Dansglädje
TiOn ToFr
121314Feb
15161718192021
22232425262728
29010203040506Mar
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031010203Apr
04050607080910
1112

Vecka: 06

16-02-12 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Wahlén & Segeblad

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Lars Erikssons (knyt)

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Claes Lövgrens

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Danser fr Hälsingland m Tore Andersson

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Blender

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Dreams

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Stormsteg - konsert & dans

16-02-13 Lördag
13:00 Hallunda FH (g p)
 Slagsta Gille
 Slagsta Vinterstämma

19:00 Vallent. Ekebyskolan (2m 1g)
 Tuna Gille
Gideons

20:00 Stallet Stallgatan 7 (p g)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Ale Carr & Esko Järvelä - konsert & dans

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Club Hot Cha 21-02

16-02-14 Söndag
13:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Tensta Spelmanslag 13-16

13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Wahlén & Segeblad

15:00 Kallhälls FH (m (g))
 PRO Järfälla
Patrick Eklöf 15-18

16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, barndans, fr. mazurka, röros

17:00 Södertälje Trombon (m)
 Södertälje Kultur o Frit
Claes Lövgrens 17-21


Vecka: 07

16-02-15 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika för dig som dansat ett tag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

16-02-16 Tisdag
13:00 Täby Kvarntorpsgård (m (g))
 Seniordans i Täby
Lars Erikssons

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Kjell Dahls

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Callinaz

16-02-17 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Zethzons

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Tangopraktika

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago

16-02-18 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Cristina Taube m. Pelle Olssons

19:30 Hägerstensåsens MH (p g)
 Polskedansarna
 Hälsingetema

16-02-19 Fredag
13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Wahlén & Segeblad

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Bex:s

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Zethzons Trio

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Hedins

19:30 Hägerstensåsens MH (p g)
 Mälparingen
 Hambovarianter m Camilla & Magnus

20:00 Västbergs Bystuga (g p)
 Rättviks Spelmanslag
Rättviks Spelmanslag 20-23

20:00 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Oleman - konsert & dans 20-24

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Titanix

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Spel- och danskväll (årsmöte)

16-02-20 Lördag
15:00 Brunnsgatan 26 (m (g))
 Nya vänner
 Kjell & Magnus 15-17:30

18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Danskväll

19:00 Nalen (m j)
 Nalens Vänner
Estrad Big Band + Jazzma Tazz

19:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Holens

19:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Matz Bladhs

19:00 Årsta FH (j)
 TheDeCavitas
 Dansparty 21-24

19:30 Aspeboda Bygdegård (p g)
 Aspeboda Spelmanslag
Aspeboda Spelmanslag 19:30-23

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Gustav Lundgren Hot Quartet 21-01

16-02-21 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Slängpolska,barndans,hambo,Alfta-Arbrå

17:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Voize & Mannez non-stop 17-22


Vecka: 08

16-02-22 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika för dig som dansat ett tag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band

16-02-23 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Carlzons

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
Eklöfs

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
 Claes Löfgrens

16-02-24 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Sätrabälgarna

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Tangopraktika

19:00 Midsommargården (m)
 Svennes Dansklubb

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band

16-02-25 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Bex:s

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
 Hasse Svedberg & Hälsingeblò

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Finnskogspols m Lisa Hägglund & Anders G

16-02-26 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Jiges

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Patrick Eklöf (knyt)

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Stensons

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Polska från Boda m Anders & Lisa

20:00 Uppsala Fyris Park (m)
 Fyris Park
Expanders

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Date

20:00 Birkagården (j)
 Sw. Swing Society
 Dans & Galej

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Spel- och danskväll

16-02-27 Lördag
19:00 Jakobsb Mälarvägen 2 (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
Gideons

20:00 Stallet Stallgatan 7 (k)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Kizelo Mleko - konsert & dans (klezmer)

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Elevdans 21-24

16-02-28 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Zethzons Trio

16:30 Skeppsholmsgården (p e t g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt, tango, åtabakspolska


Vecka: 09

16-02-29 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika för dig som dansat ett tag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Björn Holmstens Kvartett

16-03-01 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Lars Erikssons

18:30 Stallet Stallgatan 7 (t)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Milonga Musical

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
 Jenny Salens

16-03-02 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
 Lars Eriksson

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Tangopraktika

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago

16-03-03 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Elisabeth Lords

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Knapphändigt

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Danskväll med Maria Spelmanslag

16-03-04 Fredag
13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Kenneth & Annika

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Zethzons trio

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Happy Tunes

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Föllingedanser (prel)

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Matz Bladhs

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Voize

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag 20-23

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Lyset i forsen - konsert & dans

16-03-05 Lördag
18:00 Täby Kvarntorpsgård (p g)
 Täby spelmansgille
Folkmusik i Norrort - fritt inträde

19:00 Vallent. Ekebyskolan (2m 1g)
 Tuna Gille
Wretaz

19:00 Orsa hembygdsgård (p g)
 Orsa Spelmanslag
 Orsa spelmanslag + ?

20:00 Mälarsalen (m)
 Mälarsalen
Expanders

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Imperial Club 21-01

16-03-06 Söndag
17:00 Södertälje Trombon (m)
 Södertälje Kultur o Frit
Mats Bergmans 17-21

18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Blender 18-22

18:00 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Vals, Rättvikspolska

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Syltklubben


Vecka: 10

16-03-07 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika för dig som dansat ett tag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Hasse Lings

16-03-08 Tisdag
13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Lars Eriksson

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Barrabazz

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
 Jontez

16-03-09 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Mac Olsson

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Tangopraktika

19:00 Midsommargården (m)
 Svennes Dansklubb

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago

16-03-10 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Patrick Eklöfs

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Springdans från Hogdal Lommeland

16-03-11 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Kenneth Hertz

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Jiges (knyt)

19:30 Hägerstensåsens MH (p g)
 Mälparingen
 Polska+polka fr Kall m Leif & Margareta

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Sounders

20:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Micke Ahlgrens & Claes Lövgrens 20-2

20:00 Birkagården (j)
 Sw. Swing Society
 Dans & Galej

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Sannex

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Erika & Cecilia - konsert & dans

16-03-12 Lördag
09:00 Björklinge Björkvall (g)
 Tensta Folkdanslag
Snörakan - gammaldanstävling

19:00 Wärmdö Bygdegård (m g q)
 Brisarna
 Countryinspirerad danskväll 19-22

19:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Nordbergs

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Savoy 90 år 21-01

16-03-13 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Arne Fernlövs Trio

15:00 Kallhälls FH (m (g))
 PRO Järfälla
 Lars Eriksson 15-18

16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt,barndans,schottis,finnskogsp

18:00 Skultuna Lagårn (m)
 Skultuna Lagårn
Kindbergs


Vecka: 11

16-03-14 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika för dig som dansat ett tag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

16-03-15 Tisdag
13:00 Täby Kvarntorpsgård (m (g))
 Seniordans i Täby
Janne Stefans

13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Janne Martins

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Micke Ahlgrens

16-03-16 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
Ingez

14:00 Sorunda Bygdegård (m (g))
 Sorunda Bygdegårdsföreni
 Wahlén & Segeblad

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Tangopraktika

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago

16-03-17 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
Janne Stefans

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
 Sigtuna Spelmän

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Telegangar m Bert Persson

16-03-18 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Tomas & Co

13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
Eklöfs

13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
 Wahlén & Segeblad

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Danskväll med Gamla Enskede spelmän

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Gideons

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Spel- och danskväll

16-03-19 Lördag
18:30 Järna Gula Villan (p g)
 Varma Fötter
 Danskväll

19:00 Nalen (m j)
 Nalens Vänner
Swing That Music + Hasse Lings

19:00 Jakobsb Mälarvägen 2 (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
 Jiges

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Elevdans 21-24

16-03-20 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p ö)
 Folkmusikhuset
 Tema slängpolska fläck,barndans,menuett


Vecka: 12

16-03-21 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika för dig som dansat ett tag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Gentle Combo Band

16-03-22 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Carlzons

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
 Wahlén & Segeblad

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Thor Görans

16-03-23 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Christer Eklund ffg

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Tangopraktika

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago

16-03-24 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
Löpsjötorparns

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Danskväll

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Holens

16-03-25 Fredag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Janne Stefans (knyt)

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Socialdans 20-01 (påsklägret)

16-03-26 Lördag
21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Socialdans 21-02 (påsklägret)

16-03-27 Söndag
21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Socialdans m orkester 21-02 (påsklägret)


Vecka: 13

16-03-28 Måndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e t g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt,tango,gammalvänster

17:00 Södertälje Trombon (m)
 Södertälje Kultur o Frit
 Drifterrs 17-21 (annandag påsk)

17:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Tedans 17:15-19:30 (dj, Påsklägret avsl)

16-03-29 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
Ingez

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Matz Bladhs

16-03-30 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (4m 1g)
 Trivselklubben Kvarnen
Kenneth Hertz

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Tangopraktika

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
Tommy Löbel Swing Band

16-03-31 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Jiges

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Polskedansarna
 Bakmesar m Britt-Marie & Bengt Mård

16-04-01 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Fernlöfs

13:00 Boo FH, Orminge c (m)
 Boo Folkets Hus
Patrick Eklöf

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
 Bex:s

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Hedins

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Hamburgskor m Peo & Åsa

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Scotts

20:00 Ovanmyra bystuga (p g)
 Boda Spelmanslag
Boda Spelmanslag 20-23

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Olof Kennemark/pers Alexander Olsson

16-04-02 Lördag
19:00 Rotebro Arena (1.5m 1g)
 Sollentuna GDF
Jonnys

19:00 Orsa hembygdsgård (p g)
 Orsa Spelmanslag
 Orsa spelmanslag + Leontines kapell

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Jazz Noir 21-01

16-04-03 Söndag
13:00 Tuben Munkforspl 45 (m (g?))
 PRO Farsta
 Wahlén & Segeblad

18:00 Skeppsholmsgården (p g)
 Folkmusikhuset
 Mellparing, bondpolska

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Syltklubben


Vecka: 14

16-04-04 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika för dig som dansat ett tag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Only on a Monday

16-04-05 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Kjell Dahls

13:00 Tumba Folkets Hus (4m 1g)
 SPF Botkyrka
Eklöfs

18:30 Stallet Stallgatan 7 (t)
 Stallet Folk&Världsmusik
 Milonga Musical

19:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Bob Stevens

16-04-06 Onsdag
13:00 Lignagatan 8 (m)
 Guldringen
 Zethzons Trio

18:00 Brommasalen Alvik (t)
 Tango Norte
 Tangopraktika

19:00 Midsommargården (m)
 Svennes Dansklubb

20:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Swing på Chicago

16-04-07 Torsdag
13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Nya vänner
 Janssons

19:00 Rotebro Arena (g)
 Sollentuna GDF
Bro Låtgille

19:30 Hägerstensåsens MH (p g)
 Polskedansarna
 Polska från Särna

16-04-08 Fredag
13:00 Fältöversten (m (g))
 Dansträffen
 Jiges

13:00 Brommasalen Alvik (m (g))
 Gamla & Nya Vänner
Patrick Eklöf (knyt)

19:30 Hägerstensåsens MH (p)
 Mälparingen
 Älvdalen och Rättvik m Ewa & Tommy

19:30 Brommasalen Alvik (m (g))
 VBT Alvik
Jenny Saléns

20:00 Birkagården (j)
 Sw. Swing Society
 Dans & Galej

20:00 Hallunda FH (m)
 Hallunda FH
Jannez

20:30 G-borg Allégården (p g)
 Folkmusikkaféet
 Spel- och danskväll

16-04-09 Lördag
19:00 Jakobsb Mälarvägen 2 (1g 1m)
 GDV Jakobsberg
Holens

19:00 Nalen (m j)
 Nalens Vänner
Åhus Swing+ Cristina Taube&Pelle Olsso

21:00 Chicago Hornsg 75 (j)
 Chicago
 Klubb Swingout 21-01

16-04-10 Söndag
16:30 Skeppsholmsgården (p e g)
 Folkmusikhuset
 Europeiskt,barndans,snoa,bodapolska


Vecka: 15

16-04-11 Måndag
19:00 Lignagatan 8 (t)
 Tango Norte
 Temapraktika för dig som dansat ett tag

20:15 Chicago Hornsg 75 (m)
 Chicago
 Gentle Combo Band

16-04-12 Tisdag
13:00 Brommasalen Alvik (4m 1g)
 Söderträffen
 Janssons Orkester

19:00 Hallunda FH (2.5m 1g)
 Hallunda FH
Drifters


g=gammalt, p=polskor, t=tango, m=modernt, j=jazz/swing, s=salsa, q=square dance, l=latin, b=blandat, ö=övrigt

Hemsida: dansglad.se

Frågor och önskemål till dansglad.se