Date | | Organizer | Place | Dance | Orchestra etc. |
May |
Week 18 April 29 - May 5 2024 |
Sa 4May | 2? | Mälarsalen | Mälarsalen | m | Titanix → |
Su 5May | 13:00 | PRO Farsta | Tuben Munkforspl 45 | m g | Edwings |
| 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p ö g | Menuett, Sörmländsk slängpolska → |
Week 19 May 6 - May 12 2024 |
Mo 6May | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Tu 7May | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | BarraBazz |
| 18:30 | Stallet Folk&Världsmusik | Stallet Stallgatan 7 | t | Milonga Musical → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Samzons → |
We 8May | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
Th 9May | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Blender |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Jive → |
Fr 10May | 19:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Jive → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Blender |
Sa 11May | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
| 19:00 | Nalens Vänner | Nalen | m j | Bara Damer Storband + Jambalaya → |
Su 12May | 16:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | 6-15 år, barndanshus, hambo, Jössehärad → |
Week 20 May 13 - May 19 2024 |
Mo 13May | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Tu 14May | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Junix |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Holens → |
We 15May | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
Th 16May | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Engdahls → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Titanix |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Donnez → |
Fr 17May | 13:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Janne Martins → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Allstars |
Sa 18May | 11:00 | Tempelgården | Visingsö Tempelgård | g p | Spelmansstämma på Visingsö → |
| 12:30 | Årsundaruschen | Årsunda strandbad | g p | Årsundaruschen sommarstämma → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 18:30 | Varma Fötter | Järna Gula Villan | p g | → |
Su 19May | 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | Frammes, Gammalpolska, dans t spellista → |
Week 21 May 20 - May 26 2024 |
Mo 20May | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Tu 21May | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Sverre Carlsson |
| 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Christer Eklund → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Junix → |
We 22May | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
Th 23May | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Jive → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Streaplers |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Matz Bladhs → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Christer Eklund → |
Fr 24May | 19:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Micke Ahlgrens → |
Sa 25May | 15:00 | Täby spelmansgille | Ekskogens bygdegård | p g | Ekskogens spelmansstämma → |
| 19:00 | Dansvinden | Dansvinden Huddinge | e | Småfranska & Mark Prescott → |
Su 26May | 13:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmansstämma i Bredäng |
| 16:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p e g | Balfolk, schottis, polska fr Boda → |
| 17:00 | Hågelby | Hågelby | m | Casanovas + Phs nonstop → |
Week 22 May 27 - June 2 2024 |
Mo 27May | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Tu 28May | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Kalle & Stefan |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Black Jack → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Edwings → |
We 29May | 17:00 | Folkmusikhuset | Kulturhuset | p g | Skeppis på rymmen → |
| 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
Th 30May | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Micke Ahlgrens → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Fernandoz |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Engdahls → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Highlights → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Tomas & Co → |
Fr 31May | 19:00 | Skultuna Lagårn | Skultuna-Lagårn | m | Callinaz & Allstars |
June |
Sa 1Jun | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
| 19:00 | Skultuna Lagårn | Skultuna-Lagårn | m | Blender & Casanovas |
Su 2Jun | 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p e g | Våravslutning → |
Week 23 June 3 - June 9 2024 |
Tu 4Jun | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Edwings |
| 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Tomaz & Co → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Holidays → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Lars Erikssons → |
Th 6Jun | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Martinez |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Bob Stevens → |
Fr 7Jun | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
Sa 8Jun | 0? | Ransätersstämman | Ransäters hemb.gård | g p | Ransäterstämman 2024 |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Donnez → |
Week 24 June 10 - June 16 2024 |
Tu 11Jun | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Vakant |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Kjellez → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Tomaz → |
Th 13Jun | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Bob Stevens |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Kjellez → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Date → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Lars Eriksson → |
Fr 14Jun | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
| 18:00 | Sprallen | Årstavikens dansbana | l s | Bachata → |
Sa 15Jun | 12:00 | Luleå Hembygdsgille | Luleå Gammelstad | g (p) | Splemansstämma |
| 13:00 | Nyckelharpstämman | Österbybruk | p g | Nyckelharpsstämman |
| 15:00 | Folkärna Folkfest | Folkärna Gammelgård | p g | Folkärna folkfest → |
| 15:00 | Sprallen | Årstavikens dansbana | g p | Stockholms Spelmansgille → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Highlights → |
Week 25 June 17 - June 23 2024 |
Tu 18Jun | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Jirix → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Gideons → |
We 19Jun | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Micke Ahlgrens |
Th 20Jun | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Martinez → |
Fr 21Jun | 2? | Skansen | Skansen | m | Sandins (midsommarafton) → |
Sa 22Jun | 19:00 | Skansen | Skansen | m | Sandins → |
Week 26 June 24 - June 30 2024 |
Mo 24Jun | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
Tu 25Jun | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Lövgrens → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Engdahls → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Junix → |
We 26Jun | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
Th 27Jun | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Phs |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Holidays → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Blender → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Edwings → |
Sa 29Jun | 15:00 | Folkmusikens Hus | Leksand hembygdsgård | p g | Leksands spelmansstämma |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Kjellez → |
July |
Week 27 July 1 - July 7 2024 |
Mo 1Jul | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Tu 2Jul | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Sverres → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Donnez → |
We 3Jul | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
Th 4Jul | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Date |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Excess → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Sverre Carlsson → |
Sa 6Jul | 15:00 | Sprallen | Årstavikens dansbana | g p | Stockholms Spelmansgille → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Matz Bladhs → |
Su 7Jul | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Blender → |
Week 28 July 8 - July 14 2024 |
Mo 8Jul | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Tu 9Jul | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Martinez → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Sandins → |
We 10Jul | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
Th 11Jul | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Larz-Kristerz |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Engdahls → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Highlights → |
Sa 13Jul | 15:00 | Sprallen | Årstavikens dansbana | g p | Stockholms Spelmansgille → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Xplays → |
Week 29 July 15 - July 21 2024 |
Mo 15Jul | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Tu 16Jul | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Patrik Eklöf → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Sounders → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Martinez → |
We 17Jul | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
Th 18Jul | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Engdahls |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Bob Stevens → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Wahlströms → |
Sa 20Jul | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Martinez → |
Week 30 July 22 - July 28 2024 |
Mo 22Jul | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Tu 23Jul | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Strike → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Streaplers → |
We 24Jul | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
Th 25Jul | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Excess |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Brogrens → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Phs → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Kenneth Hertz → |
Sa 27Jul | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Fernandoz → |
Su 28Jul | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Streaplers → |
Week 31 July 29 - August 4 2024 |
Mo 29Jul | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Tu 30Jul | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Kenneth & Annika → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Ola & Jag → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Fernandoz → |
We 31Jul | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
August |
Th 1Aug | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Hollyz |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Streaplers → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Shine → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Wahlén & Segeblad → |
Sa 3Aug | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Sounders → |
Week 32 August 5 - August 11 2024 |
Tu 6Aug | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Junix → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Bob Stevens → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Tomaz → |
Th 8Aug | 16:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Tomas & Co → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Matz Bladhs |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Black Jack → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Xplays → |
Sa 10Aug | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Hollyz → |
Su 11Aug | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Donnez → |
Week 33 August 12 - August 18 2024 |
Mo 12Aug | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Donnez |
Tu 13Aug | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Janssons orkester → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | BarraBazz → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Alvenfors → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Lars Erikssons → |
Th 15Aug | 16:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Gideons → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Holidays |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Donnez → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Allstars → |
Fr 16Aug | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
Sa 17Aug | 13:00 | Slagsta Gille | Tumba Bruk | g p | Sommarstämma |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Allstars → |
Week 34 August 19 - August 25 2024 |
Tu 20Aug | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Hedins → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Jive → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Holens → |
Th 22Aug | 16:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Eklöfs → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Callinaz |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Martinez → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Perikles → |
Fr 23Aug | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
Sa 24Aug | 19:00 | Skansen | Skansen | m | Micke Ahlgrens → |
Su 25Aug | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Casanovas → |
Week 35 August 26 - September 1 2024 |
Tu 27Aug | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Christer Eklund → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Kjellez → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Gideons → |
Th 29Aug | 16:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Janssons Orkester → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Kjellez |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Jive → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Casanovas → |
Fr 30Aug | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
Sa 31Aug | 19:00 | Skansen | Skansen | m | Streaplers → |
September |
Tu 3Sep | 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Janssons Orkester → |
Th 5Sep | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Callinaz → |
Fr 6Sep | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
Su 8Sep | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Per Håkans → |
Tu 10Sep | 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Samzons → |
Th 12Sep | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Black Jack |
Tu 17Sep | 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Edwings → |
Su 29Sep | 14:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmanskafé → |
October |
Su 27Oct | 14:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmanskafé → |
November |
Su 24Nov | 14:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmanskafé → |