 12/9 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
To 13/9 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 13/9 19:00 Gröna LundmGröna LundBlender
To 13/9 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaBondpolskor med Karin & Ellge>>
Fr 14/9 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusPatrick Eklöf
Fr 14/9 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 14/9 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanskväll m Gamla Enskede Spelmän
Fr 14/9 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkBlender
Lö 15/9 18:00 Gröna LundsGröna LundSalsa>>
Lö 15/9 20:00 Uppsala Fyris ParkmFyris ParkLövgrens
Sö 16/9 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets HusIngez
Sö 16/9 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, schottis, finnskogspols
Vecka 3817/9 - 23/9 2018
Ti 18/9 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
Ti 18/9 19:00 Ulvsättra Loge1g 1mUlvsättra Bgf&GDV Jak-bgLöpsjötorparns
Ti 18/9 19:00 Skultuna Lagårn LogemSkultuna LagårnJannez
On 19/9 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
On 19/9 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenJanssons
To 20/9 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 20/9 19:00 Gröna LundmGröna LundVoize
To 20/9 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaMalungspolskor med Yvonne & Torbjörn
Fr 21/9 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 21/9 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenPolska fr Boda m Yvonne & Torbjörn>>
Lö 22/9 19:00 Vallent. Ekebyskolan2m 1gTuna GilleHedins
Sö 23/9 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaZethzons trio
Sö 23/9 18:00 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetFransk mazurka, slängpolska fläck
Vecka 3924/9 - 30/9 2018
Må 24/9 18:30 Årstavikens dansbanamSprallenRock n Fox
Ti 25/9 18:00 Årstavikens dansbanaöSprallenZouk Society Stockholm>>
On 26/9 17:00 Årstavikens dansbanatSprallenTango 17-22
To 27/9 18:00 Årstavikens dansbanasSprallenQueersalsa / Queerbachata
To 27/9 19:00 Gröna LundmGröna LundSannex
To 27/9 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaPolska + springlåt från Leksand>>
Fr 28/9 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusWahlén & Segebladh
Fr 28/9 18:00 Gröna LundtGröna LundTango>>
Fr 28/9 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenRättvik + polska efter Ture Bäckstam>>
Lö 29/9 19:00 Rotebro Arena2m 1gSollentuna GDFJunix
Lö 29/9 19:30 Hägerstensåsens MHp (g)Stockholms spelmanslagDanskväll med Stockholms Spelmanslag
Sö 30/9 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango,Lillhärdalspolska
Vecka 401/10 - 7/10 2018
Ti 2/10 18:30 Stallet Stallgatan 7tStallet Folk&VärldsmusikMilonga Musical
On 3/10 19:00 Lohärad bygdegårdm gLohärads BygegårdsförenJonnys
To 4/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFKollijox
To 4/10 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaShlängpolska fr Föllinge m Jenny & Jens>>
Fr 5/10 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenFöllinge med Ing-Marie & Bengt-Åke>>
Lö 6/10 13:00 Linköping Landerydgåp gLinköpingsstämmanLinköpingsstämman>>
Lö 6/10 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergHolens
Lö 6/10 20:00 Stallet Stallgatan 7p gStallet Folk&VärldsmusikVågspel - konsert & dans>>
Sö 7/10 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaKenneth & Annika
Sö 7/10 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning,hambo,polska fr Alfta/arbro
Vecka 418/10 - 14/10 2018
To 11/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFHälsingeblo
To 11/10 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaPolska från Idre m Margareta & Leif>>
Fr 12/10 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusPatrick Eklöf
Fr 12/10 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenSödra Dalarna m Leif&Margareta Virtanen>>
Lö 13/10 19:00 Vallent. Ekebyskolan2m 1gTuna GilleLars Erikssons
Lö 13/10 20:00 Uppsala Fyris ParkmUppsala DansföreningMicke Ahlgrens
Lö 13/10 20:00 MälarsalenmMälarsalenPer-Håkans
Sö 14/10 16:45 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, snoa, polska fr Boda
Vecka 4215/10 - 21/10 2018
To 18/10 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaDanskväll med Skuv
Fr 19/10 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanskväll med Knapp Karin & Knapp Britta
Lö 20/10 19:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFSamzons
Sö 21/10 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaZethsons Trio
Sö 21/10 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets HusPatrik Eklöf
Sö 21/10 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, vals, polska fr Älvdalen>>
Vecka 4322/10 - 28/10 2018
To 25/10 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFSigtuna Spelmän
To 25/10 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaStorpolska från Vemdalen>>
Fr 26/10 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusZethzons
Fr 26/10 18:00 V-Dala Uppsalap gV-dala spelmanslagFörstämma till Oktoberstämman>>
Fr 26/10 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenOrsapolska+stjults m Bengt & Britt-Mari>>
Lö 27/10 13:00 Uppsala Konsert&Kongp gUplands SpelmansförbundOktoberstämman
Lö 27/10 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergEdwings
Sö 28/10 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, Åtabakspolska
Vecka 4429/10 - 4/11 2018
To 1/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFEdsbacka Spelmän
To 1/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaNorskleiten + fri dans>>
Lö 3/11 19:00 Vallent. Ekebyskolan2m 1gTuna GilleHolens
Sö 4/11 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaChrister Eklund
Sö 4/11 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, hambo, polska fr Bingsjö
Vecka 455/11 - 11/11 2018
Ti 6/11 18:30 Stallet Stallgatan 7tStallet Folk&VärldsmusikMilonga Musical
To 8/11 19:30 Hägerstensåsens MHöPolskedansarnaSkånsk menuett m Andreas>>
Fr 9/11 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusChrister Eklund
Fr 9/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanskväll med Maria,Bengt,Lena,Mårten
Lö 10/11 19:00 Rotebro Arena2m 1gSollentuna GDFMatz Rogers
Lö 10/11 20:00 Stallet Stallgatan 7p gStallet Folk&VärldsmusikGkn5 - konsert & dans>>
Sö 11/11 16:45 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans,balkfolk,5-taktsvals,Jössehärad
Vecka 4612/11 - 18/11 2018
To 15/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBrigot
To 15/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaSödra Dalarna m Helen & Stig>>
Fr 16/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenSenpolskor med Stig & Helen Eriksson>>
Lö 17/11 18:00 Täby Kvarntorpsgårdp gTäby spelmansgilleFolkmusik i Norrort>>
Lö 17/11 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergGideons
Lö 17/11 20:00 Uppsala Fyris ParkmUppsala DansföreningSkåningarna
Sö 18/11 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaHappytunes
Sö 18/11 16:30 Skeppsholmsgårdenp ö (g)FolkmusikhusetUngdom 6-15 år, menuett,tema slängpolska
Vecka 4719/11 - 25/11 2018
Må 19/11 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergHälsingebló
To 22/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFMirabelltrion
To 22/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaOrustpolska med Kerstin & Malte>>
Fr 23/11 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusWahlén & Segebladh
Fr 23/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanser från Hälsingland m Tore Andersson>>
Lö 24/11 19:00 Vallent. Ekebyskolan2m 1gTuna GilleEdwings
Lö 24/11 19:30 Hägerstensåsens MHp (g)Stockholms spelmanslagDanskväll med Stockholms Spelmanslag
Sö 25/11 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets HusLasse Erikssons
Sö 25/11 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t (gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, tema bodapolska
Vecka 4826/11 - 2/12 2018
Må 26/11 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergSigtuna Spelmän
To 29/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaRättvikspolska på två sätt>>
Fr 30/11 19:00 Hägerstensåsens MHp gMälparingenGammalvänster,Svedåkers hambo,snoa t val>>
Lö 1/12 19:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFHolens
Lö 1/12 20:00 Stallet Stallgatan 7p gStallet Folk&VärldsmusikMaskin - konsert & dans>>
Sö 2/12 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaArne Fernlöfs Trio
Sö 2/12 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, schottis, senpolska
Vecka 493/12 - 9/12 2018
Må 3/12 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergSvartlösa Spelmän
Ti 4/12 18:30 Stallet Stallgatan 7tStallet Folk&VärldsmusikMilonga Musical
To 6/12 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFWermdö Durspelare
To 6/12 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaKonsert & förlängd danskväll>>
Fr 7/12 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusThomas & Co
Fr 7/12 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanskväll med Stockholms Spelmanslag
Lö 8/12 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergLöpsjötorparns
Lö 8/12 20:00 Uppsala Fyris ParkmUppsala DansföreningGlenn-Endys
Lö 8/12 20:00 MälarsalenmMälarsalenDrifters
Sö 9/12 16:30 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, polska fr Orsa
Vecka 5010/12 - 16/12 2018
Må 10/12 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergBrigot
To 13/12 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBro Låtgille
Fr 14/12 20:00 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetLuciatåg, dans till midnatt
Sö 16/12 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaZethsons Trio
Sö 16/12 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, frammes, gammelpolska
Vecka 5117/12 - 23/12 2018
Må 17/12 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergKollijox
Vecka 5224/12 - 30/12 2018
On 26/12 17:00 Vallent. Ekebyskolan2m 1gTuna GillePatrick Eklöfs 17-21
On 26/12 18:00 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetAnnandagsbal för medlemmar m familjer
Lö 29/12 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergJonnys
Sö 30/12 18:00 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTango, gammalvänster
Vecka 0131/12 - 6/1 2019
Må 31/12 21:00 Uppsala Fyris ParkmUppsala DansföreningMicke Ahlgrens 21-01
Sö 6/1 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, bakmes Röros, Rörospolska
Vecka 027/1 - 13/1 2019
Sö 13/1 16:45 Skeppsholmsgårdenp e ö gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, engelska, bondpolska
Vecka 0314/1 - 20/1 2019
Sö 20/1 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, vals, slängpolska fläck
Vecka 0421/1 - 27/1 2019
Sö 27/1 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango,polska fr Rättvik

Antal: 312/312
Vill du lägga till ny dans? Läs mera här

Innehåll