Dans i Stockholm med omnejd

Allmän dans i Stockholm med omnejd.
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens hemsida före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text

Webbplats: dansglad.se  Utgivare: Örjan Wikström   Kontakt Skriv ut

Urval Priser Anslagstavlan Dansgladsbloggen Kalender för mobiler Stämmor & festivaler

DatumPlatsDans
ggammaldans
jjazz/swing
kklezmer
llatin
mbugg/foxtrot
ppolskor
qsquare dance
ssalsa
ttango
bblandat
ö övrigt
e- europeisk
-ej dans
?okänt
ArrangörOrkester etc.
Vecka 4612/11 - 18/11 2018
Ti 13/11 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenKjell Dahls
Ti 13/11 18:30 Hallunda Folkets HusmHallunda FHSkåningarna
On 14/11 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 14/11 18:30 MidsommargårdenmSvennes Dansklubbdj>>
On 14/11 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleAffe och Lennart>>
On 14/11 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 15/11 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerPatrick Eklöf
To 15/11 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaFernandoz
To 15/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBrigot
To 15/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaSödra Dalarna m Helen & Stig>>
Fr 16/11 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusTomas & Co
Fr 16/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenSenpolskor med Stig & Helen Eriksson>>
Fr 16/11 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikMartinez
Fr 16/11 19:30 Chicago Hornsg 75tTango NorteMilonga + workshop>>
Fr 16/11 19:30 Odengatan 89jSw. Swing SocietyFriday Night Blues>>
Fr 16/11 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHWahlströms>>
Fr 16/11 20:00 G-borg Allégårdenp gFolkmusikkaféetSpel- och danskväll
Lö 17/11 18:00 Täby Kvarntorpsgårdp gTäby spelmansgilleFolkmusik i Norrort>>
Lö 17/11 18:30 Järna Gula Villanp gVarma FötterDanskväll>>
Lö 17/11 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergGideons
Lö 17/11 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 17/11 20:00 Uppsala Fyris ParkmUppsala DansföreningSkåningarna
Lö 17/11 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoZinkens Jassfest
Lö 17/11 20:00 Stallet Stallgatan 7g? p?Stallet Folk&VärldsmusikDaniel & Emma Reid + Mikael Öberg>>
Lö 17/11 20:00 Saldov. 2 JärfällamBrunna DanssportKlubbVoize - föranmäl senast 4/11>>
Sö 18/11 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaHappytunes
Sö 18/11 16:30 Skeppsholmsgårdenp ö (g)FolkmusikhusetUngdom 6-15 år, menuett,tema slängpolska
Vecka 4719/11 - 25/11 2018
Må 19/11 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergHälsingebló
Må 19/11 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoOnly on a Monday
Ti 20/11 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenPatrick Eklöfs
Ti 20/11 13:00 Täby Kvarntorpsgårdm (g)Seniordans i TäbyLöpsjötorparns
Ti 20/11 18:30 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHJunix
On 21/11 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 21/11 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleTom och Co>>
On 21/11 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 22/11 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerSandbergs
To 22/11 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaSounders
To 22/11 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFMirabelltrion
To 22/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaOrustpolska med Kerstin & Malte>>
Fr 23/11 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusWahlén & Segebladh
Fr 23/11 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusZethzons
Fr 23/11 13:00 Timmermansgårdenm (g)TimmermansgårdenBredängsgänget - fri entré
Fr 23/11 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanser från Hälsingland m Tore Andersson>>
Fr 23/11 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikMatz Bladhs
Fr 23/11 19:30 Chicago Hornsg 75tTango NorteMilonga + workshop>>
Fr 23/11 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHManners>>
Fr 23/11 20:00 G-borg Allégårdenp gFolkmusikkaféetSpelstinor - konsert & dans>>
Fr 23/11 20:00 Västbergs Bystugag pRättviks SpelmanslagRättviks spelmanslag 20-23
Lö 24/11 19:00 Vallent. Ekebyskolan2m 1gTuna GilleEdwings
Lö 24/11 19:30 Hägerstensåsens MHp (g)Stockholms spelmanslagStockholms Spelmanslag och gäster>>
Lö 24/11 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoChicago Swing Saturyday
Sö 25/11 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets HusLasse Erikssons
Sö 25/11 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t (gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, tema bodapolska
Sö 25/11 17:00 Skultuna-LagårnmSkultuna LagårnMannerz 17-21
Vecka 4826/11 - 2/12 2018
Må 26/11 19:00 Lignagatan 6tTango NortePraktika för dig som dansat ett tag>>
Må 26/11 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergSigtuna Spelmän
Må 26/11 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoWoytek kvartett
Ti 27/11 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenRemix
Ti 27/11 18:30 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHMats Bergmans
On 28/11 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 28/11 18:30 MidsommargårdenmSvennes Dansklubbdj>>
On 28/11 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleAffe och Lennart>>
On 28/11 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 29/11 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerLars Erikssons
To 29/11 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaBarrabazz
To 29/11 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaRättvikspolska på två sätt>>
Fr 30/11 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusIngez
Fr 30/11 18:45 G-borg Allégårdenp gFolkmusikkaféetShe - konsert & dans>>
Fr 30/11 19:00 Hägerstensåsens MHp gMälparingenFöllingedanser>>
Fr 30/11 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikMicke Ahlgrens
Fr 30/11 19:30 Chicago Hornsg 75tTango NorteMilonga + workshop>>
Fr 30/11 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHDreams>>
Lö 1/12 00:00 Tullinge Kansliv. 12m (j)Ebba DansklubbSista anmälningsdag nyårsfest m Excess>>
Lö 1/12 19:00 Rotebro Arena1.5m 1gSollentuna GDFHolens
Lö 1/12 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 1/12 20:00 Stallet Stallgatan 7p gStallet Folk&VärldsmusikMaskin - konsert & dans>>
Lö 1/12 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoHasse Lings
Sö 2/12 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaArne Fernlöfs Trio
Sö 2/12 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, schottis, senpolska
Sö 2/12 17:00 Södertälje TrombonmSödertälje Kultur o FritMicke Ahlgrens
Sö 2/12 20:15 Chicago Hornsg 75jChicagoSyltklubben>>
Vecka 493/12 - 9/12 2018
Må 3/12 19:00 Lignagatan 6tTango NortePraktika för dig som dansat ett tag>>
Må 3/12 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergSvartlösa Spelmän
Må 3/12 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoGentle Combo Band
Ti 4/12 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenLeif Hermanssons
Ti 4/12 18:30 Stallet Stallgatan 7tStallet Folk&VärldsmusikMilonga Musical
Ti 4/12 18:30 Hallunda Folkets Hus2.5m 1gHallunda FHHedins
On 5/12 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 5/12 19:30 Spånga Folkang ö mSpånga FolkdansgilleTom och Co>>
On 5/12 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 6/12 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerEdwings
To 6/12 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaThor Görans
To 6/12 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFWermdö Durspelare
To 6/12 19:30 Hägerstensåsens MHpPolskedansarnaKonsert & förlängd danskväll>>
Fr 7/12 13:00 Boo FH, Orminge cmBoo Folkets HusThomas & Co
Fr 7/12 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusPatrick & Sverre
Fr 7/12 19:00 Hägerstensåsens MHpMälparingenDanskväll med Stockholms Spelmanslag
Fr 7/12 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikMats Bergmans
Fr 7/12 19:30 Chicago Hornsg 75tTango NorteMilonga + workshop>>
Fr 7/12 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHPer-Håkans>>
Fr 7/12 20:00 Ovanmyra bystugap gBoda SpelmanslagBoda spelmanslag + gäster>>
Lö 8/12 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergLöpsjötorparns
Lö 8/12 19:00 Nalenm jNalens VännerBallroom Big Band + Lira m Anders Linder>>
Lö 8/12 20:00 Uppsala Fyris ParkmUppsala DansföreningGlenn-Endys
Lö 8/12 20:00 MälarsalenmMälarsalenDrifters
Lö 8/12 20:00 Stallet Stallgatan 7?Stallet Folk&VärldsmusikCelso Paco & Dynamo de Luxe>>
Lö 8/12 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoChicago Swing Saturday
Sö 9/12 16:30 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, polska fr Orsa
Sö 9/12 17:00 Skultuna-LagårnmSkultuna LagårnSannex
Vecka 5010/12 - 16/12 2018
Må 10/12 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergBrigot
Må 10/12 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoOnly on a Monday
Ti 11/12 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenBarrabazz
Ti 11/12 18:30 Hallunda Folkets HusmHallunda FHDonnez
On 12/12 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 12/12 18:30 MidsommargårdenmSvennes Dansklubbdj>>
On 12/12 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 13/12 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerLöpsjötorparns
To 13/12 13:00 Uppsala Fyris Park4m 1gTorsdagsdansarnaSandins
To 13/12 19:00 Rotebro ArenagSollentuna GDFBro Låtgille
Fr 14/12 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusKjell Dahls
Fr 14/12 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikJanne Martins
Fr 14/12 19:30 Chicago Hornsg 75tTango NorteMilonga + workshop>>
Fr 14/12 20:00 Hallunda Folkets HusmHallunda FHCasanovas>>
Lö 15/12 18:30 Järna Gula Villanp gVarma FötterDanskväll>>
Lö 15/12 19:00 Epic Studiosj mWanna DanceDanskväll>>
Lö 15/12 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoChicago Rumble
Sö 16/12 13:00 Tuben Munkforspl 45m (g?)PRO FarstaZethsons Trio
Sö 16/12 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, frammes, gammelpolska
Vecka 5117/12 - 23/12 2018
Må 17/12 19:30 AspnässkolangGDV JakobsbergKollijox
Må 17/12 20:15 Chicago Hornsg 75mChicagoOnly on a Monday
Ti 18/12 13:00 Brommasalen Alvik4m 1gSöderträffenPatrick Eklöfs
On 19/12 18:00 Brommasalen AlviktTango NorteOnsdagspraktika>>
On 19/12 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
To 20/12 13:00 Brommasalen Alvikm (g)Nya vännerTomaz
Fr 21/12 13:00 Brommasalen AlvikmAlviks KulturhusLars Erikssons
Fr 21/12 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikHolens
Fr 21/12 19:30 Chicago Hornsg 75tTango NorteMilonga + workshop>>
Lö 22/12 21:00 Chicago Hornsg 75jChicagoElevfest
Vecka 5224/12 - 30/12 2018
On 26/12 17:00 Vallent. Ekebyskolan2m 1gTuna GillePatrick Eklöfs 17-21
On 26/12 17:00 Södertälje TrombonmSödertälje Kultur o FritMartinez (annandag jul)
On 26/12 18:00 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetAnnandagsbal för medlemmar m familjer
On 26/12 19:30 Brommasalen Alvikm (g)FKC AlvikGideons (annandag jul)
On 26/12 20:00 Chicago Hornsg 75jChicagoSwing på Chicago>>
Lö 29/12 19:00 Jakobsb Mälarvägen 21g 1mGDV JakobsbergJonnys
Sö 30/12 18:00 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTango, gammalvänster
Vecka 0131/12 - 6/1 2019
Må 31/12 21:00 Uppsala Fyris ParkmUppsala DansföreningMicke Ahlgrens 21-01
Ti 1/1 17:00 Skultuna Lagårn LogemSkultuna LagårnCasanovas
Lö 5/1 18:00 Kårsta Ekskogen bygdp (g)Michael LöfrothHärmedjämt + Kollijox 18-22>>
Sö 6/1 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, bakmes Röros, Rörospolska
Sö 6/1 17:00 Södertälje TrombonmSödertälje Kultur o FritDonnez
Sö 6/1 17:00 Tullinge Kansliv. 12m (j)Ebba DansklubbBlender 17-21
Vecka 027/1 - 13/1 2019
Sö 13/1 16:45 Skeppsholmsgårdenp e ö gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, engelska, bondpolska
Vecka 0314/1 - 20/1 2019
Lö 19/1 13:00 Fjällenskolan Viksjöp gJärfälla SpelmänMidvinterstämman 2019>>
Sö 20/1 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, vals, slängpolska fläck
Vecka 0421/1 - 27/1 2019
Sö 27/1 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango,polska fr Rättvik>>
Vecka 0528/1 - 3/2 2019
Fr 1/2 00:00 HerrängjHerräng Dance CampHerräng Winter Weekend 2019>>
Lö 2/2 17:00 Gnesta Elektrong pTiGGnesta vinterstämma
Sö 3/2 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, polkett, Åtabakspolska
Vecka 064/2 - 10/2 2019
Lö 9/2 17:00 Årsunda strandbadg (p)ÅrsundaruschenÅrsunda vinterstämma>>
Sö 10/2 16:45 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans,balfolk,fr.mazurka,Bingsjöpolsk
Vecka 0711/2 - 17/2 2019
Sö 17/2 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, hambo, tema bodapolska
Vecka 0818/2 - 24/2 2019
Sö 24/2 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets HusPatric Eklöf
Sö 24/2 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, polska fr Orsa
Vecka 0925/2 - 3/3 2019
Sö 3/3 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTango, schottis, senpolska
Vecka 104/3 - 10/3 2019
Sö 10/3 16:45 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans,balfolk, 5-taktsvals,Jössehärad
Vecka 1111/3 - 17/3 2019
Sö 17/3 16:30 Skeppsholmsgårdenp ö gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år,menuett,slängpolska fläck
Vecka 1218/3 - 24/3 2019
Sö 24/3 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets Hus
Sö 24/3 18:00 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetSchottis, Bingsjöpolska inkl enbentstur
Vecka 1325/3 - 31/3 2019
Sö 31/3 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh,tango,Bingsjö springtur
Vecka 141/4 - 7/4 2019
Sö 7/4 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning,6-15 år,snoa,Bodapolska
Vecka 158/4 - 14/4 2019
Sö 14/4 15:00 Åkersberga FHm (g)Åkersberga Folkets Hus
Sö 14/4 16:45 Skeppsholmsgårdenp e gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, vals, polska fr Hede
Vecka 1722/4 - 28/4 2019
Må 22/4 18:00 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetHambo, polska fr Orsa>>
Sö 28/4 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, hambopolska>>
Vecka 1829/4 - 5/5 2019
Sö 5/5 16:30 Skeppsholmsgårdenp t gFolkmusikhusetTangoträning, schottis, polska fr Malung
Vecka 196/5 - 12/5 2019
Sö 12/5 16:45 Skeppsholmsgårdenp e ö gFolkmusikhusetBarndans, balfolk, menuett, slängpolska
Vecka 2013/5 - 19/5 2019
Sö 19/5 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetUngdom 6-15 år, frammes, gammelpolska
Vecka 2120/5 - 26/5 2019
Sö 26/5 16:30 Skeppsholmsgårdenp e t gFolkmusikhusetBalfolk-Ceilidh, tango, senpolska
Vecka 2227/5 - 2/6 2019
Sö 2/6 16:30 Skeppsholmsgårdenp gFolkmusikhusetSäsongsavslutning

Antal: 179/179
Vill du lägga till ny dans? Läs mera här

Innehåll