Dansglädje
TiOn ToFr
01020304050607Sep
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29300102030405Okt
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vecka: 35

14-09-01 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band

14-09-02 Tisdag
13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Amigos

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Leif Hermanssons

18:30 Stallet Stallgatan 7 (t)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Milonga Musical

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
 Edwings

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Fernandoz

14-09-03 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Mac Olssons

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Praktika 18-21:45

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

14-09-04 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Tomas & Kjell

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Wretaz

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Blender

14-09-05 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Zethzons trio

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Junix

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag 20-23

21:00 Stallet Stallgatan 7 (ö p)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Klubb 7

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Per-Håkans

14-09-06 Lördag
00:00 Stallet Stallgatan 7 (b)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Zimbabwe Music Festival

17:00 Estniska Huset (t)
 Plaza Bohemia
 Milonga Plaza Bohemia 17-20

19:00 Orsa hembygdsgård (p g)
 Orsa Spelmanslag
 Orsa & Aspeboda spelmanslag 19-23

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Drifters

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Avant

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 The Imperial Club 21-01

14-09-07 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Arne Fernlövs Trio

16:00 Stora Skuggan (j)
 -
 Lindy vid Stora Skuggans dansbana 16-20

16:30 Skeppsholmsgården (p t g)
 Folkmusikhuset
 Tangoträning, schottis,polska fr Bingsjö

18:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Söndagspraktika

19:00 Brandbergen N.Kron.g (m)
 Hyresg.fören Brandbergen
 Söndagsdansen till musikanläggning 19-22

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Syltklubben. Fri entré, men gärna dricks


Vecka: 36

14-09-08 Måndag
19:00 Aspnässkolan (g)
 GDV Jakobsberg
 Gammeldanskurs prova på 19:30-21:30

19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

14-09-09 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Janssons

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Henkes

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Claes Lövgrens

14-09-10 Onsdag
13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
Lars Erikssons

13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Patrik Eklöf

14:00 Sorunda Bygdegård (m (g))
 Sorunda Bygdegårdsföreni
 Wahlén & Segeblad

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Praktika 18-21:45

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Henkes

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

14-09-11 Torsdag
13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Hedins

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
Lars Erikssons

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Kindbergs

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Danskväll med tre fiolspelande tjejer

14-09-12 Fredag
13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Wahlén & Segeblad

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Patrick Eklöf (knyt)

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
Danskväll med Mälparingen

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Hedins

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Mats Bergmans (säsongsavslutning)

14-09-13 Lördag
18:30 Citykonditoriet (t)
 Comme il faut
 Milonga Comme il faut

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Farthållarna

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Claes Lövgrens

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Stockholm Stompers 21-01

14-09-14 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, polka+engelska, Rörospols

19:00 Brandbergen N.Kron.g (m j)
 Hyresg.fören Brandbergen
Doktor Krall 19-22


Vecka: 37

14-09-15 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika 19-21

14-09-16 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Kenneth Hertz

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Wahlén & Segeblad

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Löpsjötorparns

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Per-Håkans

14-09-17 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
Lars Erikssons

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Praktika 18-21:45

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

14-09-18 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Maltes

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Löpsjötorparns

18:00 Färgagårdstorget 1 (ö)
 Dansklubben Nyckeln
Öppet hus 10-dans 18-22

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Jannez

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Wermdö Durspelare

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Gammelvänster + Mattmar m P-O & Els-Mari

14-09-19 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Jiges

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Jenny Saléns

19:30 Hägerstensåsens MH (p g)
 Mälparingen
 Gimdalen + Mellparing

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Sannex

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Blender

14-09-20 Lördag
19:00 Medborgarhuset (t)
 Tango Norte
 Milonga & workshop 19-01

19:00 Vallent. Ekebyskolan (2m 1g)
 Tuna Gille
Wretaz

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Bob Stevens

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Jenny Saléns

20:30 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Filmvisning + Radio Rhythm Revue

14-09-21 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Wahlén & Segeblad

16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Slängpolska fläck, hambo, Rättvikspolska


Vecka: 38

14-09-23 Tisdag
13:00 Täby Kvarntorpsgård (m (g))
 Seniordans i Täby
Eklöfs

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Lars Erikssons

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Deléns

14-09-24 Onsdag
13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Patrik Eklöfs

13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Wahlén & Segeblad

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Praktika 18-21:45

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Barrabazz

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band (instr 18:45-20

14-09-25 Torsdag
13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Barrabazz

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Patrik Eklöfs

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Per-Håkans

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Bingsjö och Ore med Yvonne & Torbjörn

14-09-26 Fredag
00:00 Silja Galaxy (p g)
 Svenska Folkmusiklinien
Spelmanskryssning 2014

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Lars Erikssons (knyt)

13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Lennart Clerwalls

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Polskor fr Malung & Leksand

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Fernandoz

20:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Skarvarna

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Jannez

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Dreams

14-09-27 Lördag
20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Fernandoz

20:00 Stallet Stallgatan 7 (e (g))
 Stallet Folk&Världsmusik
 Montanaro+Cavez Balfolk konsert & dans

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Extas

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Elevdans 21-24

14-09-28 Söndag
14:00 Brommasalen Alvik (j)
 VBT Alvik
 Thédans med Ballroom Big Band

15:00 Åkersberga FH (3m 1g)
 Åkersberga Folkets Hus
 Mac Olsson

16:30 Skeppsholmsgården (p e t g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, tango, slängpolska

18:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Söndagspraktika


Vecka: 39

14-09-30 Tisdag
13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
Lars Erikssons

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Zethzons

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Jontez

14-10-01 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Patrik Eklöf

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Praktika 18-21:45

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

14-10-02 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
Leif Hermanssons

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Per-Håkans

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Kollijox

19:30 Hägerstensåsens MH (p g)
 Polskedansarna
 Södra Dalarna+trampvals,Britt-Mari&Bengt

14-10-03 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Christina Taube

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Per-Håkans

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Åtabak + hambopolska fr Föllinge

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag 20-23

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Scotts

20:00 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Elvings Spelmanskapell, konsert & dans

14-10-04 Lördag
19:00 Orsa hembygdsgård (p g)
 Orsa Spelmanslag
 Orsa & Rättviks spelmanslag 19-23

19:00 Saldov. 2 Järfälla (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
Gideons

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Per-Håkans

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Live på Chicago 21-01

14-10-05 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Zethzons Trio

16:30 Skeppsholmsgården (p t g)
 Folkmusikhuset
 Tangoträning, snoa, polska fr Boda


Vecka: 40

14-10-07 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Samzons

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Wretaz

14-10-08 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
Kenneth Hertz

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
 Bex:s

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

14-10-09 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Bex:s

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Leif Hermanssons

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Vemdalen m Margareta & Leif Virtanen

14-10-10 Fredag
13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Kjell & Magnus

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Bex:s (knyt)

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Polskor fr Älvdalen & Orsa

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Bengt Hennings

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Zlips

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Expanders

14-10-11 Lördag
19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Tensta Spelmanslag

19:30 Aspeboda Bygdegård (p g)
 Aspeboda Spelmanslag
Aspeboda Spelmanslag 19:30-23

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Donnez

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Rivalerna

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 The Grand Masqeurade 21-01

14-10-12 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, barndanshus, finnskogspols


Vecka: 41

14-10-14 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Elisabeth Lords

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Jiges

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Stensons

14-10-15 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Trosa-Lasse & Roland

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

14-10-16 Torsdag
13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Znits

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Zethzons

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Polskevarianter Malung m Helen & Stig

14-10-17 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Wahlén & Segeblad

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Rose-Maries

19:30 Hägerstensåsens MH (p (g))
 Mälparingen
 Rättvikspolska + stjuls

20:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Löpsjötorparns

20:00 Västbergs Bystuga (g p)
 Rättviks Spelmanslag
Rättviks Spelmanslag 20-23

14-10-18 Lördag
18:00 Villa Skönvik (p g)
 Lästringe Låtar folkm.f.
 Ynge Anderssons spel- och dansträff

19:00 Vallent. Ekebyskolan (p g)
 Täby Spelmansgille&Vadom
 Täby Spelmansgille med vänner

20:00 Stallet Stallgatan 7 (t)
 Tango Norte
 Oktoberrmilonga

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Xplays

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Radio Rhythm Revue 21-24

14-10-19 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Arne Fernlövs Trio

16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Slängpolska fläck, Mellparing, Älvdalen


Vecka: 42

14-10-21 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Ingez

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Hedins

14-10-22 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Kjell & Magnus

13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Arne Fernlöf

14:00 Sorunda Bygdegård (m (g))
 Sorunda Bygdegårdsföreni
Cedrix

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

14-10-23 Torsdag
13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Sounders

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Patrik Eklöfs

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Knapphändigt

19:30 Hägerstensåsens MH (p (g))
 Polskedansarna
 Danskväll m Dalaföreningens spelmanslag

14-10-24 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Kenneth Hertz (knyt)

13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Patrik Eklöfs

18:00 Uppsala Konsert&Kong (p g)
 Uplands Spelmansförbund
 Förstämma från 18:00

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Sounders

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 30-årsjubilem

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Expanders

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Sannex

14-10-25 Lördag
13:00 Uppsala Konsert&Kong (p g)
 Uplands Spelmansförbund
 Oktoberstämman 13:00 - 01:00

19:00 Saldov. 2 Järfälla (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
 Jiges

20:00 Lövholmsvägen 2 (m)
 Dansin
Jenny Saléns

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Glenn-Endys

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Club Hot-Cha 21-01

14-10-26 Söndag
14:00 Brommasalen Alvik (j)
 VBT Alvik
Looking Back Band

15:00 Åkersberga FH (3m 1g)
 Åkersberga Folkets Hus
 Gunnars kvartett

16:30 Skeppsholmsgården (p e t g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, tango, polska fr Orsa


Vecka: 43

14-10-28 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Jiges

13:00 Täby Kvarntorpsgård (m (g))
 Seniordans i Täby
 Jannestefan

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
Eklöfs

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Martinez

14-10-29 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Maltes

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

14-10-30 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Kjell & Magnus

13:00 Uppsala Fyris Park (4m 1g)
 Torsdagsdansarna
Trio Cavalkad

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Kompislaget

19:30 Hägerstensåsens MH (p g)
 Polskedansarna
 Orsa & Ovanmyra m Mikael & David

14-10-31 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Janne Stefans

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Matz Rogers

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag 20-23

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Highlights

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Zlips


g=gammalt, p=polskor, t=tango, m=modernt, j=jazz/swing, s=salsa, q=square dance, l=latin, b=blandat, ö=övrigt

Hemsida: dansglad.se

Frågor och önskemål till dansglad.se