Dansglädje
TiOn ToFr
040506070809Aug
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506Sep
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930010203

Vecka: 31

15-08-04 Tisdag
13:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Chiquita

15:00 Skansen (3m 1g)
 Skansen
Junix

19:00 Skultuna Lagårn Loge (m)
 Skultuna Lagårn
Sannex

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Jenny Saléns

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Henkes

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
Bengt Hennings

20:00 Skansen (3m 1g)
 Skansen
Junix

15-08-05 Onsdag
19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
 Mattias & Stefan

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Looking Back Band

19:30 Skansen (g)
 Skansen
 Täby Spelmansgille

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
Sannex

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-08-06 Torsdag
13:00 Knivsta Ängby Park (4m 1g)
 PRO Knivsta
Junix

19:00 Årstaliden (2.5m 1g)
 Årstablick
Holens

19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
Skälby Spelmanslag

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Voyage

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Matz Bladhs

19:00 Ekebyhovs Slottspark (2m 1g)
 Birkalaget
 Lejdestads

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Lasse Stefanz

15-08-07 Fredag
16:00 Hesselby Slott (p g ö)
 Stockholm Folk Festival
 Folkmusikfestival 16-01 Program fredag

18:00 Årstaliden (j)
 Djungelsalsa
 West Coast Swing 18-22

19:00 Gröna Lund (t)
 Gröna Lund
 Tango på Grönan

20:00 Skansen (m)
 Skansen
Casanovas

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
 Jontez

15-08-08 Lördag
00:00 Hesselby Slott (p g ö)
 Stockholm Folk Festival
 Folkmusikfestival 12-01 Program lördag

19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa på Grönan

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Martinez

20:00 Skansen (m)
 Skansen
Sounders

15-08-09 Söndag
16:00 Stora Skuggan (j)
 Sw. Swing Society
 Lindy till DJ 16-20

19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa Cubana & Bachata (dj)

19:00 Brandbergen N.Kron.g (m)
 Hyresg.fören Brandbergen
 Jamkväll med söndagsdans 19-21


Vecka: 32

15-08-11 Tisdag
13:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Leif Hermanssons

15:00 Skansen (3m 1g)
 Skansen
Rose-Maries

17:00 Chicago Hornsg 75 (j ö)
 Chicago
 Öppet hus 17-19

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Holens

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
Jenny Saléns

20:00 Skansen (3m 1g)
 Skansen
Rose-Maries

15-08-12 Onsdag
19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
 Löpsjötorparn

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Voize

19:30 Skansen (g)
 Skansen
Stockholms Spelmanslag

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-08-13 Torsdag
13:00 Knivsta Ängby Park (4m 1g)
 PRO Knivsta
Samzons

17:00 Chicago Hornsg 75 (j ö)
 Chicago
 Öppet hus 17-19

19:00 Årstaliden (2.5m 1g)
 Årstablick
Leif Hermanssons

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Sannex

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Matz Bladhs

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
 Jontez

19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
 Mirabellkvartetten

15-08-14 Fredag
18:00 Sergels torg plattan (p (g))
 Sthlm:s kulturfestival
 Folkmusikkväll m

18:00 Årstaliden (s)
 Djungelsalsa
 Salsa 18-22

19:00 Gröna Lund (t)
 Gröna Lund
 Tango på Grönan

20:00 Skansen (m)
 Skansen
Titanix

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Jannez

15-08-15 Lördag
13:00 Chicago Hornsg 75 (j ö)
 Chicago
 Öppet hus 13-15

19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa på Grönan

20:00 Skansen (m)
 Skansen
Martinez

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Deléns

15-08-16 Söndag
11:00 Wärmdö Bygdegård (g ö)
 Wermdö Spelmansgille
Beata Bermuda + spelmanslag

16:00 Stora Skuggan (j)
 Sw. Swing Society
 Lindy till DJ 16-20

18:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Jannez 18-22

19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa Cubana & Bachata (dj)

19:00 Brandbergen N.Kron.g (m)
 Hyresg.fören Brandbergen
 Jamkväll med söndagsdans 19-21


Vecka: 33

15-08-18 Tisdag
13:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Znits

19:00 Skultuna Lagårn Loge (m)
 Skultuna Lagårn
Expanders

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Claes Lövgrens

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Leif Hermanssons

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
Mats Bergmans

15-08-19 Onsdag
19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Streaplers

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Leif Hermanssons

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-08-20 Torsdag
13:00 Knivsta Ängby Park (4m 1g)
 PRO Knivsta
 Ola & Jag

19:00 Uppsala Danspaviljon (p g)
 Philochoros
 Dans till folkmusik 19-22

19:00 Årstaliden (2.5m 1g)
 Årstablick
 Jiges

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Casanovas

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Donnez

19:00 Skälby Gård/Dansbana (g m)
 Skälby-Barkarby bgf
 Brigot

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Scotts

15-08-21 Fredag
18:00 Årstaliden (j t)
 Djungelsalsa
 Blues / tangofusion

19:00 Gröna Lund (t)
 Gröna Lund
 Tango på Grönan

20:00 Skansen (m)
 Skansen
 Finix

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Mats Bergmans

15-08-22 Lördag
18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Spel- och danskväll

19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa på Grönan

20:00 Skansen (m)
 Skansen
Wizex

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Matz Bladhs

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Klubb Swingout

15-08-23 Söndag
16:00 Stora Skuggan (j)
 Sw. Swing Society
 Lindy till DJ 16-20

19:00 Brandbergen N.Kron.g (m)
 Hyresg.fören Brandbergen
 Jamkväll med söndagsdans 19-21


Vecka: 34

15-08-25 Tisdag
13:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Sandins

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Gideons

19:00 Skultuna Lagårn Loge (m)
 Skultuna Lagårn
Perikles

19:30 Broby Festplats (m)
 Broby GoIF
 Jontez

15-08-26 Onsdag
19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Casanovas

19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
 Maltes

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago (instr 18:45-20)

15-08-27 Torsdag
13:00 Knivsta Ängby Park (4m 1g)
 PRO Knivsta
Barrabazz

14:00 Årstaliden (2.5m 1g)
 Årstablick
 Kjell Dahls Trio 14-17

19:00 Hågelby (m)
 Hågelby
Dreams

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Jenny Saléns

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Stensons

15-08-28 Fredag
13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Thomas Eriksson

18:00 Årstaliden (s)
 Djungelsalsa
 Salsa 18-22

19:00 Gröna Lund (t)
 Gröna Lund
 Tango på Grönan

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Blender

15-08-29 Lördag
10:00 Kungsträdgården (p g)
 Kungsträdgården
Spelmansstämma i Kungsträdgården 10-21

19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa på Grönan

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Streaplers

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Club Hot-Cha

15-08-30 Söndag
16:00 Stora Skuggan (j)
 Sw. Swing Society
 Lindy till DJ 16-20

18:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Kindbergs 18-22


Vecka: 35

15-09-01 Tisdag
19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
 Holidays

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
 Edwings

15-09-02 Onsdag
19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Hedins

15-09-03 Torsdag
19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Mats Bergmans

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Blender

15-09-04 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Lars Erikssons (knyt)

19:00 Gröna Lund (t)
 Gröna Lund
 Tango på Grönan

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Per-Håkans

15-09-05 Lördag
19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa på Grönan

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Fernandoz

15-09-06 Söndag
16:00 Stora Skuggan (j)
 Sw. Swing Society
 Lindy till DJ 16-20

16:30 Skeppsholmsgården (p t g)
 Folkmusikhuset
 Tangoträning,schottis, polska fr Bingsjö

19:00 Brandbergen N.Kron.g (m)
 Hyresg.fören Brandbergen
 Jamkväll med söndagsdans 19-21

20:15 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Syltklubben 20:15-23


Vecka: 36

15-09-08 Tisdag
19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
 Alvenfors

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Samzons

15-09-09 Onsdag
13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
Ingez

13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
Patrick Eklöf

15-09-10 Torsdag
19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Micke Ahlgrens

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Kindbergs

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Danskväll med Kollijox

15-09-11 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Patrick Eklöf

13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Wahlén & Segeblad

19:00 Gröna Lund (t)
 Gröna Lund
 Tango på Grönan

20:00 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Jonas Bleckman & Eva Karlsson

21:00 Liljekonvaljeholmen (m)
 Iogt-Nto 31 Drabanten
Micke Ahlgrens

15-09-12 Lördag
19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa på Grönan

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Claes Lövgrens

15-09-13 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Wahlén & Segeblad

16:30 Skeppsholmsgården (p g e)
 Folkmusikhuset
Balfolk,barndans,polka+eng,Bingsjö spr


Vecka: 37

15-09-15 Tisdag
13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Lars Eriksson

19:00 Ulvsättra Loge (1g 1m)
 Ulvsättra Bgf&GDV Jak-bg
Löpsjötorparns

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
 Jontez

15-09-16 Onsdag
19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
Junix

15-09-17 Torsdag
19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
 Sigtuna Spelmän

19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
 Towe Widerberg o Jansson orkester

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Sannex

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Nåsföra & Polska från Malung

15-09-18 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Bex:s (knyt)

19:00 Gröna Lund (t)
 Gröna Lund
 Tango på Grönan

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
 Voice

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Sannex

15-09-19 Lördag
18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Spel- och danskväll

19:00 Vallent. Ekebyskolan (2m 1g)
 Tuna Gille
Holens 19-23

19:00 Gröna Lund (s)
 Gröna Lund
 Salsa på Grönan

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Drifters

15-09-20 Söndag
15:00 Åkersberga FH (m (g))
 Åkersberga Folkets Hus
Bassets 15-18

16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Slängpolska fläck,hambo,finnskogspols


Vecka: 38

15-09-22 Tisdag
13:00 Täby Kvarntorpsgård (m (g))
 Seniordans i Täby
Lars Erikssons

13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Wahlén & Segeblad (obs tisdag)

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Jenny Saléns

15-09-23 Onsdag
13:00 Fruängsgården (3m 1g)
 PRO Fruängen
 Kjell & Magnus

14:00 Sorunda Bygdegård (m (g))
 Sorunda Bygdegårdsföreni
 Wahlén & Segeblad

15-09-24 Torsdag
19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Claes Lövgrens

19:00 Gröna Lund (m)
 Gröna Lund
Jannez

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Polska & hambopolska från s:a Dalarna

15-09-25 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Jiges

13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Kjell & Magnus

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Dreams

21:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Blender

15-09-26 Lördag
19:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Holens

15-09-27 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p t e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, tango, sörml. slängpolska


Vecka: 39

15-09-29 Tisdag
13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Jiges

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Donnez

15-09-30 Onsdag
19:00 Lohärad bygdegård (m g)
 Lohärads Bygegårdsfören
 Bex:s

15-10-01 Torsdag
19:00 Barvahallen (m)
 Gideonsbergs IF
Fernandoz

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
 Mirabellkvartetten

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Bakmes en användbar tur

15-10-02 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Zethzons (knyt)

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Excess

15-10-03 Lördag
19:00 Jakobsb Mälarvägen 2 (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
Gideons

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Donnez


g=gammalt, p=polskor, t=tango, m=modernt, j=jazz/swing, s=salsa, q=square dance, l=latin, b=blandat, ö=övrigt

Hemsida: dansglad.se

Frågor och önskemål till dansglad.se