Dansglädje
TiOn ToFr
282930Nov
01020304050607Dec
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304Jan
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627

Vecka: 47

14-11-28 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Zethzons

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Jiges

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Hamurgska, båda varianterna

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Sandins

20:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Holens

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Umbrella

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Världsmusiklinjen - Konsert & dans

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Jannez

14-11-29 Lördag

10:00 Skarpnäcks Kulturhus (p(g))
 Polskedansarna
 Inställt på grund av vattenskada

19:00 Teater Bristol (t)
 Tango Bristol
 Novembermilonga 19-01

20:00 Uppsala Grand (j)
 Swingkatten
 Swingkväll

20:00 Stallet Stallgatan 7 (ö)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Bajsa Arifovska Band konsert & dans

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Sounders

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Club Hot-Cha 21-01

14-11-30 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e t g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, tango,sörmländsk slängpolska


Vecka: 48

14-12-01 Måndag
19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
Bro Låtgille

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

14-12-02 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Leif Hermanssons

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Micke Ahlgrens

14-12-03 Onsdag
13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Wahlén & Segeblad

13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Patrik Eklöf

19:30 Spånga Folkan (ö g m)
 Spånga Folkdansgille
 Gillesdans

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Norma Miller-kväll

14-12-04 Torsdag
13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Samzons

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
Löpsjötorparns

13:00 Märsta Kabinen (m)
 Pro Märsta
Patrick Eklöf

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
 Kulingarna/brigott

19:30 Hägerstensåsens MH (p g)
 Polskedansarna
 Humppa m.m. med Mats Kullander

14-12-05 Fredag
13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Kjell & Magnus

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Lars Erikssons

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Bex:s (knyt)

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Danskväll med Stockholms Spelmanslag

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Hedins

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag 20-23

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Titanix

20:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Micke Ahlgrens & Claes Lövgrens

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Spel- och danskväll

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Umbrella

14-12-06 Lördag
17:00 Estniska Huset (t)
 Plaza Bohemia
 Milonga 17-20 Dj Tp

19:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Jesses Swingers (norma Miller hedergäst)

19:00 Orsa hembygdsgård (p g)
 Orsa Spelmanslag
 Orsa & Järna spelmanslag 19-23

19:00 Saldov. 2 Järfälla (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
Holens

19:00 Rotebro Arena (p g)
 Maria Spelmanslag
 Maria Spelmanslag, Pelles kapell o Högda

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
 Orkester ej bestämd

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Matz Bladhs

14-12-07 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Zethzons Trio

13:30 Edsbergs Slott (g (m))
 Sollentuna GDF
 Dans och öppet hus 13:30-16 Fri entré

15:00 Hjorthagens Medb.hus (j m (t))
 Blåsette Big Band
 Tedans med Blåsette Big Band 15-17

16:30 Skeppsholmsgården (p t g)
 Folkmusikhuset
 Tangoträning,bakmes,gammelpolska Fölling

17:00 Södertälje Trombon (m)
 Södertälje Kultur o Frit
Drifters 17-21

18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Expanders

19:00 Uppsala Grand (j)
 Swingkatten
 Social Blues dans 19-22:30, Dj

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Norma Miller-kväll


Vecka: 49

14-12-08 Måndag
19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
 Bas, Fiol & Drag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Gentle Combo Band

14-12-09 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Ingez

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
Eklöfs

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Callinaz

14-12-10 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Wahlén & Segeblad

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Hornsgata Ramblers (instr 18:45-20)

14-12-11 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
Lars Erikssons

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Junix

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Bro Låtgille

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Konsert & danskväll

14-12-12 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Fernlöfs

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Janne Stefans

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Matz Bladhs

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Sannex

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Goodland trio - konsert & dans

14-12-13 Lördag
18:30 Citykonditoriet (t)
 Comme il faut
 Milonga 18:30-21:30 Dj Lilian

18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Spel- och danskväll

19:30 Aspeboda Bygdegård (p g)
 Aspeboda Spelmanslag
Aspeboda Spelmanslag 19:30-23

20:00 Mälarsalen (m)
 Mälarsalen
Zlips 20-24

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Drifters

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Hasse Lings, avslutning (21-24)

14-12-14 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, barndanshus, bakmes, åtabak

18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Sannex


Vecka: 50

14-12-15 Måndag
19:30 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
Kollijox

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band

14-12-16 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Barrabazz

14-12-17 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Patrik Eklöf

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band (instr 18:45-20

14-12-18 Torsdag
13:00 Märsta Kabinen (m)
 Pro Märsta
 Inges

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Jiges

14-12-19 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Christina Taube (knyt)

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Claes Lövgrens

14-12-21 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Slängpolska fläck, schottis, Alfta&Arbrå


Vecka: 51

14-12-26 Fredag
17:00 Vallent. Ekebyskolan (2m 1g)
 Tuna Gille
Lars Erikssons 17-21

18:00 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Annandagsbal för medlemmar med familjer

19:00 Södertälje Trombon (m)
 Södertälje Kultur o Frit
Martinez 17-21 (annandag jul)

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Gideons

14-12-27 Lördag
19:00 Saldov. 2 Järfälla (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
Jonnys

14-12-28 Söndag
00:00 Dieselverkstaden (t)
 Tango Norte
 Tangofestival 2014 Öppningsmilonga


Vecka: 52

14-12-30 Tisdag
00:00 Dieselverkstaden (t)
 Tango Norte
 Tangofestival 2014 - Festivalmilonga

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Wahlén & Segeblad

19:00 Hägerstensåsens MH (g (p))
 Örjansringen
 Traditionsrik gammaldanskväll

14-12-31 Onsdag
00:00 Dieselverkstaden (t)
 Tango Norte
 Tangofestival 2014 - Nyårsaftonsmilonga


Vecka: 00

15-01-01 Torsdag
18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Casanovas 18-22

15-01-02 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Zethzons

19:00 Vallent. Ekebyskolan (p g)
 Täby Spelmansgille&Vadom
 Danskväll med Täby Spelmansgille

15-01-04 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p t g)
 Folkmusikhuset
 Tangoträning, snoa, polska fr Boda


Vecka: 01

15-01-06 Tisdag
19:00 Södertälje Trombon (m)
 Södertälje Kultur o Frit
Donnez 17-21 (trettondagen)

15-01-09 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Wahlen & Segeblad (knyt)

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Fernlöfs

15-01-10 Lördag
19:00 Jakobsb Mälarvägen 2 (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
Gideons

19:00 Bagarmossen FH (p g)
 Stockholmia
Boda Spelmanslag & Stockholms sp-lag

15-01-11 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, barndans, vals, hamburgska


Vecka: 02

15-01-16 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Zethzons

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Mac Olssons (40 års-jubileum)

15-01-17 Lördag
19:00 Vallent. Ekebyskolan (2m 1g)
 Tuna Gille
 Patrick Eklöfs

15-01-18 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Slängpolska fläck, hambo, Orsapolska


Vecka: 03

15-01-23 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Patrick Eklöf (knyt)

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Kenneth Hertz

15-01-24 Lördag
13:00 Kallhälls FH (p g)
 Midvinterstämman
Midvinterstämman, dans 18-22:30


g=gammalt, p=polskor, t=tango, m=modernt, j=jazz/swing, s=salsa, q=square dance, l=latin, b=blandat, ö=övrigt

Hemsida: dansglad.se

Frågor och önskemål till dansglad.se